vestel klima capasitör

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar klimam bir anda fan çalışmaya başladı soğutmadan muhtemelen capasitör patlamasından şüpheleniyorum motor zınlama ile birlikte ampüller kısılıyor tekrar voltaj yükselip normale dönüyor motor kalkış yapamıyor sizce arıza nedir vestel 18 btu capacıtor özelliği şunlar 450 vac 2.5/30 mf 50/60 hz 25/85/21 p2 class a polybutene +mc wax 10000 afc ben yenisini almaya gittim 2.5/30 mf bulamazsın 1.5/30 verim dedi acaba olurmu bir sakıncası varmı teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sorunuzdan çok fazla bişey anlamamakla beraber anladığım kadarını söyliyim.:)
Sizin cihazınızın kompresörü çalışıyor fakat kondenser fanı çalışmıyor sanırım..
Büyük ihtimalle kalkış kondansatörü arızalı..Fan çalışmadığı için kompresör
aşırı ısınmadan dolayı sizin dediğiniz vınlamayı yapar..Daha dün aynı problem başıma
geldi çünkü:)..Capasitör patlamış 5uF 370 v...Ben 15UF 400 v taktım,sıkıntısız çalışıyor.
İnlemesi vınlaması kesildi..Bence hiç problem olmaz çalıştırır.

arkadaşım orjinal capacitör 2.5/30 uf piyasada yok 1.5/30 uf da motoru kaldırmaz diyolar vestel özel üretmiş

arkadaşım orjinal capacitör 2.5/30 uf piyasada yok 1.5/30 uf da motoru kaldırmaz diyolar vestel özel üretmiş

2,5 ve 1,5 değerleri nedir? Önemli olan gerilim ve kapasitans değeri.

bunlar iki kondansatörün birleşimi 2.5 mf ve 30 mf kondansatörlerin birer uçlarını birleştirilmiş şekilde paket kondansatör. Aynısını bulman zor.

Şahsi fikrim 2 ayrı kondansatör al kablolarla birleştir ve kullan.
Yada gidip servisinden temin edip tak.

Sorunuzdan çok fazla bişey anlamamakla beraber anladığım kadarını söyliyim.:)
Sizin cihazınızın kompresörü çalışıyor fakat kondenser fanı çalışmıyor sanırım..
Büyük ihtimalle kalkış kondansatörü arızalı..Fan çalışmadığı için kompresör
aşırı ısınmadan dolayı sizin dediğiniz vınlamayı yapar..Daha dün aynı problem başıma
geldi çünkü:)..Capasitör patlamış 5uF 370 v...Ben 15UF 400 v taktım,sıkıntısız çalışıyor.
İnlemesi vınlaması kesildi..Bence hiç problem olmaz çalıştırır.

sayın ustam hangı mantıkla 5 mf yerıne 15 mf taktınız anlatırmısınız yuksek mf deyerı fanın yavas donmesıne bununda motorun sogumayacagı ıcın ısınma sorunu cıkarması demektır motor yakmaya kadar gıder bu durum...............
benden tavsıye eyere 5 mf kondanstoru takmanız aksı halde sorun cıkarıcaktır sıstem
bu deyerler cesıtlı olcumler sonucu bulunup gerceklestiriıyor ................

bunlar iki kondansatörün birleşimi 2.5 mf ve 30 mf kondansatörlerin birer uçlarını birleştirilmiş şekilde paket kondansatör. Aynısını bulman zor.

Şahsi fikrim 2 ayrı kondansatör al kablolarla birleştir ve kullan.
Yada gidip servisinden temin edip tak.
Serkanın dediği gibi ayrı alıp kullanın veya çinden getirtin

şamwha capacitor co.ltd
amc-45h023008
450 vac
2.5/30mf +- 5%
50/60 hz sh
25/85/21 p1 class a
10000 afc
protected

capacitör üzerinde bunlar yazıyor

vestel 18 btu klima

dediğim gibi 2 ayrı kondansatör

2.5 mf olan dış ünite fanına ait
30 mf olan kompresöre..

dizayn dışı kapasitör kullanırsanız hangi motora ait ise o motoru zorlarsınız. yanmaya kadar gider.

sayın ustam hangı mantıkla 5 mf yerıne 15 mf taktınız anlatırmısınız yuksek mf deyerı fanın yavas donmesıne bununda motorun sogumayacagı ıcın ısınma sorunu cıkarması demektır motor yakmaya kadar gıder bu durum...............
benden tavsıye eyere 5 mf kondanstoru takmanız aksı halde sorun cıkarıcaktır sıstem
bu deyerler cesıtlı olcumler sonucu bulunup gerceklestiriıyor ................
Valla ustacım hangi mantıkla derken aynı değerde bulamadığım için taktım:)
Ama sizin dediğiniz gibi fanın devrinde herhangi bir değişme olmadı..
Yani yavaş dönme olayı söz konusu değil..Kompresörde gayet sessiz ve sıkıntısız
bir şekilde çalışmaya devam ediyor..O yuzden takıp görmeden o olmaz bu çalıştırmaz
demeyelim bence..Tak ve olacakları kendin gör..Selam..

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri