VESTEL FR-580NT Buzdolabı Beyni - Kartı

14 yıldır kullandığım FR-580NT model buzdolabı evimin yakınına düşen yıldırım nedeniyle arızalandı. Servis acemiliği yada paragözlüğü nedeniyle önce motoru dahil her şeyi değiştirildi. Sonuç değişmeyince buzdolabının beynine bakmak akıllarına geldi. Sonra sorun beyninde, beyin yanmış dediler. Bende doğal olarak o zaman değiştirdiğiniz motoru getirin, dedim :) ve servis o günden sonra gıcıklık yapmaya başladı.
Servis eski bir model olduğunu ve stoklarda beyin olmadığınıi tekrar stoklara girip girmeyeceğini bilmediklerini söyledi. Bende gidip yeni bir buzdolabı aldım.
Sorun şu ki; ben bu buzdolabının çöpe gitmesini istemiyorum. Büyük hacimli harika bir buzdolabıydı. Bu buzdolabının beyninin tamirinin mümkün olup olmadığını, beynin temininin mümkün olup olmadığını siz bilir kişilerin yorumlarıyla öğrenmek istiyorum. Birde bu buzdolabı Adan Zye Daewoo beynide öyle. Kartın üzerinde FRB-4310, FRB-4720, FRB-5010, FRB-5810 FRB-6510N modelleri ile uyumlu olduğunu yazıyor. Bu beyin tamir edilir mi? Servis götürdü, iki gün sonra tamiri mümkün değil diyerek geri getirdi. İkinci el veya sıfır bu beynin temini mümkün mü? Vestel sorunumu çözemedi ve Daewoo Elektronik Türkiye pazarına girdi. Bu ürünle ilgili bilgiyi Daewoo'ya yazsam bu beyni temin ederler mi?

bence o tamirciyi tüketici haklarına şikayet et ve motor için verdiğin parayı geri al.beynini arayıp bulacan vede aynı marka bulamazsan ona adapte edecek ustayı bulursan astarı yüzünden pahalı olacak gibime geliyor.

aynı model buzdolabını ben de bugünlerde emekli edeceğim.Aslında gayet güzel çalışıyor ama buzluk kısmında su kanalı ve tahliye hattı deforme olduğundan artık nofrost özelliği kalmadı.beyin ve diğer parçalarına hala ihtiyaç duyan varsa yardımcı olabilirim.

Siz Kartını gördünüzü bu yeni modellerde kullanılıyor benim elimdede var ama eğer kart buysa bulabileceğin bir telefon numarası vereyim ayrıca servise karşıda susmayın takılan motoru kesinlikle söktürün paranızı alın

büyük ihtimalle kartınız tamir edilir ama servisler bu gibi işlerle uğraşmıyor,ve kartı değiştirerek sorunu çözmeye uğraşıyorlar ama bu tüketicilere pahalıya patlıyor.motorla ilgili paranızı bence de isteyin kolay gelsin.

aynı model buzdolabını ben de bugünlerde emekli edeceğim.Aslında gayet güzel çalışıyor ama buzluk kısmında su kanalı ve tahliye hattı deforme olduğundan artık nofrost özelliği kalmadı.beyin ve diğer parçalarına hala ihtiyaç duyan varsa yardımcı olabilirim.

Mrb ozmeto. bendede bu buz dolabından var beyni arızalı. bunun icin sizinle nasıl irtibata gecebilirim. ismim nuri demirel. numaram 0532 275 61 44

Merhaba Arda_31
Mesajınıza fotograf eklemişsiniz sanırım ama artık görünmüyor. [email protected] adresine mail olarak atarsanız sevinirim.

Sn Bülent Gezer,
Kart tamir olmuyormuş, servisin bana söylediği bu. Yeni kart konusunda; firmalar yasal olarak sattıkları ürünler için 10 yıl yedek parça sağlamak zorundalarmış. Model 10 yıldan fazla olmuş piyasaya sürüleli, bu sebeple yedek parçası artık yokmuş.
Vestel, mağduriyetimi giderdi. Alacağım yeni buzdolabı için 550 lira indirim ile sorunu çözdük.

Son düzenleme:
Merhaba neren59
Bir önceki mesajımda da yazdığım gibi, Vestel bir indirimle maduriyetimi kısmen çözdü.
Bilgisayar teknik servisi elektronikçi bir arkadaşım, "kartı tamir edemem ama arızalı olup olmadığını, arızasının nerede olduğunu bulabilirim" diyerek, kartın üstündeki "kondensatör, diyot, devre, vs." ne varsa, tüm giriş-çıkışları 12v güç vererek ölçtü. Güç, dolaşıyor ve giriş-çıkış yapıyor, kartın üstündeki parçaların hiçbirinde arıza yok, dedi.
Yalnız buzdolabı kapısı belli bir süre açık kaldığında öten 12v buzzer kartın üstünde yok. Kartı test eden arkadaşın söylediğine göre; "12v buzzer" takılırsa çalışması muhtemel. Buzzer atlama yapmadan sadece kapı açık uyarısı veriyorsa, buzzer olmadan da çalışır ama buzzer üzerinden atlama varsa buzdolabı çalışmaz, dedi. Lakin, bu çok basit bir sorun, servis bunu yapamayacak kadar "kötü, salak, beceriksiz, amatör" olamaz, bu sebeple arıza olsa olsa "chip" arızasıdır ve aynısını bulmak imkansız gibi bir şey olduğundan yapamamışlardır, dedi. Buzzer takılması için bir servise verdim kartı, inşaallah çalışır.

Siz Kartını gördünüzü bu yeni modellerde kullanılıyor benim elimdede var ama eğer kart buysa bulabileceğin bir telefon numarası vereyim ayrıca servise karşıda susmayın takılan motoru kesinlikle söktürün paranızı alın

Merhaba ozmeto,
Buzdolabı hala elinizde eksiksiz duruyorsa e-mail: [email protected] benimle irtibata geçerseniz sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri