Vestel 11AK37S-1 şaseli tv standby var ama açılmıyor

Bilal2703

Üye
ARKADAŞLAR SELAMIN ALEYKÜM ÖCELİKLE Bİ EMEKTAR VESTEL CRT VAR ELİMDE ARIZA NOTLARINDAKİ BÜTÜN KODLARI İNCELEDİM SİSTEMDEKİ BÜTÜN PARÇALAR SAĞLAM SADECE IC800 DEĞİŞTİ ÇÜNKÜ YANMIŞTI ARIZA KODLARINDA YAZAN PARÇALARI ŞASEDEN AYIRIP ÖLÇÜM YAPTIĞIMDA HİÇ BİR SORUN OLDUĞU GÖZÜKMÜYOR KIRMIZI IŞIK YANIYOR YÜKSEK GERİLİM ÇALIŞMIYOR BTÜN ARIZA KONDLARINA BAKTIM DENEDİM.
Yok bu arızayla ilgili bilgisi olan birisi

Son düzenleme:
As. diğer voltajlar nasıl, buton sağlam mı, kumandayı denediniz mi? Ölçülen parça elinizde varsa değiştirip deneyin. Verilen bilgiler yetersiz.

As. diğer voltajlar nasıl, buton sağlam mı, kumandayı denediniz mi? Ölçülen parça elinizde varsa değiştirip deneyin. Verilen bilgiler yetersiz.

hocam şimdi ressimdeki notlardaki yüksek voltajla ilgi yazan kodlardaki parçaları şaseden ayırıp ölçümler yaptım mesela D617 diyot kontrol ettim tek taraflı çıkışı var kısa devre değil ondan sonra c635 kondansatör 2.2uf 250v sağlam kısadevre devre değil r 639 direnç 10k değeri var nolur nolmaz diye değiştirdim r426 2.2k Direnç sağlam kısadevre değil amadevre üstünde ölçtüm bunu entegrenin 49. Bacağındaki direnç o
D 407 diyot var onuda ayırıp ölçtüm tek taraflı çalışıyo olması gerektiği gibi kısadevre değil
Tabi en başta MC44608 nolu entegre yanıktı onu tespit edip değiştirdim aynısıyla standby öyle geldi şuan beslemede hiç bir sorun yok standby var mesela düğmeye basıyorum ne renk değişiyo nede eht devreye giriyo
EB98A19E-EEB7-4B95-B134-82B45714CF2B.jpeg

Ha bide eht önündeki 47uf 250v kondansatör değiştirdim belki bi sorun vardır diye
Beslemem sorunsuz çalışıyo yani ama eht önğndeki transistörden şüpheleniyorum sanki o engel oluyo gibi düğöeye basınca ufak bi ciyuk sesi geliyo tetikleme sesi ilk çıkan ya o normal yada transistör yapıyo tam profesyonel değilim ufak tefek elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum
Kumandayı denedim iki adet var hatta ikiside algılamıyor program menüleriyle çalışmıyor

sorun transistörde galiba artık ötmeye başladı :D

Ne yaptım ettiysem ötme sesi hala gitmedi yukarıda arıza kodlarındaki herşeyi değiştirdim standby var başlamıyor ve seri şekilde cik cik ötüyor transistör değiştir olmadı eht dibindeki taransistörü beslemedeki transistörü ve voltaj regülatörü olarak çıkan transistörü değiştirdim hala aynı voltaj regülatörü olan ötüyor eminim

Ya orjinal değil veya olması gereken yerine farklı takılmış, şemayı bulup bakmak karşılaştırmak gerek, tabi buraya kadar yapılması gereken herşey düzgün yapmış ve kontrol etmişseniz. Olması gereken gerilimin üstünde olmasın?

Yeni aldığım transistörleri şemadakiyle birebir aldım ama aklımı karıştıran 6n60e transistörün üstünde yazan chn 807 yazıyodu benim aldığım chn 244 yazıyo bu kodunda uyması gerekiyomu transistör adı tamamen aynı aldığım yer o sorun değil dedi ama
Standby yanıyor ama hala transistörde ötme var işte bunu bi çözmek lazım
Lm 7805 yazan o öten dediğim voltaj regülatörü olarak çıkıyo ben üstünde yazana göre hurda bi tv var onun üstünden aldım belkide o uymadı

Siz ölçme yapmayı bilmiyor musunuz, elemanları tanımıyor musunuz?

Ha bide şunu ekliyim ben dün şunu denedim voltaj regülatörü olanı söktüm cikcik devam etti büyük ihtimal 6n60e olan Transistör ötüyor şimdi aklıma geldi
Hocam youtubeden izleyip kontrol ediyorum ben profesyonel olmadığımı söyledim
Öyle bu tvlerde uzman biri değilim

70B4464F-BDA9-444E-A583-8165054E5E89.jpeg Hocam şimdi bu üstünden çıkan transistör altta bi bakarsan chn 807 yazıyor benim aldığımda chn 244 bi fark olur mu ?
3ADAD46B-D6CF-497F-BAEE-3591D8C2BEAF.jpeg Şemadaki ismiyle gidip aldım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri