Verimlilik açısından motor mu yoksa elektromıknatıs mı?

nnur

Üye
Değerli ustalar. Eskiden bazı traş makinesi modellerinde iki tane sarılı bobin vardı. Bu elektromıknatısla iki kutup arasında hareket sağlanıp traş makinesi çalıştırılıyordu. Şu anda traş makinelerinin çoğunda motor var. Motor milindeki bir pim sayesinde dönme hareketi sağa sola salınma hareketine dönüştürülüyor.

Şimdi benim aklımda traş makinesi, çim biçme makinesi, gibi fikirler var. Bunlarda motor yerine elektromıknatıs kullanmayı düşünüyorum. Öğrenmek istediğim şu, motor ile elektromıknatıs arasında verim farkı var mı?
Yani 5v100ma çeken bir motordan elde edilen güç ile 5v100ma çeken elektromıknatıstan elde edilen güç eşit mi? Yoksa motor bazı avantajlara mı sahip? İkisi arasında çek fazla verim farkı var diyebilir miyiz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu konuda ilk planda veilimlik değilde; konfor, dizayn, ergonomi, daha küçük hacim, (düşük gerilimle çalışma , 220v eski tras makinaları) can güvenliği vb. parametler daha onceliklidir diye düşünüyorum.

Bu konuda ilk planda veilimlik değilde; konfor, dizayn, ergonomi, daha küçük hacim, (düşük gerilimle çalışma , 220v eski tras makinaları) can güvenliği vb. parametler daha onceliklidir diye düşünüyorum.
Daha çok Çim biçme makinesi için düşünüyorum. Eğer motor daha üstün verim sağlıyorsa bobinle uğraşmaya gerek yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri