veri merkezlerinde ups panolarına kaçak akım rölesi konulmalımı

fesiheren

Üye
merhaba arkadaşlar veri merkezlerinde enerjinin sürekliliği önemlidir. bu yüzden panolara kaçak akım rölesi konulması ile alakalı sürekli bir tartışma söz konusu sizce veri merkezleri panolarında kakr olmalımıdır. Özellikle veri merkezlerinde çalışan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

orda çalışan cihazların sürekli enerjide kalması değil cihazları kullanan insanların hayatı daha önemli kaçak akım kullanmak daha önemli

kaçak akım koruma rölesi olmalıdır. devre kesildiğinde süreklilik isteniyorsa online ups konulur.

sayın adem çelik ben ups sonrası dağıtım için kakr konulmasından bahsediyorum

Benim söylediğim büyük veri merkezleri ve 200 KVA ups ten söz ediyorum. bunu siz tek TMŞ ile beslediniz hatta önüne 300 ma toroid koydunuz ups sonrası birçok noktaya dağıtacaksınız bunların önüne kaçak akım rölesi koymayacakmısınız.

tek ups varsa tali panoların girişlerinde dağıtımdan önce 2 adet kaçak akım koruma rölesi konulabilir. biri upsden gelen hattın dağıtımı için diğeri de ups'den bağımsız olarak şebekeden gelen hatların dağıtımı için kullanılır.
şayet sistemde tüm yükler online ups'ye bağlı ise branşman hattı>> 300mA ykr>> online ups>> tali pano besleme çıkışları şeklinde olmalıdır.
tüm dağıtım panolarında ise upsden hat gelir sonra tali pano giriş kesicisi daha sonra kaçak akım koruma rölesi sonra dağıtım barası ve çıkış linyeleri olarak şekilde uygulama yapılır.

Benim söylediğim büyük veri merkezleri ve 200 KVA ups ten söz ediyorum. bunu siz tek TMŞ ile beslediniz hatta önüne 300 ma toroid koydunuz ups sonrası birçok noktaya dağıtacaksınız bunların önüne kaçak akım rölesi koymayacakmısınız.
Abicim 200 KVA UPS için onune bir TMS koyarsin.UPS den çıkan 3 faz nötr toprak hatlarını kollara ayirip veri cihazlarina serverlara vs onlerinde kacak akim rolesi olacak sekilde gruplandirarak dagitirsin..server role atarsa gumleriz endişesi tasiyosunuz sanırım ama denetlemelerde vs kacak akim her yere isteniyor.

tüm panoya 1 kaçak akım konulmasındansa 4 er 5 er sigortaya 1 adet kakr şeklinde bir dağıtım daha doğru olmazmı böylece bir kaçakta tüm sistemi devre dışı bırakmaktan ise sadece bir kısım etkilenmiş olur

tüm panoya 1 kaçak akım konulmasındansa 4 er 5 er sigortaya 1 adet kakr şeklinde bir dağıtım daha doğru olmazmı böylece bir kaçakta tüm sistemi devre dışı bırakmaktan ise sadece bir kısım etkilenmiş olur
aynen bu şekilde de olur. daha güzel olur. istersen kritik yükleri (serverleri besleyen hatları ) kaçak akım koruma rölesi dışına da alabilirsin. Elektrik Tesisleri Genel Teknik şartnamesine baktım az önce kritik yüklerim upsden doğrudan beslenmesi gerektiğinden söz eder.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri