Vaviyen Bağlantı hakkında yardım

Paradoks16

Üye
Merhaba arkadaşlar. Vaviyen bağlantı konusunda ustaların ufak bi yardımına ihtiyacım olacak. Mevcut durumda lamba açıp kapatmakta kullandığım anahtarıma ilave bir anahtar daha bağlamak istiyorum. Vaviyen bağlantının mantığını biraz inceleyerek anladım. Fakat kafama takılan konu şu; halihazırda kullanmakta olduğum anahtara iki kablo geliyor malum. Bu iki kablonun birini kullandığım anahtar yerine takacağım vaviyene, diğerini de yeni takacağımm vaviyene mi bağlayacağım? Umarım sorumu anlatabilmişimdir. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı günler olsun..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İlave kablo çekmelisiniz bağlantıyı incelediğinizi söylediniz, mevcut tesisatla adi anahtarı söküp yerine vavien koydum oldu bitti anlayışı maalesef işe yaramaz.

Cevabınız için teşekkürler.mKablo çekeceğim elbette mecburen. Benim için asıl sıkıntı buvatın çok karışık olması ve hangi kablonun lambadan veya anahtardan geldiğini bulamamam. Yani şu andaki anahtara gelen iki kablodan birini yeni takacağım vaviyenin tek ucuna diğerini de diğer vaviyene bağlasam olmaz değil mi??

Anahtara daima faz gelmelidir.
Anahtar kapalı iken diğer ucunda faz olmayacaktır. Bu bağlantı hattına ara iletken hattı denilir.
Senin yapman gereken şey bu ara iletken hattını diğer vavien anahtara kadar çift yapabilmendir.

VAVİEN.png

Mevcut anahtarın yerine takacağın vavien anahtarın ortak ucuna faz gireceksin.
Anahtardan çıkan iki kabloyu doğrudan diğer vavienin kenar uçlarına bağlayacaksın.
Diğer vavien anahtarın ortak ucu zaten ara iletkendir ve doğrudan lambaya gider.

Cevap için çok teşekkür ederim. Kafamda canlandıramadığım her şeyi açıklamışsınız. Tekrar teşekkür ediyorum. İyi akşamlar.

Cevabınız için teşekkürler.mKablo çekeceğim elbette mecburen. Benim için asıl sıkıntı buvatın çok karışık olması ve hangi kablonun lambadan veya anahtardan geldiğini bulamamam. Yani şu andaki anahtara gelen iki kablodan birini yeni takacağım vaviyenin tek ucuna diğerini de diğer vaviyene bağlasam olmaz değil mi??

Bunu tecrübeli bir Elektrikçi'ye yaptırmalısınız, 'Buatlar karışık' diyorsunuz, buradan tecrübeniz olmadığı anlaşılıyor. 'Maşa varken köze dokunmayın'.

iş yerinde vavien anahtar arızalandığından yenisini ve değişik modelini takayım derken gelen üç kablonun doğru sıralamasını bulmam yarım saati buldu, mesala; bir tarafı ayarlıyorum diğer taraftan bu defa açılıp kapanmıyor vs.. vavien anahtar üzerinde de herhangi bir kablo işareti yok. vavien anahtar bu işlerle pek işi olmayan kişiler için sıkıntılı biraz.

Bilimsel yöntemlerle hareket edilmezse sıkıntılar yaşanacaktır.
Özellikle çoğu elektrikçi arkadaşların yapmış olduğu gibi ezbere bağlamak :D
Vavien anahtar bağlantısında nasıl bilimsel yol izlenir?
İlk anahtarın ortak ucuna FAZ gelecektir. Bu değişmez bir kuraldır
İlk vavien anahtar öncelikle bağlanmalıdır ve ortak ucuna fazın geldiği ölçülmelidir.
Daha sonra anahtarın her iki pozisyonunda da fazın iki hat üzerinde değiştiği test edilmelidir.
Bu iki vavien hattı doğrudan diğer vavien hattına gitmektedir. O halde diğer vavien anahtar kutusunda da gelen iki hattı test edebiliriz.
Yani ilk vavien anahtara her bastığımızda faz yer değiştirecektir.
ikinci vavien kutusunda bu fazların yer değiştiğini belirleyebiliyor ve kabloları tespit edebiliyorsak iş bitmiş demektir. Bu iki hat ikinci vavien anahtarın iki kenar ucuna bağlanacaktır.
İkinci vavien anahtarın ortak ucu zaten doğrudan LAMBA ara iletken hattıdır.

Bilimsel yöntemlerle hareket edilmezse sıkıntılar yaşanacaktır.
Özellikle çoğu elektrikçi arkadaşların yapmış olduğu gibi ezbere bağlamak :D
Vavien anahtar bağlantısında nasıl bilimsel yol izlenir?
İlk anahtarın ortak ucuna FAZ gelecektir. Bu değişmez bir kuraldır
İlk vavien anahtar öncelikle bağlanmalıdır ve ortak ucuna fazın geldiği ölçülmelidir.
Daha sonra anahtarın her iki pozisyonunda da fazın iki hat üzerinde değiştiği test edilmelidir.
Bu iki vavien hattı doğrudan diğer vavien hattına gitmektedir. O halde diğer vavien anahtar kutusunda da gelen iki hattı test edebiliriz.
Yani ilk vavien anahtara her bastığımızda faz yer değiştirecektir.
ikinci vavien kutusunda bu fazların yer değiştiğini belirleyebiliyor ve kabloları tespit edebiliyorsak iş bitmiş demektir. Bu iki hat ikinci vavien anahtarın iki kenar ucuna bağlanacaktır.
İkinci vavien anahtarın ortak ucu zaten doğrudan LAMBA ara iletken hattıdır.
yararlı bir bilgi,
bir de firmalar vaviyen anahtarların üzerine giriş çıkış işareti bırakmıyor, yani hangisine ortak faz girecek hangi ikisi çıkacak onu belirtmiyorlar malesef o da ayrı bir sıkıntı çıkarmakta, gelen fazı veya lambaya giden kabloyu buluyorsun bu defa anahtarda nereye takılacağı için deneme yanılma yöntemi yapmak zorunda kalıyorsun, bilemiyorum belki de ben işin pratiğini bilmiyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri