Variyagi calistirinca sigorta attiriyor bir iki denemeden sonra normala donuyor.

Bunalmis

Usta Üye
Variyak yuksuzken bile elektrigini verince binanin o prizine ait sigortayi attiriyor. Sigortayi aktif edince variyak sorunsuz calismaya basliyor.

Sozkonusu sorun her defasinda olmasa da genellikle basima geliyor.

Bu durum farkli binalarda farkli variyaklarda da hep basima geldi. Bu yuzden variyaklardan sogudum.
Sorun neden kaynaklaniyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Variyagim kucuk guclu degil.

Asil sorun, hani motoru sebekeye bagliyor olsam tamam yol vermedigim icin motor kalkista buyuk akim ceker.

Iyi de sebekeye yuksuz variyak bagliyorum. Kalkista neden boyle yuksek akim ceker de sigortayi attirir.

Miknatislama akim bir trafonun nominal akiminin cok kucuk bir yuzdesine denk gelir. O yuzden daha farkli bir sorun var gibi.

Her ne kadar variyaklarda tam olarak primer ve sekonderden bahsedilemesede mesela sekonderden voltaj almaya yarayan komur tekerlek sekonderde her zaman bir iki sargiyi kisa devre ediyor. Bu da primer akimi yukseltir. Fakat bu tum variyaklarda boyle.

bende farnelden aldığım 1kva ithal varyak vardı. hiç sigorta attırmadı. yıllarca kullandım. çıkış voltajı 270vac kadar çıkabiliyordu.

Varyak gücü ve sıgorta akımını vermeden, bilmeden boşa kürek çekeriz..

Line sigortam ya 10 ya da 16 Amperdir. Degerini okuyup yazayim. Fakat normalde bu elektrik hattina bagli torna, freze, testere envai cihaz calisirken sigorta atmiyor da yuksuz variyak saydigim makineler calismazken neden sigortayi attirir.

Variyagim 50..400Hz araliginda calisabiliyor ve gucu 800w.

Bugune kadar internette hic aramamistim ve teknik ozelliklerine bakinca ayni zamanda izolasyon tarafo ozelligi de varmis. (Asagidaki cihaz)

Transformator-Isolating-Transformer-250V-35A-800VA.jpg

Dedigim gibi sigorta atmazsa variyak sorunsuz calisiyor.

Regel-Trenn Transformator Almanca'da Kontrol izolasyon transformatoru demek imis. Bunu da simdi ogrendim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri