VAR OLAN ELEKTRİĞİN GÖRÜNMEMESİ.

Selamünaleyküm arkadaşlar aklıma takılan bi soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Buşonlu sigorta çıkışında normal 220v var fakat alıcıyı bağladığımız zaman sigorta atamadığı gibi enerjiyi de göremiyorum. Alıcıyı tekrar döktüğüm de enerjiyi görebiliyoRum. Alıcı da kontaktör ve röleler bağlı. Bunun sebebi ne olabilir enerji neden alıcı bağlandığı zaman ölçü aleti ve kontrol kalemi ile görünmüyor?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ölçü Aleti ile bakınız. Ölü ceryan denen şey sizi yanıltabilir.

İşte yazdım ya hocam ölçü aleti ile yüksüz iken ölçüyorum 220 V var ama yüke binince okuyamıyorum

ölçümü nasıl yapıyorsunuz?

Yük nedir ,
nötrü ayrı yerden alıyorsunuz olabilir , nört ortak değildir .

Nötr ortak hocam başka yerden almıyoruz. Yüke bağlı kontaktör ve röleler var

Ölçü aleti ve kontrol kaleminin empedansları yüksektir.
Alıcı empedansı çok düşük olduğu için, üzerindeki gerilim düşümü de çok düşük olmaktadır.
OLASI SEBEPLER:
Buşon tam temas etmiyor, paslanmış veya yüksek direnç ihtiva eden bir yapıdadır.
Sigorta bağlantılarında aşırı direnç oluşturan gevşeme vardır.
Ölçüm noktasına gelen ve ölçülen enerji, fuko akımı veya kaçak akım olabilir. Daha önceki bir bağlantıda yukarda bahsedilen sebepler olabilir.
Nötr hattı ile tüm bağlantı noktaları arası bir yük ile (Seri lamba gibi) ölçülerek esas enerjinin yeri tespit edilmeli, bu noktadan sonraki bağlantılar test edilmelidir.

Ölçü altei ile ölçemiyorsan kısa devre olması gerekiyor. O zaman da sigortanın atması gerekiyor. İlginç bir durum.
1- Yüke binince kaç volt okuyorsun?
2- Yüklü ve yüksüz ölçüm yaptığın noktalar aynı mı?
3- Nötr hattında kopukluk, yanlış bağlantı vb. olabilir mi? Çünkü buna benzer bir durum benim de başıma gelmişti, besleme kısmının nötr hattı bağlantısının eksik kaldığını görmüştüm.

Son düzenleme:
Vallahi hocam bende anlamadım bu işten birşey nötr sağlam olmasa yüksüz iken de göstermez öyle değilmiş?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri