VAR OLAN ELEKTRİĞİN GÖRÜNMEMESİ.

Vallahi hocam bende anlamadım bu işten birşey nötr sağlam olmasa yüksüz iken de göstermez öyle değilmiş?
Her bağlantıda olduğu gibi nötr hatlarında da toprağa bir iletişim vardır.
Özellikle uzun nötr hatları, iletkenlerin toprağa ilişkilerinden dolayı az da olsa toprağa akım akıtırlar. Mili amperler seviyesinde olan bu akımlar, ölçü aletleri veya kontrol kalemi gibi aygıtları çalıştırabilir, ama yüksek güçleri çalıştıramazlar.
Seri lamba uygulamasını faz ortak olmak koşulu ile nötr hattı ve toprak ile deneyiniz. Toprak hattında lamba az veya çok yanıyorsa nötr hattınız bozuktur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
alıcı nedir ?
'' Alıcıyı tekrar söktüğüm de enerjiyi görebiliyorum '' diyorsunuz .

Yüke binince 0 volt okuyorum. Yükte kontaktör bağlı kontaktör de motora bağlı kontaktör ün üzerine bobini çektirme den baskı yaptığımız zaman motor çalışıyor.

1- Motor 220 mi 380 mi?
2- kaybolan 220V kontaktör bobinini mi yoksa motorun beslemesini mi sağlıyor?

Kumanda beslemesi sigorta. Alıcıyı sigortadan çıkarınca faz nötr ölçünce 220 V görebiliyorum fakat alıcıyı bağlayınca 0 volt görüyorum. Kontrol kalemi de yüke verince göstermiyor ölçü aleti de göstermiyor.

Sistemi fotolandırmısınız ve tam bilğiler isteği .
konu sordukça bilğiler alınıyor .

buşonlu sigortaya faz yerine nötr giriyor olmasın eğer nötr giriyorsa buşonu çıkardığınızda fazdan giren akım nötrden aktığı için kontrol kalemiyle faz görürsünüz buşonu taktığınızda nötr irtibatı sağladığından faz göremezsiniz bence sorun sigortaya nötr bağlı inceleyin yada seri lambayla kontrol edin derim. sorun nötrde

Selamünaleyküm arkadaşlar aklıma takılan bi soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Buşonlu sigorta çıkışında normal 220v var fakat alıcıyı bağladığımız zaman sigorta atamadığı gibi enerjiyi de göremiyorum. Alıcıyı tekrar döktüğüm de enerjiyi görebiliyoRum. Alıcı da kontaktör ve röleler bağlı. Bunun sebebi ne olabilir enerji neden alıcı bağlandığı zaman ölçü aleti ve kontrol kalemi ile görünmüyor?
Nötr faz arası ölçüm yapıyoruz
bence siz nötr nötr arası ölçüm yapıyorsunuz sigortaya nötr giriyor anlattıklarınıza göre

Moderatör tarafında düzenlendi:
Devreye gelen faz ve nötr bağlantılarınızı kontrol edin. Kablo yanığı-kopuğu sebebi ile yarı temas, devredeki diğer geçit noktalarında (kontak, bağlantı vs..) yarı temas, gevşeklik sorunu şeklinde bir arıza var. Bir seri lamba yapıp enerjiyi sağlam olarak alabildiğiniz ilk noktaya kadar devrede geri giderek kontrol edin. Bu noktadan sonra 1 ileri adımda yani lambanın yanmadığı yerde sorunu göreceksiniz.

Son düzenleme:
Devreye gelen faz ve nötr bağlantılarınızı kontrol edin. Kablo yanığı-kopuğu sebebi ile yarı temas, devredeki diğer geçit noktalarında (kontak, bağlantı vs..) yarı temas, gevşeklik sorunu şeklinde bir arıza var. Bir seri lamba yapıp enerjiyi sağlam olarak alabildiğiniz ilk noktaya kadar devrede geri giderek kontrol edin. Bu noktadan sonra 1 ileri adımda yani lambanın yanmadığı yerde sorunu göreceksiniz.
Nötr hattinizin kesinlikle iyi olduğundan emin olunuz cevap evetse kontaktor bobinine bakınız.
Ve arkadaşların dediği gibi biraz yüksek wattli seri lamba ile daha doğru sonuçlara gidersiniz
Dogru Cevabı bulunca yazarsanız seviniriz
Kolay gelsin

Sent from my EVA-L09 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Vallahi hocam bende anlamadım bu işten birşey nötr sağlam olmasa yüksüz iken de göstermez öyle değilmiş?
Nötr de bir sorun yoksa buşonlu sigortalar bazen atıkken içinde karbonlaşmadan dolayı direnç oluştura biliyor boşta gerilim okuna bilir sigortanın girişimindende ölçüm yapın yine yoksa geriye doğru kontrol edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri