var kombi için yardım

rando

Üye
arkadaslar benzin istasyonuna kale var kombi taktım.12 kademe menin
12 kullanıyorum ama reaktif oranım%30 asagı çekemedim (kap oran%10 civarında)
kademelerim
1- 1kvar 2-1,5kvar 3- 2,5kvar 4- 5 kvar bunlar trifaze
5-6-7nolu çıkışlarım da 1,5 2,5 ve 5 kvar R fazı
8-9-10-12 nolu çıkışlarım 1,5 2,5 2,5 ve 5 kvar t fazında
11 nolu çıkış ta 1,5 s fazı baglı mona faze kondansatörler kullandım
akım trafosu 30/5 dir
çekilen akım lar gece r fazı 5,2a
s fazı ,5 a
t fazı 10 a

ben reaktif güç rölemde q r qs qt oranlarına baktıgım da ihtiyaç duyulan kondansatör gruplarım var ama bir türlü ayarını yapamamdım
bunun için engin fikirlerinizden yararlan mak istiyorum
şimdiden herkese tşk ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sn. rando

* Düşük güçte kondansatörler kullandığınız için akım trafonuzun da bu hassasiyeti algılaması için, küçük olması gerekir, doğru bir seçim yapmışınız.

* Önemli olan, oranların cezai durumdan aşağı çekilmesi, kademe sayısı arttırarak değil de, ihtiyaca göre kademe belirlemek daha uygundur. Reaktif oranınızın %30 larda olması, kapasitif yüke daha da ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Var olan kademedeki kondansatör gücünüzü arttırmanız gereklidir.

* Cosq ayarınızı 1.00 ' a set ediniz.

Bu ayarları denedikten sonra bizimle paylaşırsanız sevinirim. Bu ayarlar sonuç vermezse daha farklı problemler olabilir ama şimdilik bişey söylemek doğru olmaz. (Ör: Röle kademe almıyor olabilir, röle kademe alır ama kontaktörde sorun olabilir, kondansatör gücünü yitirmiş olabilir....)

rando arkadaşım,kondansatör seçiminiz hatalı.30/5 akım trafosundan hareketle 15 kw gücünüzün olduğunu varsayıyorum.takribi 12 kvar kondansatör yeterli.5 kavar monofaze kondansatör trifaze olarak değerlendirildiğinde 22.5 kvar a tekamül eder . 1-1.5 2.5 trifaze kalan 9 kademe (amper dengesini bilmiyorum ,sadece gece çekilen akımları vermişsin ) 0.5 kvar dan başlayarak 1-1.5 kvar olarak kullanmanız yeterli. detay bilgi verebilirseniz daha sıhhatli olur.selametle

Sn. kompanze arkadaşa katılıyorum fakat, arkadaş endüktif ceza durumunda, fazla kondansatör olması sorun teşkil etmez. Bu durum için.

Sn.rando ,sistemi tamamen monofaze yapın.Benzer bir işte her faz için,trifaze kondansatörleri köprülü yöntem monofaze kullanarak.Yani 0,5 KVAR trifaze kondansatörden 0,11 KVAR Monofaze elde ederek,0,11+0,22+1,1+2,2=3,6 kvarX3=10,89 KVAR ile iyi bir oran yakaladım.Güç katsayısı çok düşük ise örneğin 0,6 gibi önerdiğim toplam kapasite yetmeyebilir.O zaman kesin çözüm 18 kademe yapabileceğin bir röle kullan.0,11+0,22+0,55+1,1+2,2+3,3=7,4 KVAR X 3 =22,2 KVAR Sana %10 'un altında bir oran sağlar.Fazla bile gelir.Kesinlikle başın ağrımaz.Selametle...

sn.Roboelektronik,dikkat edilirse kademelerde 5 kvar lık monofaze kondansatör var.15 kw lık bir tüketimde , 12 kvar yeterli iken bir faz için 5 kvarlık monofaze (belirttiğim üzere 22.5 kvar trifaz kondansatöre denk) kondansatörün bağlanması hiç kompanze yapamaz hale getirir sistemi.rölenin kondansatörleri tanımasından sonra iş bitmiştir diyemeyiz.sisteme uyan doğru kondansatörler rölenin tanımasına sunulmazsa , suçlu sistemi kuran BİZLER oluruz.selametle

Pardon Sn. Kompanze, doğrudur, sabah işe yetişeceğim diye aceleyle yazmak durumunda kaldım, 30/5 akım trafosu için, kademelere yerleştirilen kondansatör güçleri çok fazla, dolayısıyla;

Röle kondasatörü alıyordur, fazla kapasitif olacağından tekrar bırakıyor da olabilir, bu yüzden cezai durumda olabilir. Fazlar arası dengesizlik olduğu malum, en iyi yöntem; fazların çektiği güce göre, Sn tknsyn ' in dediği gibi monofaze kompanze etmektir.

kompanze ' Alıntı:
rando arkadaşım,kondansatör seçiminiz hatalı.30/5 akım trafosundan hareketle 15 kw gücünüzün olduğunu varsayıyorum.takribi 12 kvar kondansatör yeterli.5 kavar monofaze kondansatör trifaze olarak değerlendirildiğinde 22.5 kvar a tekamül eder . 1-1.5 2.5 trifaze kalan 9 kademe (amper dengesini bilmiyorum ,sadece gece çekilen akımları vermişsin ) 0.5 kvar dan başlayarak 1-1.5 kvar olarak kullanmanız yeterli. detay bilgi verebilirseniz daha sıhhatli olur.selametle
ilk öncelikle yardımlarınız için tşkler
gece puantını özellikle verdim çünkü gündüz sistem fazla akım çekmiyor
sadece trifaze güçler olan pompa ve yıkama makiması çalısıyor.Onlardada 1 kvar ve 1,5 kavar trifaze kondansatörlerim çekerek sistemi dengeliyor
gece ise üst aydınlatmalar ve çevre aydınlatmaları devreye girince işler bozuluyor.
r fazından 5,2-6A akım çekiyor
s fazından 0,5 -0,8 A civarında
t fazından 10,5-12,9 A cektiğini gözlemledim
sistem tamammen dengesiz oldugundan bende
kondansatörlerimi t fazına agırlık verdim
t fazında 1,5*-2,5-2,5-5 kvar mona faze kondansatörgrubu var
r fazında 1,5-2,5-5 kvar mono faze kondansatör grubu var
s fazında sadece1,5 kvar mono faze kondansatör grubum var
diger çıkışlarda trifaze 1-1,5-2,5-5 kvar trifaze kondansatör grubum var

benim yarın yapacagım ilk iş bence s fazındaki 1,5 kvar olan kondansatör gücünü ,5 kvar monofaz kondansatör gücü ile değiştirmek olacak.
bu arada da bir sey hatırlatmak istiyorum
gece çekilen akımlar genelde aynı bunu bizzat her gece gidip öltüm ama benim oranların bir gün %30 iken diğer gün%28 lerde geziyor selametle arkadaslar

tknsyn ' Alıntı:
Sn.rando ,sistemi tamamen monofaze yapın.Benzer bir işte her faz için,trifaze kondansatörleri köprülü yöntem monofaze kullanarak.Yani 0,5 KVAR trifaze kondansatörden 0,11 KVAR Monofaze elde ederek,0,11+0,22+1,1+2,2=3,6 kvarX3=10,89 KVAR ile iyi bir oran yakaladım.Güç katsayısı çok düşük ise örneğin 0,6 gibi önerdiğim toplam kapasite yetmeyebilir.O zaman kesin çözüm 18 kademe yapabileceğin bir röle kullan.0,11+0,22+0,55+1,1+2,2+3,3=7,4 KVAR X 3 =22,2 KVAR Sana %10 'un altında bir oran sağlar.Fazla bile gelir.Kesinlikle başın ağrımaz.Selametle...
ilk öncelikle konu için göstermiş oldugun hassasiyete tşk ederim
önerdiğiniz fikri mono faze kondansatör kullanarak yapmam mümkün mü acaba

rando arkadaşım,S fazında; 0.5-0.8 Amperlik bir yükünüz varmış.nerdeyse yük yok gibi.buna mukabil var olan 1.5 kvar lık kondansatör yerine 5 kvarı uygulamaktan bahsediyorsun.Acaba 0.5 kvar düşünürken 5 kvar mı yazmış oldun .kaldı ki 0.5 bile fazla gelecektir. T fazından, S fazına; yük aktarıma yapabilirsen ve de kondansatörlerinizi ; 1- 1.5- 2.5 kvar trifaze kalan 9 kademeye 3 adet 0.2 kvar monofaz(1 kvarlık trifaz kondansatörün monofaz a dönüştürülmesinden elde edilir).3 adet 0.3 kvar monofaze (1.5 kvar trifaz kondansatör) 3 adet 0.5 kvar monofaz kondansatör.kolaylıklar diliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri