Vantilatörlü avize montaj

merhaba,birçok forum inceledim ve benzer problemlerle alakalı birçok şey okudum.ayrıca burada bulunan forumlarıda mümkün mertebe okudum.kendi problemimi aktarmak istedim.
TEKZEN den vantilatörlü avize aldım.80 lira.3 tane aldım.montajını yapmıyorlardı.yapıyorlardıda tanesi 60 lira.astarı yüzünden pahalıya gelecekti.eleman dediki birleştirmesi çok zor falan felam 3 saatini alır.evde açtım gayette güzel birleştirdim.takıldığım nokta elektriğe bağlama konusu.forumlarıda buyüzden gezdim.avize 5 lambalı.şimdi şöyle aktarayım.

1-)avizeden çıkan 3 kablo var ve kablolarada yazılmış neolduğu,beyaz nötr,siyah pervane kısmı için,mavi ışık için.
2-)avizenin tepe kısmında bir kablo daha var,ucu vida ile tuttrulmuş sarı-yeşil buda topraklama sanırım
3-)saloındada 3 kablo geliyor 2 kırmızı 1 mavi,kırmızılar faz,mavide nötr

ben şöyle düşündüm,ışık ve pervane için olan kabloları fazlara yani kırmızılara,beyaz kabloyuda nötre bağlıyorum değilmi.aklımı kurcalayan sarı yeşil topraklama olduğunu düşündüğüm kablonun ne olacağı.onu bağlamam gerekirmi,duvara monte edilen askı aparatı üstünde vida boşluğu var,acaba orayamı bağlamalıyım,yardımcı olursanız sevinirim.​

üstat ben olsam avize iki kademeli yandığını var sayarsak pervaneye bir kademesini veririm diğer kademeyi avizeye pervane yada avizeyi ayrı ayrı çalıştırırısn gündüz pervane çalıştırırken lamba yanmaz çok lamba yanıyor dersen ampulleri azaltırsın a tavandan gelen mavi nötr hattını avizeden çıkan beyaza bağla diğerleri faz ucu olduğu için fark etmez orta uç sarı yeşil topraklama onu normalde toprak hattına bağlaman lazım yoksa avize kancasına bağla nötrden topraklama almak kaçak akım rölesi varsa röle atar yoksa bile tesisata nötr hattı koparsa pervane ve avizene gövdesine elektrik kaçağı olur

Dedikleriniz doğru bu şekilde bağlayabilirsiniz...
Lamba hattında topraklama pek bulunmamaktadır...

verdiğiniz bilgiler için tesekkurler.vantilatörün üzerinde 2 tane askı var.biri pervane biride ışık için.kullanma kılavuzunda 4 tane seçenek var.benim yapacağım şekilde "vantilatör ve avizenin vantilatör üzerinden çalıştırılması" seçeneği.sanırım anahtarlar açık olacak ve lamba ve pervane söndürme işlemini avize üzerinden yapacam.aslında bağlantı sağlam olsunda avizeden veya duvardan çalıştırılması fark etmez.son olarakta topraklama ucunu,duvara monte edilen aparata vidalayacam.orada bir vida yeri var.sanırım bunun için.sıkıntı olmaz heralde.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri