Uzun bir uğraştan sonra İlk cnc Fikrilerinizi alabilirmiyim ?

inverter ve spinleyi tamamen voltajdan ayırdım,step motoru vidalı milden ayırdım ve bosta çalıştırdığımda bir süre sonra atlama yaptı yine (X exsen olarak deniyorum ) hatta 1/16 değeri 1/8 olarak da denedim stepper ayarlarını 1/8 de 80 çıktı (1/16 iken ortalama 644 civarıydı) yeniden yaptım
birde anladığım kadarı ile iş bitip home giderken 3 exen aynı anda çalışırsa stepler titremeye geçiyor.titremede exenleri hareket ettirdiğinden olduğunu sanmıyorum,
(velocity ve acceleration ayarlarıyla değer üstlerine çıktığımda boştaki motor bile hareket etmek yerine elimde titremeye başladı) amper veya voltaj zayıf kaldırmıyor gibi davranıyor veya frekans limit üstü veya altı gibi ,aynen öyle bir olay olduğunu düşünüyorum
Ayarlar 1/16 da iken cnc titremeden ve az ses ile çalışırken 1/8 de titreme ve daha sesli çalıştı..
steplerdeki kablo 4 lü 4*1.5 kablo 1.20 mt boyunda her birisi liycy tipi kablo kullnamamıştım..

1/8 de 2.6 amper 24 volt ve stepper:80 velocity:1500 acceleration:400 şu anki test değerim
1/16 da 2,6 amper 24 ve 34 olarak stepper :644 velocity:1300 acceleration:400 idi...kart
TB6600 ne dersiniz ? içinden çıkılmaz akşamın ufkundayım ..........

birşey sölicem darılmaca yok.
o kadar çok software ayarlarına dalıyorsun ki...
bırak şimdi microstep ayarını da ya step per ayarını.

öncelikle mach3 ün pulse ayarlarıan bir bak.
elindeki tb6600 ın kullanma kılavuzundaki mach3 ayarlarının nasıl olacağını anlatan screenshot ları vardır.
oradaki motor pin ayarlarındaki pulse ayarlarını falan dediği gibi yapmalısın.
sonra hangi microstep ile kullanmayı düşünüyorsun kabaca hesap et. 1/4 bile olabilir belki
daha sonra hız ve rampa ayarlarını ayarla kalkış ve duruş..
bak bakalım titreme atlama yapıyor mu

makineye takmadan dene önce motoru. hatta sürücüden bir tane eksenin kablosunu tak tek kablo hiç bir yere yakın olmasın direk motora gitsin. motor bağlantısı doğru olduğunu varsayıyorum. kabloların kopuk da değildir umarım..
motorların 3 amper ise sürücülerini 2.5 amper olacak şekilde switch ayarlarını yap.

uzaktan anca bu kadar yardım edilir zaten. eğer hala olmuyorsa bir yerlerde hata yapıyorsun.

daha önce söylediğim motorları değiştirip denedin mi hepsi mi aynı hatayı yapıyor ? ve farklı farklı sürücülere bağlı iken ??

Malesef TB6600 ün klavuzu yok internette inglizce anlatımları olsa bile o kadar iyi değil ingilizcem, ve forumda dahi yeterli bir bilgi bulamdım steppulse ve dır pulse su an ikiside 0 1 ay öncesine kadar ne mach3 ne de bu teknik konular hakkında sıfır bilgiye sahiptim,,özellikle 6 kablolu step motorun yüksek tork değilde yüksek hız için ne yapmam gerektiğini bile kavrayamamıştım.. sadece uğraşarak bir noktaya geldim,,, şimdiki tek proglemim geriye bu kaldı
tüm ayarlar tmm
mack3 tmm
mekanik tmm
sadece stepteki atlama inşllah yakındır oda bitecek sayende :D

step: 10 dir: 0 yap.
acceleration yani ivmelenme değerini biraz düşür mesela100-150 yap.

Evet 19 dakikadır çalıştıryorum su an 4 e 4 yaptım toparladı ,,hemen sizin dediğnizide denicem ...
Teşekkürler şimdi bi yerlere geliyorum :)

bir aksilik omazssa yarın akşam sona gelmiş olurum ,,şu an için sadece kablo sorunu kalıcak gibi görünüyor geriye .. bugun saaat ögleden sonra 2 de başladı makina hala çalışıyor :) bi 20 dakika daha çalışıtracam sonra mola :D yoksa şikayetler başlıcak .. ama bayağı toparladı kendini teşekkürler guitar ismim osman yardımlar için teşekkürler..:)

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri