Uzun bir uğraştan sonra İlk cnc Fikrilerinizi alabilirmiyim ?

nc ler boşta olacak zaten. terim olarak NC not connection demektir.

o hızlarda takılma yapmaması lazım. mekaniğinde sorun var oraları düzeltmen gerek

o zaman yapılacak tek şey var vidalı milleri değiştirmek :(:(:( vidalı miller takılı değİlken tablalar yağ gibi kayıyordu (hatasız)
benim kullandığım step motor Nema 23 motorun 57 byghr 303 modelidir.... acaba nema 23 ün bir çok modeli var bilgi mahiyetinde sizin steplerin model nosu nedir olmazsa bir adet step motor alıp deneyeceğim ..

Moderatör tarafında düzenlendi:
güzel çalışma yalnız hiç yoktan alt destekli mil falan kullansaymışsın o miller yüke binince esneme ve titreme yapar ağır işlere gelmez. tb6600 iyi bir seçim olmuş ben de bunun kutulu olanını(hy) kullanıyorum ve acayip stabil çalışmakta öyle ki 300-400.000 satırlık işlerde bile pürüz çıkarmadı.Mukayese etmen açısından dip switch'ler 3.3 Amper ve 1/8 microstep konumunda bu haliyle de eksenler boşta 5000-5500 mm/dk'ya çıkabiliyor tam akımda ise 6300 mm/dk ancak uzun soluklu işlerde entegreyi elime almamak için 3.3 Amper'de kullanıyorum zaten fazlasına da gerek duymuyorum.step motorlar 86hs45(4.5Nm 4.2A)

Son düzenleme:
güzel çalışma yalnız hiç yoktan alt destekli mil falan kullansaymışsın o miller yüke binince esneme ve titreme yapar ağır işlere gelmez. tb6600 iyi bir seçim olmuş ben de bunun kutulu olanını(hy) kullanıyorum ve acayip stabil çalışmakta öyle ki 300-400.000 satırlık işlerde bile pürüz çıkarmadı.Mukayese etmen açısından dip switch'ler 3.3 Amper ve 1/8 microstep konumunda bu haliyle de eksenler boşta 5000-5500 mm/dk'ya çıkabiliyor tam akımda ise 6300 mm/dk ancak uzun soluklu işlerde entegreyi elime almamak için 3.3 Amper'de kullanıyorum zaten fazlasına da gerek duymuyorum.step motorlar 86hs45(4.5Nm 4.2A)

İlk aklıma koyduğumda şimdiki tecrübem olsaydı kesinikle mkullandıgım malzeme daha farklı olurdu,nema 23 leri o zamanlar amerikada olan bir arkadaşımdan istemiştim.nema23 ün teknik özeliklerini bile bilmiyordum,daha makinayı freze uçlar gelmediğinden kullanama şansım olmadı,bu arada daha stabil çalışması yazılımsal ayarlar ve artcam tecrübesi ediniyorum,ve cnc nin daha hızlı ve stabil yapabilmem için testlerini yapıyorum.
vidalı milleri uçlarını tornaya verdirdiğim zaman hafif eğilme olmus X,Z eksenlerinde pek sıkıntı olmasada Y ekseninde 1 mm eğilme var( Velocity ayarını 1000 üstü titreme ve stepte atlama olustu) şu an 1000 e ayarlı milleri değiştirip nema 23leri 57BYGH310 -24 KG Modeli ile bir tanesini değiştirip denemek istiyorum TB6600 DE 2.6 AMPER AYARLIYDI STEPLERİ KONTROL ETMEK İÇİN 3.2 AMPERE yükseltmiştim..10 dakikalık boşta çalışmada kartta sıfır ısı ama stepler belirli bir ısıya geldi sizce amperi 2.6 ya geri düşürmelimiyim ?
2.6 amperde stabil Velocity ayarını 850 test etmiştim.

motorların nominal akım değeri neyse onu ver elindeki step motorlar için sürücüde max. değer 2.6A fazlası ısıyı artırıp step motorlardaki manyetik akıyı zayıflatarak ömrünü kısaltır.motorların sıhhati açısından gövde sıcaklığı 60-65 C'nin üstüne çıkmaması gerek kabaca elini değdirip tutabileceğin sıcaklıkta olmalı.mekanik kusurları fazla akımla telafi edemezsin ayrıca 1000 mm/dk hız çok düşük torkun çoğu kasıntıya gidiyor halbuki o şaside 6000-6500 mm/dk hızlara rahat çıkabilması lazım.80cmx80cm olan ilk yaptığım mdf cnc'de y ekseni 8000 mm/dk'ya çıkabiliyordu...

Vidalı millerin tornalanmadan önce işlenecek uç kısımlarının taşlanıp sert yüzeyin kaldırılması ve tornaya bağlanırken uzun bırakılmaması gerek.

Birde sizin kullandığınız motor süpermiş,benim motorda tork yerine sadece 15 kg yazdığından tam olarak tork hesabı yapamamıştım. muhtemelen benim motorların tork'u 1.4.sanırım Sizinde dediğiniz gibi 1000 mm/dk anca takılma yapmıyor.bu arada mikro step ayarım da 1/16 şu an böyle kalsın mı ?
temennim yeniden biraz masrafla en iyi halını alması ve emeğimin karşılığını bana vermesi
Şu anki düşüncem Y ekseni vidalı mili ya sıfır hataya getirip tekrar kontrol etmek ve testlerden sonra Y eksen step motoru sizin step motor 86hs45(4.5Nm 4.2A) model ile değiştirmek testlerden sonra Y eksende esneme olursa Kızakları'da Raylı kızaklarla değiştireceğim..belki biraz Uğraştıracak ama sonunda zafer var :) bu arada Panonun resimlerini ekliyorum ..

Panonun montajlanmış resmi

yEM1Gy.jpg

692bM7.jpg

37DMg2.jpg

R0YNG6.jpg

p0gk2m.jpg

kbkp0A.jpg

Y eksen'i Ayarladım
ojgR57.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,956