Uzaylılara ilk mesaj 17 Haziran’da gönderilecek!

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
6,182
Puanları
3,256
Konum
BURSA
İşadamı ve girişimcilerin yer aldığı gönüllülerin başlattığı yeni bir projeyle, ‘zeki uzaylılara’ mesaj gönderilecek. Proje kapsamında, internet kullanıcılarının mesajları kesintisiz olarak 18 ışık yılı uzaklıktaki Gliese 526 yıldız sistemine iletilecek.

p67yw.jpg


Dünya Dışı Akıllı Yaşam Arayışı (SETI) ile son 60 yılda Dünya dışında akıllı varlıkların oluşturduğu bir medeniyet olduğu hakkında çok az bulguya ulaşıldı. Sadece dinlemek ve karanlıkta bir sinyal beklemek yerine, araştırmacılar Zeki Uzaylılara Mesaj Gönderme (METI) projesini başlattı.

Kamu desteğiyle başlatılan projede, ABD’nin Californiya eyaletinde bulunan ‘Jamesburg Earth Station’ radyo teleskobu kullanılarak insanların internette yazacağı notlar “şişedeki mesajlar” olarak Uzay’a gönderilecek.

Apollo programlarında kullanılan ve yenilenen Jamesburg teleskobunun çanaği, METI sinyallerini 18 ışık yılı ötesindeki kırmızı cüce Gliese 526’ya ulaştıracak.

ZEKİ UZAYLILARI AVLAMAK İÇİN

‘Lone Signal’, yani ‘Yalnız Sinyal’ adı verilecek mesajlar, 17 Haziran’dan itibaren internet bağlantısı olan herkesin katkısıyla gönderilecek. Lone Signal’da mesajların yanı sıra, ister fotograflarınızda mesaj olarak iletilebilecek.

Lone Signal Pazarlama Kurulu Başkanı Ernesto Qualizza, Salı günü New York’taki basın açıklamasında, “Yıldızlara baktığımda hep acaba biri de bana bakıyor mudur diye düşünürdüm. Bence hepimizin içerisinde doğuştan var olan bir merak bu. Hepimiz tepenin arkasında ne var görmek istiyoruz” dedi.

Lone Signal’ı güçlü kılan taraf, devamlılık sunan bir proje olması. Daha önce METI projeleri tek ve kısa radyo dalgalarına sahipti. Lone Signal ise dünyanın ilk kesintisiz METI sinyalı olacak.

KIRMIZI CÜCE BİZİ DUYACAK MI?

Projeye yönelik beklentileri artıran en önemli faktör, bilim insanlarının hangi yıldızların yaşanabilir gezegenlere uygun olduğunu belirlemekte daha başarılı olması.

Dünya’dan sadece 18 ışık yılı uzaklıktaki Gliese 526 kırmızı cücesinin, yaşanabilir gezegenlere sahip olduğu düşünülüyor. Lone Signal, ilk olarak Gliese 526’ya odaklanacak olsa da, gelecekte diğer yıldız sistemlerini de hedef alacak.

Lone Signal kurucularından Pierre Fabre, “Projenin eğlenceli olmasını istiyoruz ve aynı zamanda uzun vadeli bir stratejiye ihtiyacımız var. Biz en mantıklı ve yakın yıldızları hedefliyoruz” dedi.

METI projesi sayesinde insanlığın sesi gezegenimiz yok olsa bile sonsuza dek Uzay’da yankılanacak ve tüm Evren’de duyulabilecek.

Alıntıdır.
 
Elin gevuru(!) nelerle uğraşıyor...
Biz de kıldan tüyden şeylerle...
 
Bence mesaj göndermeye gerek yok ki. Marconini ilk telsizinden buyana dünyamız üzerindeki sinyaller tv, internet, radyo sinyalleri 100 yılı aşkın bir süredir evrenin her tarafına gidiyor. Hatta uzaylılar varsa kurtlar vadisi ve muhteşem yüzyılın sonraki bölümlerini izlemek için kavga ediyorlardır.;)
 
"Dunyadan sadece 18 ışık yılı uzakta" çok yakınmıs :)
 
Acaba uzaylılar hangi dine mensupturlar ? Çok merak uyandıracak bir bilinmez aslında , istermisiniz beş vakit namazında müslüman çıksınlar ! ;)
 
Uzaylılara ilk mesaj zaten 1977 de Voyagewr uydusuyla gönderilmişti.
HAber başlığı yanlış yazılmış olabilir....
 
zaten voyagr gondermemış miydi ?
 

Forum istatistikleri

Konular
126,683
Mesajlar
904,630
Kullanıcılar
447,483
Son üye
gadı

Yeni konular

Geri
Üst