Uzatmalı yıldız üçgen

Arkadaşlar ilginç bir duruma rastladım.Tarımsal sulama yapan bir abonenin motor arızasına gittik yaklaşık 300 metre mesafeye yıldız üçgen pano kurulmuş o şekilde de sulama yapılmış uzunca bir süre boyunca.Şimdi mevcut uygulamalarda böyle bir şey yapılıyor mu yoksa ben mi yanlış düşünüyorum.Yıldız üçgen motora yakın noktada yapılması gerekmez mi 300-500 metre mesafeye yıldız üçgen hat döşendiğini ilk defa gördüm.Adam çift devre hat çekmiş 50 lik kablo ile yıldız üçgen çalışan pano trafonun yanında motor ise 300 metre uzakta motor termiği 85-90 arası bir değere ayarlı motor yükte 35-40 amperi geçmiyor.

Sormak istediğim konu ise şu bildiğiniz gibi 7,5 kw dan daha büyük motorlarda sargı direnci 1 ohm değerinin altında oluyor ve güç güç değeri büyüdükçe sargı direnci dahada küçülüyor.Şimdi burada uzun mesafede yıldız üçgen yapılması motor sargıları arasına direnç koymaktan bir farkı yok çünkü sonuçta iletkenin de bir direnci var bu da motor gücünün düşmesine tam güç değerine ulaşılamamasına neden olmaz mı ? Kişisel görüşlerinizi almak isterim.

Ekli dosyayı görüntüle 55169
yapılan iş yönetmeliklere uygunsa (gerilim düşümü hesabı, uygun kesitte kablo kullanımı vb.) teorik olarak sorun yok diyebiliriz. pratikte ise motorun çalıştığı yerdeki arazi şartları gibi özel durumlar nedeniyle çeşitli atraksiyonlara girebiliriz. önemli olan işin yürümesi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
-Böyle kritik ( tarımsal sulamayı ben öyle ka-
bul ediyorum ) beslemeler için,kabloda olabi-
lecek olası arızada sistemi tamamen devre-
dışı bırakmamak için,besleme kablosunun 2
adet olacak şekilde düşünülmesi bence zo-
runlu ihtiyaçtır,
-Yıldızüçgen,tarihteki yerini almış ve rafa kal-
dırılmıştır.Çözümlerin,softstarter ağırlıklı ol-
ması gerekir,
- Böyle kritik sistemler için,maliyet 2. pilanda
olmalıdır.

Doğru söylüyorsun Abi ama bazı durumlarda yıldız/üçgen hala ısrarla tercih ediliyor. Yüksek güçlü havalandırma motorlarında, yurt binası v.b. yerlerde softstarter kurulum maaliyeti ve işletme arıza maliyetlerinden genelde kaçınılıyor. Mil yükünün az oluşu, mesafelerin panoya fazla uzak olmayışı gibi nedenlerle halen yıldız/üçgenden vazgeçilmiyor. Yıldız/üçgende demerajda 3 kat akım çekiliyorsa softstarterde 2 kat akım çekiliyor bazen hiç fark olmuyor.

yapılan iş yönetmeliklere uygunsa (gerilim düşümü hesabı, uygun kesitte kablo kullanımı vb.) teorik olarak sorun yok diyebiliriz. pratikte ise motorun çalıştığı yerdeki arazi şartları gibi özel durumlar nedeniyle çeşitli atraksiyonlara girebiliriz. önemli olan işin yürümesi.

Yorum yazan arkadaşların yorumlarina dikkat ettiysen genel ortak fikir soft starter yada motora yakin noktada olması durumunu öneriyorlar sen hangi yönetmelikten bahsediyorsun bence konuyu anlamadın bu yüzden böyle bir mesaj yazdın

iş yürüme meselesine gelince birçok panoda adam 100kva lık trafoya 400 lük tmş bırakıyor işim yürüyor diyor acısını trafosu yanınca anlıyor yada evine kaçak akım rölesi takmıyor biri çarpılınca yada anormal elektrik sızması nedeniyle büyük faturalar gelince acısını hissediyor.İş yürütmeye bakarsan kara düzen elektrikçiler zaten milleti mağdur ederek yürütüyor.

Son düzenleme:
Yorum yazan arkadaşların yorumlarina dikkat ettiysen genel ortak fikir soft starter yada motora yakin noktada olması durumunu öneriyorlar sen hangi yönetmelikten bahsediyorsun bence konuyu anlamadın bu yüzden böyle bir mesaj yazdın

iş yürüme meselesine gelince birçok panoda adam 100kva lık trafoya 400 lük tmş bırakıyor işim yürüyor diyor acısını trafosu yanınca anlıyor yada evine kaçak akım rölesi takmıyor biri çarpılınca yada anormal elektrik sızması nedeniyle büyük faturalar gelince acısını hissediyor.İş yürütmeye bakarsan kara düzen elektrikçiler zaten milleti mağdur ederek yürütüyor.
elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinden bahsediyorum. böyle bir yönetmelikten haberim yok deme sakın.
elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinden bahsediyorum. böyle bir yönetmelikten haberim yok deme sakın.
dediğin doğru ama yapacak fazla bişey yok. işler böyle yürüyor piyasada. bi şekilde ayak uydurmak zorundayız şartlara.

Polemik çıkartmak için mi yazıyorsun bu konuya bilgin varsa paylaş yoksa yorum yapma lütfen.Biz teknik bir mevzuyu konuşuyoruz burada her şey yönetmeliklerde yazmaz bazen yönetmelikleri kullanarak yorumlamak gerekir buda bilgi ve deneyimle olur.Herhalde aşağıda linkini verdiğim konuda içinizde kırıklık kaldı ondan dolayı burada puan almaya çalışıyorsunuz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/12v-dc-380v-ac-cevirme.127508/page-4

Son düzenleme:
Direk beslemede 3x50 kablo ile sargıya kadar olan gerilim düşümü 300m 40x(0,116x2)=9,28v çıkar.

Sanıyorum buradaki 2 fazladan olmuş. 50mm kabloda gerilim düşümü 4,64 volt olur. yani 50mm kablo gerekmez. 25mm kabloda ise 9,28 volt olur. Bu sebeple kablo kesitini arttırmaya gerek yok.

Kolay gelsin...

Polemik çıkartmak için mi yazıyorsun bu konuya bilgin varsa paylaş yoksa yorum yapma lütfen.Biz teknik bir mevzuyu konuşuyoruz burada her şey yönetmeliklerde yazmaz bazen yönetmelikleri kullanarak yorumlamak gerekir buda bilgi ve deneyimle olur.Herhalde aşağıda linkini verdiğim konuda içinizde kırıklık kaldı ondan dolayı burada puan almaya çalışıyorsunuz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/12v-dc-380v-ac-cevirme.127508/page-2#post-820647
yahu neden polemik yapayım sen bir mesaj yazmışsın biz de yorum yaptık. bunu neresi polemik. çok eskiden bolca polemik yapardım ama artık ihtiyaç duymuyorum. belli ki sen oldukça heveslisin bu konuda.
ayrıca kırıklık senin içinde kalmış ki linki arayıp bulup eklemişsin buraya. al sana yeni bir polemik konusu.
madem o kadar kırıldın bi daha senin mesajlarına cevap yazmam olur biter.
seni polemiklerinle başbaşa bırakıyorum.

madem o kadar kırıldın bi daha senin mesajlarına cevap yazmam olur biter.

Kırılmadım fakat söylediklerinin benim için bir önemi yok bunu kasıtlı yaptığını düşünüyorum bu nedenle seni yoksay kısmından engelliyorum sn.el_emek

Son düzenleme:
Kırılmadım fakat söylediklerinin benim için bir önemi yok bunu kasıtlı yaptığını düşünüyorum bu nedenle seni yoksay kısmından engelliyorum sn.el_emek
samimi olarak söylüyorum ki kasıtlı bişey yapmıyorum. bu forumda fikirlerimizi paylaşıyoruz öyle değil mi?

Sanıyorum buradaki 2 fazladan olmuş. 50mm kabloda gerilim düşümü 4,64 volt olur. yani 50mm kablo gerekmez. 25mm kabloda ise 9,28 volt olur. Bu sebeple kablo kesitini arttırmaya gerek yok.

Kolay gelsin...

Sargı başına düşen hatta kaybolan gerilim düşümünü hesap ediyorum. 50'lik kabloda bir sargıya hem R hemde S fazından 50mm² gelmekte. Her ikisinden de 40A çekilmekte. 380-9,28=370,72v
25mm² kesit zaten ucu ucuna kurtarmaktadır;
%e=0,0124x300x20/25
%e=2,976 olup ucu ucuna kurtarmaktadır. Bu konuda haklısınız.

Sadece tek fazda sargı girişine kadar olan gerilim düşümleri 50mm² kesitte 4,64v 25mm² kesitte 5v

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri