Uzatma kablosu 220 geçirmiyor, 5v geçiriyor

Merhaba, ilginç bir sorunum var; ucuzlukçudan 4m hazır üçlü prizi olan uzatma kablosu aldım. Ama TV yi çalıştırmadı. Multimetre ile kısa devre kontrolü yaptım, kablo ve fiş sağlam. Fişe 220 volt verince Multimetre voltajı sıfır gösteriyor , ama fişe 5v verince prizde 5v ölçüyorum. 5 volt verince prizde LED yanıyor ama 220 verdiğimde aletler çalışmıyor. Kablolar ince de acaba 220 yi taşımıyor mu... Bu fikri olan var mı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ucuzlukçudan 4m hazır üçlü prizi olan uzatma kablosu aldım.
hey be güzel insan, elektrik malzemesi elektrikçiden alınır, ucuz diye canından malından olacaksın. ucuzcuda mallar ya defoludur yada merdiven altı sahte malzeme ( bu arada işlerini hakkıyla yapanları tenzih ederim) kalitesiz malzeme lütfen 3 kuruş için canınızı malınızı tehlikeye atmayın. mahallenizin, semtinizin esnafında alış veriş yapın. hiç değilse arızalı birşey çıkarsa yüzünüz olur.

220 ye taktığınız prizde sorun olabilir.
Mümkün değil, aynı prizde başka cihazlar çalışıyor ve ölçümü yaptım, sağlam.
hey be güzel insan, elektrik malzemesi elektrikçiden alınır, ucuz diye canından malından olacaksın. ucuzcuda mallar ya defoludur yada merdiven altı sahte malzeme ( bu arada işlerini hakkıyla yapanları tenzih ederim) kalitesiz malzeme lütfen 3 kuruş için canınızı malınızı tehlikeye atmayın. mahallenizin, semtinizin esnafında alış veriş yapın. hiç değilse arızalı birşey çıkarsa yüzünüz olur.
Haklısınız da, benim kafamı karıştıran şey düşük voltajı geçiren kablolar neden yüksek voltajı geçirmiyor...
Değiştirin veya tamir ! edin / ettirin ( ger-
çi,onun tamir edilenide işe yaramazya.
Neyyyse ! ).
Amacım bu kabloyu tekrar kullanmak değil aslında, sadece soru kafamı karıştırıyor 220 neden geçemiyor...

Mümkün değil, aynı prizde başka cihazlar çalışıyor ve ölçümü yaptım, sağlam.

Haklısınız da, benim kafamı karıştıran şey düşük voltajı geçiren kablolar neden yüksek voltajı geçirmiyor...
bir yerinde kırık vardır, benim kendi yaptığım uzatma kablosunda da olmuştu, kırığı bulana kadar kablonun 1,5 metresi çöpe gitti.

fişin ucu ince veya kısadır. temas etmiyor olabilir
İlginiz için teşekkür ederim, Fişi kestim ve plastiğini sıyırdım, içeride siyahlıklar vardı, kablonun birinin muhafazası biraz erimiş ve fişin içindeki toprak metali ile kısa devre olmuş. Yeni bir fiş ile değiştirdim, sorun düzeldi. Ama benim hala anlamadığım kablodan 220 geçemezken 5v geçiyordu, fişin ucuna krokodille 220 ve 5v bağlantısını yapıyordum, yani fişin ucunun kısa ya da ince olmasının bi önemi yoktu.

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ederim, Fişi kestim ve plastiğini sıyırdım, içeride siyahlıklar vardı, kablonun birinin muhafazası biraz erimiş ve fişin içindeki toprak metali ile kısa devre olmuş. Yeni bir fiş ile değiştirdim, sorun düzeldi. Ama benim hala anlamadığım kablodan 220 geçemezken 5v geçiyordu, fişin ucuna krokodille 220 ve 5v bağlantısını yapıyordum, yani fişin ucunun kısa ya da ince olmasının bi önemi yoktu.
1- elektrik her zaman en kısa yolu seçer.( yanmış kararmış diyorsun atlıyordur.)
2- elektrik asla gevşekliği sevmez, hemen kestirmeden gitmeye yada gitmemeye karar verir.

5V ve 5volt la yanan ledler insanı aldatır kablonun bir ucu sağlam diğer ucu kopuk olsun sağlam uçtan +5v u verirsen lambanın üstünden +5v geçecek ve kopuk yere kadar gidecek bu 5v lambanın yanmasına sebep olabilir
eski ustalar bu yüzden test için 220 akkortelli ampülle seri lamba yaparlardı 380v u ölçmek içinde 100w akkor telli iki ampülü seri bağlayıp öyle test ederlerdi ölçü aleti yanılttığı için lamba parlak yanarsa sistem çalışıyor sönük yanarsa bir arıza var demektir bende zamanında kullanmıştım bunları

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri