Uzatma hattı nötrsüz

juniorx

Üye
Merhaba sevgili forum üyeleri. Bahçemizin uzak bir köşesinde kaynak işi yapmamız gerekiyor. Yaklaşık 100 metre panodan uzak. Elimdeki ince kesitli uzatma kablosu sanırım voltajda düşmeye yol açıyor onun için kaynak yaparken elektrot yapışmasına yol açıyor. Yeni bir uzatma kablosu ihtiyacım var gibi görünüyor ama kesitinin de mümkün olduğunca kalın olması önceki tecrübelerime dayanarak kaynak kalitesini ciddi olarak artırıyor. Birinci seçenek 2, 5luk tek damardan faz ve nötr olmak üzere iki teli makara boyunca götürmek. Ama 100 metrede 2,5'luk tek damar bakır tel yine kaynakta sorunlara yol açabilir. Bunun yerine düşüncem şu acaba olur mu diye sizlere sormak istiyorum. 4 milimetre karelik tek damar bir top bakır teli sadece faz bağlayarak götürüp kaynak yapacağım yerde bir çukur kazıp bakır bir çubuğu toprağa gömüp nötrü de buna bağlasam sizce bu iş olur mu. Çünkü özellikle yüksek akımda kaynak yaparken uzatma kablosu fazla uzunsa ciddi kaynak problemleri çıkıyor yapışmalar yetersiz kaynak arkı vs. Rica etsem yorum yazar mısınız .teşekkür ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba sevgili forum üyeleri. Bahçemizin uzak bir köşesinde kaynak işi yapmamız gerekiyor. Yaklaşık 100 metre panodan uzak. Elimdeki ince kesitli uzatma kablosu sanırım voltajda düşmeye yol açıyor onun için kaynak yaparken elektrot yapışmasına yol açıyor. Yeni bir uzatma kablosu ihtiyacım var gibi görünüyor ama kesitinin de mümkün olduğunca kalın olması önceki tecrübelerime dayanarak kaynak kalitesini ciddi olarak artırıyor. Birinci seçenek 2, 5luk tek damardan faz ve nötr olmak üzere iki teli makara boyunca götürmek. Ama 100 metrede 2,5'luk tek damar bakır tel yine kaynakta sorunlara yol açabilir. Bunun yerine düşüncem şu acaba olur mu diye sizlere sormak istiyorum. 4 milimetre karelik tek damar bir top bakır teli sadece faz bağlayarak götürüp kaynak yapacağım yerde bir çukur kazıp bakır bir çubuğu toprağa gömüp nötrü de buna bağlasam sizce bu iş olur mu. Çünkü özellikle yüksek akımda kaynak yaparken uzatma kablosu fazla uzunsa ciddi kaynak problemleri çıkıyor yapışmalar yetersiz kaynak arkı vs. Rica etsem yorum yazar mısınız .teşekkür ediyorum.

Gerilim düşümü hesabı yapılması gerekir. Kaynak makinesi gücü,mesafe önemli etken bu değişkenlere göre kesitte değişir.

kaynak makinelerini tamir eden biri olarak söylüyorum. 25- 50 m sorun değil ama 100 m de voltaj bir miktar düşecektir. sizin birinci seçeneğiniz daha mantıklı. ve yine de voltaj düşümünü hesap ederek. amperi bir tık yukarıda kullanın ve ilk önce elektrotu boşta yakın sonra kaynağa başlayın . uzun süreli değil de daha kısa süreli çalıştırın makinenizi. örnek yarım saat kaynak yapın ve makineyi kapatmadan 5 dakika kadar mola verin. iş yapayım derken makinenize zarar vermeyin.

dediğiniz şekilde kablo kesitini kalın tutup, nötr hattını topraklama çubuğundan alırsanız, devredeki KAR.(kaçak akım rölesi)buna izin vermeyecektir. 90 lı yıllarda kalfalık dönemlerimde şantiyede bu yöntemi uyguluyorduk, tabi o zamanlar KAR. yoktu, hatta biz topraklama çubuğu falan kullanmazdık, inşaatın kolon içindeki demiri çekiç murçla ortaya çıkararak (o zamanlarda hilti matkap biz dahil herkes de yoktu) nötr hattını buraya NYA kablo sarıp yapardık, son derece tehlikeli bir yöntem olduğunu şüphesiz hepimiz kabul ediyoruz. Bütün emniyet tedbirlerini alarak yapabilirsiniz bence.

KAR yok sistemde. Şantiye panosundan alıyorum elektriği.

Bazı şeylerin ! olmıyacağını görmek için,
icazete değil ! denemeye ihtiyaç vardır.;)
Bazı şeyleri de insanların sadece bir kere deneme şansı olabilir Allah muhafaza . Her eve nötr kuvvetlendirmesi adı altında işletme topraklaması yapılmasını tavsiye edenler dahi oldu bu forumda . Onun dahi tantanasını yaptık bol miktarda ama toprak üzerinden elektrik beslemesi kullanmak herhalde hiç bir aklı başında insanın yapmaması gereken bir uygulama.

Kaynak makinesi veya kabloda kacak meydana gelir de temas ederseniz rabbim de sizi topraklayabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri