Uzaktan Sayaç Okuma

MoSTaR

Üye
Arkadaşlar merhaba. Sizlerin fikrine ve yorumlarına ihtiyacım var.

Uzaktan sayaç okuma yapıyoruz.Rs485'i önce ethernete sonra fibere çevirip uzaktaki kumanda merkezimize verileri aktarıyoruz. Sayaçların markası Elster. Saatte bir okuma yapmamız gerekli. yani günde 24 adet veri alacağız. Sayaçlar yan yana. rs485 üzerinden paralel bağlı. Sayaçlar ile Rs485/ethernet dönüştürücü arası mesafe 10 mt. ethernet/fiber çevirici ile Rs485/ethernet çevirici aynı panoda yan yana. Yazılım kendimize ait. php ile oluşturuldu. Şimdi arkadaşlar benim sizlere soracağım soru şu;

Bu iki sayaçtan günde 24 adet veri çektiğimi söylemiştim ve bu 24 adet veriden 3 tanesi hatalı oluyor. Yani 24 okumada 21 veri alıyorum ve 3'ü kayboluyor. RS485/ethernet dönüştürücü olarak Moxa 5130A, Moxa 4110A kullandım. Ayrıca Latronix adında bir ethernet portu ve max485 ile çevirici bir devre yapıp kullandım ama yine aynı miktar hata geliyor.

Bu gelen hata oranı normal mi yoksa atladığım başka birşey mi var acaba. Yazılımla ilgili bir sorun olabilir mi diyede düşünüyorum ama 21 kere okuyan yazılım 3 kere neden okumasın diye bir soru geliyor aklıma.

Değerli fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum arkadaşlar. iyi çalışmalar dilerim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Ben profesyonel bir firmayla anlaşmalı, işletmede sayaç okuma yapıyorum.Onda bile bazen okumada hatalar oluyor.

Teşekkürler arkadaşım cevabın için. Hatalarınızla ilgili bir oran vermeniz mümkün mü acaba yada sisteminiz ile ilgili biraz detay. Biz günde 24 okumanında eksiksiz olmasını istiyoruz çünkü saatlik verileri analiz edeceğiz. Yukarıda ki sorunu çözebilmek için bugün yazılımda biraz değişiklik yaptık şöyle ki;

Yazılım eski haliyle önce konverter'a bağlanıyor sonra sırasıyla önce 1. sayacı seri no ile çağırıyor, sonra konverter ile connection'ı iptal etmeden ikinci sayacı seri no ile sorguluyordu. Yaptığımız değişiklik ise şöyle, konverter'a bağlanıyor 1. sayacı seri no ile sorguluyor sonra konverter'ın connection'ınını kesiyor. bir kaç dakika sonra tekrar konverter'a bağlanıp bu seferde ikinci sayacı sorguluyor ve connection'ı kesiyor. Şimdi bu şekilde de bir kaç gün çalışacak ve verileri karşılaştıracağım.

Hata dediğim bağlantı kopmaları.Çok sık olmamakla birlikte gprs modem kullandığımız için bazen hatta kopmalar olabiliyor ama çok sık değil.Saat başı veriler alıyorum.Bazen sayaçtan ara saatte veri almak istediğimizde bağlantı kuramayabiliyor.Mesela saatte bir rapor almaya ayarlamıştım bugün baktığımda gece 00:43'de 4 kere veri çekmek istemiş ve hatalı çekmiş sanırım kopmalar olmuş bağlanmaya çalışmış. sonra normal saatinde yani saat 1:00'da doğru değeri çekmiş.Saat başı aldığım değerlerde bi sorun yok.

Yazılımda dediğim değişikliği yaptık ve hata oranımız ciddi bir şekilde azaldı. An itibariyle 3 farklı sayaçtan 150 sefer değer aldık (10 dakika ara ile) ve birinde 4 birinde 3 diğerinde ise 5 sefer veri kaybı oldu. Bence çok iyi bir değer. Fakat anlamadığım birşey var,

Bu RS485 sistemlerde maksimum 31 cihaz bağlanacağı söyleniyor. Ama bizim yazılımımız şu an okuyucuya bağlanıyor 1. sayacı okuyor ve bağlantısını koparıyor. Akabinde tekrar okuyucuya bağlanıyor ve 2. sayacı okuyor ve bağlantıyı koparıyor. Bu böyle kaç sayaç varsa devam ediyor. Denemedim ama bu okuma mantığı ile RS485 hattına değil 31 tane 100 tanede bağlasam okuyacak gibi görünüyor. Bu max 31 adet cihazın mantığı nedir bilen var mı arkadaşlar

Hata dediğim bağlantı kopmaları.Çok sık olmamakla birlikte gprs modem kullandığımız için bazen hatta kopmalar olabiliyor ama çok sık değil.Saat başı veriler alıyorum.Bazen sayaçtan ara saatte veri almak istediğimizde bağlantı kuramayabiliyor.Mesela saatte bir rapor almaya ayarlamıştım bugün baktığımda gece 00:43'de 4 kere veri çekmek istemiş ve hatalı çekmiş sanırım kopmalar olmuş bağlanmaya çalışmış. sonra normal saatinde yani saat 1:00'da doğru değeri çekmiş.Saat başı aldığım değerlerde bi sorun yok.

Ben birde şunu sormak istiyorum. 00:43'te 4 kere veri çekmek istemiş ve hata vermiş dediniz ya. Programınızda şöyle bir özellik var mı;
mesela okuyucuya bağlan dediniz yada kendisi otomatik bağlandı ve sayaç değerlerini istedi fakat gelmedi değer gelmedi. Akabinde hata mı veriyor yoksa değer alamadığı sayacı bir kaç sefer daha sorgulayormu?

Merhaba bende benzeri bir uygulamayı Scada ile gerçekleştirdim. Veriler saat başı bir sql veritabanına kaydediliyor. bende tek analizör var ve sadece oradan okuyorum. arada 20 mt rs485 hattı var ve 485/232 çeviricinin markası "delta". şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım. 38400 baudrate'de sıkıntısız haberleşiyor. 1-2-3 sn aralıklarla verileri analizörden okuyorum. Eğer okumada herhangi bir hata varsa o alana "0" yazıyorum.Ama eğer doğrusal bir yük söz konusuysa kendinden önceki saatlerin ortalama bir değeride kullanıcı onayı alınarak yazılabilir. KW değerini tarifelere ayırmadan kaydediyorum. maliyet cıkarılacağı zaman tarife zaman aralıklarına göre farklar hesaplanarak tarife harcamaları belirleniyor. Ayrıca veri kaybının olduğu alanlarıda oluşturduğum bir tabloda gösteriyorum. sizde sıkıntıya yol açan çevirici ya da yazılımın kendisi. hatanın periyodik olması muhtemel mi? yani aynı sayıda okuma yapıldıktan sonra, yada belli saatlerde gibi.?

Bende işletmemizde benzer yollarla sayaç okuyorum.Yanlız bizim sayacımız 2 adet doğalgaz sayacı,bunların RS-232 çıkışları var,bunları RS-485 e çeviriyorum çünkü mesafe yaklaşık 1.5 km,daha sonra tekrar RS-232 yapıp PC ye giriyorum.38400 hızıyla çalışıyoruz ve çeviriciler delta marka.Sayaçları sayaç firmasının kendi programıyla okuyoruz,bu program sayaçlardan 1sn lik periyotlarla bilgi okuyor.Bilgi işlemci arkadaşlar ilave bir excel programıyla saat başı değerleri o programdan çekip tabloluyor.Şu ana kadar okumada bir problem yaşamadık.

Son düzenleme:
Ben birde şunu sormak istiyorum. 00:43'te 4 kere veri çekmek istemiş ve hata vermiş dediniz ya. Programınızda şöyle bir özellik var mı;
mesela okuyucuya bağlan dediniz yada kendisi otomatik bağlandı ve sayaç değerlerini istedi fakat gelmedi değer gelmedi. Akabinde hata mı veriyor yoksa değer alamadığı sayacı bir kaç sefer daha sorgulayormu?

00:43'te kendisi 4 kere istediğine göre belli bir sürede bağlanıp denemeler yapıyor demekki saat başına geldiğinde hatasız olması için.Hata görüncede rapora yansıtıyor sanırım.

Öncelikle belirtmelek istediğim endüstriye haberleşelerde her sorgu doğru şekilde okunur. Ama okunama durumunda yedek senaryo devreye girer. Oda sorgunun tekrar gönderilerek okunmasının sağlanmasıdır. 24 defa okuyup okunmadığında bir sonraki işleme geçilmemelidir. Ancak Gsm'de durum biraz farklı zira Şebeke ile alakalı. Bazen saatlerce bilgi alınamadığı olabilir.
Rs 485 hattına bağlanabilecek cihaz sayısı aslında sınırsızdır. 32 cihaz ifadesi şu şekilde açıklanır. Rs 485 standartında iki kablo vardır A ve B
A B'den 200 mv büyükse 1 küçükse sıfır demektir. Rs 485 cipi bilgiyi algılayabilmek için hattan 5 ma civarında akım çeker. 10 adet cihaz olduğunda 50 ma akım yapar. Sorguyu gönderen chip ise maksimum besleyeceği ma 50 ma ise bu hatta en fazla 11 cihaz bağlanır. Eski chipler 31 ile sınırlıydı şimdi algılama akımları düştü ve sürme akımları arttı. Uygulamda en düşük kapasiteli cihaz baz alınmalıdır.

Daha fazla cihaz bağlanılması gerektiğinde Rs485 repeater'lar ile sayıyı artırabilirsiniz. Örneğin 11 cihaz olarak bir repeater kullanıp repeater çıkışına başka 11 cihaz ekleyebilirsiniz. Böylece sayı artar. Network çok büyürse okuma hızı düşer ama sizin ki gibi saat başı okunacaksa dert değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri