Uzaktan kumandalı mini denizaltı

Ek olarak belirteyim..Bahsettiğiniz ebatlar profesyonel bir ROV için bile çok büyük kaçıyor (1.5-2 metre).Naçizane tavsiyem hukuki olarak müsait olsa bile daha küçük bir şey tasarlamanız.Bu aleti taşıyacaksınız unutmayın...

GPS modülü çok ucuz. Ama sadece su üstünde işe yarar. Size öncelikle gereken şey, acil durumlarda bu Sualtı aracını Su üstüne çıkaracak programlanmış mikroişlemci kartı gerekiyor ve tabii ki de bu kartın kumanda edeceği servolar. GPS ile ilk çıktığı yere dönmesi yine su altı aracının içindeki kumanda kartının programı ile ilgili.

Su altı için askeri tahsis edilen Radyo frekansını zaten kullanamazsınız. Sualtı frekanslarında olduğunda çok kolay anlaşılır ve çok çok daha kolay yakalanırsınız. Hem zaten bu frekanslar askeri araçlara tahsis edildiği için size kimse özel izinde çıkartamaz.Zaten bu frekansta kamera video gönderimi yapılabilmesi teoride bile mümkün değil.

KAMERA ŞART.
Siz önce Bulanık bir suyun içerisine daldırğınız bir su altı aracının,,, suyun altında online kamera görüntüsü yoksa hangi ota hangi kayaya yada çamura saplanacağını hesap edin. O halde, dahili kamera ve kayıt sistemi hiç düşünmeyin.

Yani kameralı bir online kumanda sistemi şart. Tabii ki su altı için kameraya aydınlatmada gerekiyor.
KAMERA VARSA KABLO DA VAR.
Kameralı sistemlerde Benim bildiğim su altı için sadece kablolu yada fiber olur.
(Öyle radyo dalgası ile ya da ultrasonla sualtı aracınızın kamerasından online görüntü alamazsınız.)
Online Kamerasız bir sualtı aracı zaten düşünemezsiniz.Çünkü o kadar para harcadığınız(zaten böyle bir araç boyut olarak 1 metreden aşağı olmaz) su altı aracınızı suyun altında başına gelebilecek ufak bir şeyde suyun altında kaybederseniz üzülürsünüz.
Siz benim dediğimi yapın. Koaksiyel kablolu olsun. Hem kamera sorunu hem kumanda edersiniz. Hem de aksilik olursa kablodan çekip sualtı aracınızı kurtarırsınız.;))

Ek olarak belirteyim..Bahsettiğiniz ebatlar profesyonel bir ROV için bile çok büyük kaçıyor (1.5-2 metre).Naçizane tavsiyem hukuki olarak müsait olsa bile daha küçük bir şey tasarlamanız.Bu aleti taşıyacaksınız unutmayın...
Hocamın dediği gibi 1 metreyi aşmayın ve susuz ağırlık olarak da mümkünse yarım kiloyu geçmeyin. (Bu ağırlık dronlar için belirlenmiş üst sınırdır)))
Kumanda için ince koax kablo kullanın.

Tecrübem var evet.Gençlik çağımda Kamerasız OTONOM bir su altı aracım olmuştu. Genelde su üzerinde geniş daire çizerek gidiyor ve ve bana geri geliyordu. Ayrıca programladığım takdirde, su altında 1 yada 2 dakika haareketsiz kalıyor ve tekrar kendini su üzerine çıkartıyordu.

Balast pompaları aslında o denli sorun değil. Çünkü balastları doldurmak ve boşaltmak için kabin içine yüklenen basınçlı hava kullanılacak.
Aslında navigasyon için de çok büyük bir güç gerekeceğini düşünmüyorum. Çünkü hız ve/veya yük kaldırma gibi şeyler düşünmüyorum. Ayrıca zaten suyun kaldırma gücü ve balast tanklarındaki doluluk oranına göre araç suyun içinde yüzer halde olacak ve hareket için çok da fazla bir güç harcanmayacak. Yönlendirmeyle ilgili de uçaklardaki flaplar benzeri bir yapı kullanılacak.
Henüz taslak veya proje yok çünkü yaptığım tüm araştırmalar uzaktan kumandada takılıp durdu.
Hal böyle olunca da kafamdaki halinden öteye geçirmedim konuyu.
Mevzuat konusunu ben de bilmiyorum ama kafamdaki öyle 3~5 metrelik bir şey değil. 1,5 bilemediniz 2 metre boyunda bir araç düşünmüştüm. Hatta daha bile küçük olabilir.

1:Konumlandırma için güç lazım.Denizin altı bahsettiğiniz derinlikler için bile çok sakin olmayabilir.Bunun akıntısı var yüzey şekli var çekmek istediğiniz şeye göre konumlama ve stabil durma var...

2:Ayrıca flap benzeri dediğiniz dümenlere gerek yok.Bu tür araçlarda genelde 5 adetten fazla motor olur ve bunlarla yönlendirme ve konum sağlanır.Ama torpido benzeri bir araç yapacağım derseniz pitch kontrollü bir motor tavsiye ederim.

3:Kumanda işinde dönüp dolaşılıp gelinen nokta kablo oluyor malum.Çok radikal çözüm aramanıza gerek yok.Bu yoldan gidin bence.

4: @LUTFiBEY kamera işini yazmış. Su altı sanıldığı kadar nezih bir ortam değildir.@LUTFiBEY'in dediği gibi çamuru kumu eksik olmaz üstüne insan kaynaklı misinası ağı plastiği kdv gelir.Buda sizi kol eklemek zorunda bırakabilir ki tasarıma başlarken bunun olup olmayacağına karar verin Yoksa bir çok emek boşa gider.

5:Mevzuatı direkt Cimere sorun..Onlar ilgili kuruma gönderir ve cevap alırsınız.

İnanmıyorum ya şöyle bir baktım Google amca da araştırdım.
Bir sürü mini oyuncak var ama.
İstediğime yakın (tabii ki kablo kumandalı) bir tanesini yapmışlar.
Yahu zaten neyi hayal ediyorsan hepsini yapmış oluyorlar [emoji23][emoji24][emoji24]

Sualtı mini duronlarının Türkiye'de 8-10 bin TL arası güvenlik sitelerde satılan bir modeli varmış. Biraz oyuncak üzeri yarı profesyonel bir şey. Şuna büyük oyuncağı diyelim.
İşte size YouTube amcadan görüntüler.

https://m.youtube.com/results?search_query=Gladius+mini

Modelin adı gladius mini

1:Konumlandırma için güç lazım.Denizin altı bahsettiğiniz derinlikler için bile çok sakin olmayabilir.Bunun akıntısı var yüzey şekli var çekmek istediğiniz şeye göre konumlama ve stabil durma var...

2:Ayrıca flap benzeri dediğiniz dümenlere gerek yok.Bu tür araçlarda genelde 5 adetten fazla motor olur ve bunlarla yönlendirme ve konum sağlanır.Ama torpido benzeri bir araç yapacağım derseniz pitch kontrollü bir motor tavsiye ederim.

3:Kumanda işinde dönüp dolaşılıp gelinen nokta kablo oluyor malum.Çok radikal çözüm aramanıza gerek yok.Bu yoldan gidin bence.

4: @LUTFiBEY kamera işini yazmış. Su altı sanıldığı kadar nezih bir ortam değildir.@LUTFiBEY'in dediği gibi çamuru kumu eksik olmaz üstüne insan kaynaklı misinası ağı plastiği kdv gelir.Buda sizi kol eklemek zorunda bırakabilir ki tasarıma başlarken bunun olup olmayacağına karar verin Yoksa bir çok emek boşa gider.

5:Mevzuatı direkt Cimere sorun..Onlar ilgili kuruma gönderir ve cevap alırsınız.
Sağolun hocam
Tüm yazılanlardan kendime çıkardığım özet: "Yol yakınken gel sen bu sevdadan vaz geç" oldu.
Yıllardır zaten kafamın bir kenarında duruyordu. Biraz daha durur, önemi yok.
Hepinize çok teşekkür ederim. Gerçekleştirilemese bile bilgi açısından oldukça aydınlatıcı bir ortam oldu benim için.
Tekrar her birinize teşekkür ederim.

İnanmıyorum ya şöyle bir baktım Google amca da araştırdım.
Bir sürü mini oyuncak var ama.
İstediğime yakın (tabii ki kablo kumandalı) bir tanesini yapmışlar.
Yahu zaten neyi hayal ediyorsan hepsini yapmış oluyorlar [emoji23][emoji24][emoji24]

Sualtı mini duronlarının Türkiye'de 8-10 bin TL arası güvenlik sitelerde satılan bir modeli varmış. Biraz oyuncak üzeri yarı profesyonel bir şey. Şuna büyük oyuncağı diyelim.
İşte size YouTube amcadan görüntüler.

https://m.youtube.com/results?search_query=Gladius+mini

Modelin adı gladius mini

@LUTFiBEY
Zamanında dolandırıcı tayfası kickstartere dadandığı için şimdi Türkiye'den ne bağış kabul ediyorlar nede proje...Yoksa 500 dolara iyi fiyatı var...Teknik özellikleri de gayet iyi 100 metre dalış ve 4 k kamera var...

Anlamadığım tek yer 500 dolara kumanda ve kablo seti dahil mi değil mi..?
Sağolun hocam
Tüm yazılanlardan kendime çıkardığım özet: "Yol yakınken gel sen bu sevdadan vaz geç" oldu.
Yıllardır zaten kafamın bir kenarında duruyordu. Biraz daha durur, önemi yok.
Hepinize çok teşekkür ederim. Gerçekleştirilemese bile bilgi açısından oldukça aydınlatıcı bir ortam oldu benim için.
Tekrar her birinize teşekkür ederim.

Aslında mevzuat hazretleri hariç diğerleri aşılmayacak sorun değil.Lakin bunun için ekip para ve yer meselesini çözmek lazım.İstanbul'da değil de burada (Samsun) olsanız sizinle bu işe girişmek isterdim.Sağlam bir ekip ve sermaye olduktan sonra döke saça olsa da yapılır.

Tecrübem var evet.Gençlik çağımda Kamerasız OTONOM bir su altı aracım olmuştu. Genelde su üzerinde geniş daire çizerek gidiyor ve ve bana geri geliyordu. Ayrıca programladığım takdirde, su altında 1 yada 2 dakika haareketsiz kalıyor ve tekrar kendini su üzerine çıkartıyordu.
Bir yıl sonra her kullanım akabinde yosun ve kum ve çamurları kürdanla temizleyip fön ile kurutup yağladığım halde motorları paslanmıştı. O da sadece tatlı suda kullandığım halde.
Şimdi tabii ki teknoloji gelişmiştir. Deniz suyunda bile paslanmayan motorlar vardır değil mi?
Gerçi Deniz suyunun çürütmediği hiçbir metal yok gibi.

Şimdi tabii ki teknoloji gelişmiştir. Deniz suyunda bile paslanmayan motorlar vardır değil mi?
Daha ziyade paketleme teknolojisi değişti..Contalar,izalasyon malzemeleri ve imalat usulleri ilerlediği için derinliğe bağlı olarak su izalasyonu sağlanabiliyor.Tabi çalışma derinliği arttıkça fiyatı da o derece artıyor

Gerçi Deniz suyunun çürütmediği hiçbir metal yok gibi.

Alümiyum bazlı pirinç bildiğim kadarı ile en dayanıklı metaryal denizin ve tuzlu suyun etkilerine karşın.Askerliğini gemici olarak yapanlar iyi bilir..Askerin işi gücü o pirinci parlatmak olur çünkü. :)

Bir ara ROV konusu açıldı forumda ona göz atın tabi kısa sürdü arkası gelmedi ...Sn. @Ar-kur-Tek benden önce yazmış, düşündüğünüz motorun normal fiyatına 3-4 kat ekleyin zira su içi / altı özel üretim özel tedbirler gerektiriyor.

Yine ülkemize has bazı ilerlemeler üniversite yoluyla ancak oluyor, onlar da izin ve imkan sahibi oldukları için ilerleyebiliyor. Bizde teknolojinin iyi yönü değil de tersi kötü kullanım alanı ilk düşünülür veya ilk akla getirilir.

Dışarıdan projelere emek eleman desteği olabilir mi bilemiyorum yakınınızdaki üniveriste yönetimiyle görüşün, tabi asgari ücretli birisiyseniz boş zamanınızda zaman ayırmak üniversiteye gitmek yolda zaman öldürmek demeyeyim de zaman kaybetmek, ekstra külfet ekstra masraf ...

Daha ziyade paketleme teknolojisi değişti..Contalar,izalasyon malzemeleri ve imalat usulleri ilerlediği için derinliğe bağlı olarak su izalasyonu sağlanabiliyor.Tabi çalışma derinliği arttıkça fiyatı da o derece artıyor
Ben motor pervane kuplajını manyetik düşünmüştüm. Böylece kabuk içini sudan izole edebileceğimi düşündüm. Yani bir fırçasız motor yapmak ama bobinler kabuk içinde mıknatıslar ve bağlı pervane kabuk dışında.

Alümiyum bazlı pirinç bildiğim kadarı ile en dayanıklı metaryal denizin ve tuzlu suyun etkilerine karşın.Askerliğini gemici olarak yapanlar iyi bilir..Askerin işi gücü o pirinci parlatmak olur çünkü. :)
Kabuğu da epoksi+cam elyaf veya karbon elyafla kaplanmış standart üretilmiş genleşme kabı nevi demir esaslı düşünmüştüm. O malzemeler zaten basınç altında (özellikle iç basınç) çalışmak için üretildikleri ve min 10Atu ile test edildikleri için yeterli olacağını düşünmüştüm. Keza balast tankları da aynı şekilde genel olarak pres sıvama tekniği ile üretilen yangın tüplerinden ve/veya dalgıç tüpü kullanmayı düşünmüştüm. Ki onlar da epoksi kaplanacaklardı. (Plastiğin deniz suyuna bağlı korozyona dayanıklılığı tartışılmaz sanırım.) Basınç altında metal epoksi birleşim yerlerinin genleşme farkından kaynaklı çatlamaları söz konusu olabilir tabii ki. Bunu da epoksi uygulamasını vakumlu ve kesinlikle elyaf destekli yaparak giderebileceğimi düşünüyorum.

Tüm bu yazdıklarım fikrimi paylaşmak amacıyla. Yoksa zaten bildiğim ama "belki" dediğim ülkemiz gerçeklerini çok net açıkladınız. Ben de şimdilik rafta bıraktım u düşünceyi.

Bu arada ilginize özel olarak teşekkür ederim.
O kadar yoğun yazmışsınız ki boyutla ilgili yazılmış olanları kaçırmışım.
Tamamını tekrar bir gözden geçirince farkettim.
Tüm yazılanlardan çıkardığım sonuç: (Yasal kısıtları yok sayarsak) Mevcut teknoloji zaten kabloyu mecburi kılıyor. Amaç 100mt gibi bir derinlik olduğuna göre bu da oldukça uzun bir kablo gerektirir ki bu da en ince ve hafif fiber optikle çözülebilir sanırım. O zaman da gerek görüntü ve gerekse kumanda sinyallerinin iletimi için özel dönüştürücülere gereksinim doğacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri