Uzaktan kumandalı dimmer devresi!

Thracian59

Üye
Arkadaşlar merhaba,okul projesi için aşağıdaki devreyi yaptım:

vj0ld.png

fakat bir çok forumda çalıştığını belirtmelerine rağmen ben başaramadım. Acaba içinizde bu devreyi kurup çlıştıran var mı? Eğer çalıştıran varsa bilgi almak isterim. Pic programlamayı pek beceremem o yüzden devrenin hazır hex dosyasını kullandım,devre üzerindeki led kumadadan gelen sinyalin alındığını gösteriyo fakat devrenin dimmer kısmını tetikleyemiyorum,pic'in 7 numaralı çıkışının triyak'ı tetkiklemesi lazım ama çıkış göremiyorum o uçta. Programdan kaynaklı olabilir mi yada benzer bir durumla karşılaşan var mı,şimdiden sağolun.

ben uygulamak istiyorum anlatırmıs lütfen ?

Arkadaşlar merhaba,okul projesi için aşağıdaki devreyi yaptım:

Ekli dosyayı görüntüle 25118

fakat bir çok forumda çalıştığını belirtmelerine rağmen ben başaramadım. Acaba içinizde bu devreyi kurup çlıştıran var mı? Eğer çalıştıran varsa bilgi almak isterim. Pic programlamayı pek beceremem o yüzden devrenin hazır hex dosyasını kullandım,devre üzerindeki led kumadadan gelen sinyalin alındığını gösteriyo fakat devrenin dimmer kısmını tetikleyemiyorum,pic'in 7 numaralı çıkışının triyak'ı tetkiklemesi lazım ama çıkış göremiyorum o uçta. Programdan kaynaklı olabilir mi yada benzer bir durumla karşılaşan var mı,şimdiden sağolun.

Merhabalar bu devrede sizin yaşadığınız problemi bende yaşıyorum nasıl çözdünüz sorunu bilgilendirirseniz sevinirim.

pic inizi programladınız mı?

programladıysanız butona sürekli bastığınızda devreniz öğrenme moduna geçmes lazım. Butona basınca lediniz flash yapıyormu? yapmıyor ise pic iniz çalışmıyor program hatası olabilir.

evet öyle yaptım. Butona 11 saniye basılı tuttum ama bahsedittiğiniz gibi led flash yapmadı.

O zaman sorununuz pic şu an çalışmıyor.

1- Beslemeniz düzgün regüleli değil parazitler nedeniyle pic çalışmıyor ( mümkünse bir pil yada akü ile gereken voltajı veriniz)
2- Pic i programladınız mı? Bilgisayara bağlayıp içine hex kodunu yazdırdınız mı? Pic çalışmıyor olabilir yazılım düzgün yüklenmemiş olabilir .. ( pic i yeniden silip programlayınız gerekirse pic i değiştiriniz.)

O zaman sorununuz pic şu an çalışmıyor.

1- Beslemeniz düzgün regüleli değil parazitler nedeniyle pic çalışmıyor ( mümkünse bir pil yada akü ile gereken voltajı veriniz)
2- Pic i programladınız mı? Bilgisayara bağlayıp içine hex kodunu yazdırdınız mı? Pic çalışmıyor olabilir yazılım düzgün yüklenmemiş olabilir .. ( pic i yeniden silip programlayınız gerekirse pic i değiştiriniz.)
Kontrol ettim. Pic'in girişi regüleli değilmiş. Düzeltmeye çalışıyorum. Siz bu devreyi daha önce yaptınız mı? ilerde dimmer devresi ile ilgili sorum olursa yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim yardımınız için.

Bu devreyi daha önce malesef yyapmadım. Verdiğim bilgiler teorik olarak bildiğim bilgiler çerçevesinde cevaplıyorum. Dimmer kısmı ile ilgili bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri