uzaktan kumanalı gemi

birtost

Üye
arkadaşlar ben uzaktan kumandalı bir gemi yapmaya karar verdim ama çok fazla bir bilgim ve tecrübem yok, bu işler size çerez gibi geliyo olabilir, ama ben daha yeni olduğum için yardımınızı isticem, birz araştırma yaptım ama bir kaç yerde eksik var

1- motor seçimini neye göre yapayım
2-akü seçimini ya da batarya neye göre yapayım
3-şaft bulamadım nerde satılır ya da yerine ne kullanabilirim
4-son olarakta bu hesaplamalar nasıl yapılır yani kaç v motor kaçv aküye takılır gibi

şimdiden teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Böyle bir proje için ,

1- batarya
2- kumanda ve alıcı
3- motor
4- motor sürücü ( esc )
4- servo motor ( dümen yada arkada geminin yönünü belirlemek için kullanılacak )

Genelde modellerde lityum batarya kullanılır. Yüksek akım kapasitesi ve düşük ağırlık nedeniyle tercih edilir.
Model kontrolüne uygun kumanda ve alıcı kullanmalısınız diğer türlü gemiyi kontrolde zorlanırsınız. Motor olarak brushless motor kullanmalısınız. Motoru sürmek için elektronik hız kontrolcüsü kullanmalısınız. Ve en son olarakta bir adet servo ile dümen kontrolü sağlamalısınız.

Daha farklı bilgi isterseniz yazın ben size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bi kaç motor baktım bi tanesine 3 5 kilo kaldırır dediler o motor yeterli olur sanıyorum, peki batarya ile motor arasındAki bağ ne yani bakiyorum kimi 3v 6v 12v hangisi ni seceyim bide bunlarin hesabı nasil yapılıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri