Uzaktan Kontrol İçin Telsiz mi? Rm Modüller mi? Anket

PMR TELSİZMİ, RF MODULMÜ

• Kullanılan toplam oy
    11
  • Anket kapatılmış .

MAIN_LOOP

Onursal Üye
Onursal Üye
Sayın üyeler

10km uzakta bir motor,yada kumanda edilecek bir elektrikli cihaz düşünün
böyle bir durumda RF moduller ile digital datamı gönderirsiniz,yoksa pmr telsiz ile dtmf kontrolümü yaparsınız.?

oylamayı tarafsız bir şekilde yaparsanız sevinirim.
oylama yaparken lütfen pmr telsiz ile dijital rf modul arasındaki farkları avantaj,dezavantaj durumlarını göz önünde bulundurarak yapınız.

konuyu açmamın sebebi bir üye ile fikir ayrılığına düşmemiz.seviyeli bir şekilde tartışma konusu açmak istedim.

saygılar.

RF modülün türü ve kullanılacak anten türü belirtilmelidir.

anten yagi 10-15 dbi kazançlı 868Mhz
modul ise udea firmasının UFMA12-WPA 600mA - 500mW - 868mhz modem modulü.

:))inadım ınat dedığım olacak dıyorsan dedığınde olduysa güzel ne dıyelım:))

inat değil emin olun. bu durumu kabul etmek zorunda değilsiniz. sizde RF modul kullansanız telsiz ile yaptığınız alasını yapacağınıza ve bunu daha önce niye kullanmamışım diyeceğinize eminim. marka model önmeli değil.hiç bir ürünün reklamını yapmak niyetinde değilim.

sayın maın loop sız benım yazdıklarımı tam okumadan konularda ıddıalaştınız RF modullere karşiyim demedım hatta yıllar oldu
RF12F675 pic amerıkadan microchipten numune olarak getırttım RFM firmasından tr300 transreceiver getırttım sonunda rezonator aldım kendım yaptım:)yasal prosedure uygun olmadığı için vazgeçtım RF kullanmıyor değılım mesela otomatık tarla sulamalarda nem sensorunde kullanıyorum sensorle vana arası 250-300 mt bu gıbı yerlerde mukemmel ama tutup yasal boyutunu aşıp 10 km ye data transferı yapmam ben yasalara sadığım:)yapan yapsın benıde ılgılendırmez RF12F675 türkiyede bulamadım aslında mukemmel malzeme
çikişi istedığım frakansa alabılıyorum mesela PMR telsiz frakansında data duşunuyordum malzemeyı tedarık etmem problem oldu bende hazır PMR telsizlerden DTMF iletişimi yapıyorum bana sorarsan harıka dort bit şifre koyuyorum şifre çozulur dersen RF modulunde şifresı çozulur çunku dinleme ımkanı mevcut aşiri guvenlık ıstıyen yerlerde şifre yapılır yapılmasına DTMF koduyla şifre koyacağım şifreyı çozen babayığıdın alnından operım bır ipucu vereyım şımdı kaldırdılar bankalarda kullanılan şifrematik vardı hatırlarsan kesın bılıyorsundur :) aynı yoldan şifreleme yapsam kim çozebilir:)DTMF nın tek eksiği hizli olmayışı RF datada gerı donuş data ok leme yapabılıyorsun bence bu elektronik varya mantığını hayal gucunu çalıştır yapılmıyacak iş yok para kazanılıyormu kocaman hayır zaten devlete 25 yıl bedava çalıştım anadolu universıtesınde patent alınabılecek cihazlar yaptım kalite kontrol cihazları verılen doner sermayeden bırkaç kuruş bırde rektorden ustun başarı plaketı :)onunla emeklı oldum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri