Uzaktan Kontrol İçin Telsiz mi? Rm Modüller mi? Anket

PMR TELSİZMİ, RF MODULMÜ

• Kullanılan toplam oy
    11
  • Anket kapatılmış .
pmr telsizin frekansında bir fm alıcı yaparım.audio çıkışını mt8870 e bağlarım. mt8870 in std çıkışını picin int0 ucuna bağlarım interrupt alırım. mt8870 in 4 bitlik dtmf datasınıda portlara girerim. picede bir adet 24c512 eeprom bağlarım ki buda fazla ,birtanede rtc bağlarım, devreye fantazi olsun diye bide telit gl865 gsm modul atarım. sizin kuyulardan birinin yakınlarına devreyi konuşlandırıp oradan geri evime gelirim. siz her tuşa bastığınızda saati,tuş numarası,tuşlar arası gecikme süresi,tuşa nekadar süre basılı tuttuğunuzu,rf sinyalinizin rssi seviyesini okuyup sms olarak alırım. sonra size mail atarım. ozaman ikna olurmusunuz sn.tkn126

dtmf ile gönderilen sinyal kopyalanıp güvenlik açığı yaratabilir bence. dtmf ile cihaz kontrolünü duyunca aklıma ilk gelen şey bu oldu direk. elime bi pmr telsiz alıp mp3 çalarımdan gönderilen sesi kaydedip aynısını ben göndersem istediğim zaman açıp kaparım o kodda geçen cihazı. ama rf modül ile gönderilen sinyali çözmek biraz zor olur. tabi dtmf in de artısı direk hazır olarak bu kartların satılıp, hızlı bir şekilde kurulabilmesi, ama başka bir artısı yok bence

rf çiler buraya :) :) :)

:)ben bu mesleğı bırakacağım yada yasaları çiğnemek zorunda kalacağım:))

sayın ufuk_ari_can :) closek arkadaşa cevap yazdım bir üst yorum:)senden rıcam sonuna kadar oku cevabını ver :)ondan sonra bu mesleğı bırakmayı ciddi ciddi duşuneyım:))kolay gelsın

tabikide rf ve x-bee

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konu hakkında daha önce uygulamam yok ama konu açıldıktan sonra yaptığım araştırma sonucunda diyebilirim ki; rf in hızlı olacağı aşikâr ama lisans açısından düşündüğümde pmr tercihim olur. Ayrıca cihazın kullanılacağı yer de önemli. bir sulama vs çok güvenlik gerektirmeyen, basit uygulamalar için pmr olabilir.- dtmf sinyalinin doğa şartlarından dolayı bozulmasının da az olması bir artı bence - ayrıca dtmf nin kopyalanması demek o cihazın hacklenebileceği anlamına gelmez benim kanaatimce. Alıcı ve verici tarafında yazılacak bir kripto denkemi/kodu ile bu sıkıntı da aşılabilir düşüncesindeyim.

Bu konu hakkında daha önce uygulamam yok ama konu açıldıktan sonra yaptığım araştırma sonucunda diyebilirim ki; rf in hızlı olacağı aşikâr ama lisans açısından düşündüğümde pmr tercihim olur. Ayrıca cihazın kullanılacağı yer de önemli. bir sulama vs çok güvenlik gerektirmeyen, basit uygulamalar için pmr olabilir.- dtmf sinyalinin doğa şartlarından dolayı bozulmasının da az olması bir artı bence - ayrıca dtmf nin kopyalanması demek o cihazın hacklenebileceği anlamına gelmez benim kanaatimce. Alıcı ve verici tarafında yazılacak bir kripto denkemi/kodu ile bu sıkıntı da aşılabilir düşüncesindeyim.

dtmf ile bir rolling code tasarımındanmı bahsediyorsunuz? nasıl yapılıyor? hz mertebesinde olan çift frekansın karşı alıcıda valid onayı alması için en azından 500ms uygulanması gereken bir tonda nasıl roll code yapılıyor merak ettim.
dtmf sinyalide doğada aynı oranda rf modul sinyali kadar bozulur yada bozulmaz.dtmf te bozulma olduğunu tekrar karşıdaki alıcıdan yeniden göndermeniz gerekirse yani error mesajını yine pmr ile dtmf olarakmı göndereceksiniz. (hand shake)

Şöyle anlatayım öncelikle güvenliğin çok üst düzey olması gerektiği uygulamalardan bahsetmiyorum. Diyelim ki elimizde önceden belirlenmiş bir şifre üretme denklemi var, atıyorum Q= 2x^2 + x^3 oldun. İki tarafra da bu denklem var iki tarafta da aynı denklemle random x değeri üreten ikinci bir kod. alıcı ve verici ilk motoru çalıştırma komutu için aynı x değerini ve buna bağlı aynı Q değerini üretecekler. vericinin gönderdiği dtmf içinde bu kod 4 bitlik parçalara ayrılmış halde alıcıda karşılığını bulacaktır. Buna karşılık olarak alıcı kısımda yine benzer bir kripto ile çalıştı çalışmadı kod algılandı, algılanmadı vs sinyanllerini gönderebilir. Kastettiğim bu. Size basit gelmiştir muhtemelen ama çalışır diye düşünüyorum.

Şöyle anlatayım öncelikle güvenliğin çok üst düzey olması gerektiği uygulamalardan bahsetmiyorum. Diyelim ki elimizde önceden belirlenmiş bir şifre üretme denklemi var, atıyorum Q= 2x^2 + x^3 oldun. İki tarafra da bu denklem var iki tarafta da aynı denklemle random x değeri üreten ikinci bir kod. alıcı ve verici ilk motoru çalıştırma komutu için aynı x değerini ve buna bağlı aynı Q değerini üretecekler. vericinin gönderdiği dtmf içinde bu kod 4 bitlik parçalara ayrılmış halde alıcıda karşılığını bulacaktır. Buna karşılık olarak alıcı kısımda yine benzer bir kripto ile çalıştı çalışmadı kod algılandı, algılanmadı vs sinyanllerini gönderebilir. Kastettiğim bu. Size basit gelmiştir muhtemelen ama çalışır diye düşünüyorum.

random generator ile iki tarafta birbirine sync olmadan aynı q ve x değerlerini üretemezlerki. adı üstünde random

mcu tarafında istediğiniz cyrpto yu yazsanızda aktarırken bu dtmf i 500ms havada yaymanız gerekiyor. frekans belli hopping te yok. 200-500ms havada yayılan dtmf ler var.hepsi yakalanır ve taklit edilir. iki tarafta birbirine senkron olması için csum yöntemini alıcıya function olarak bildirmek gerekir. buda mutlaka dtmf içinde çıkacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri