Uzaktan Elektrik Sayacı Okuma Nasıl Yapılıyor?

h akkoca

Üye
slm arkadaşlar ben bir şirkette elektrikçiyim. şirketin pano dairesine yeni sayaç ve cep telefonu sim kartı taktılar. sayacı uzaktan okuyorlar. fakat biz internetten okumak takip etmek istiyoruz. bize birşey söylemediler. biz bunu nasıl takip ederiz yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sim kartlısını görmedim ama benim çalıştığım şirkette entes kullanılıyor. bütün sayaçlar cad5 kablosuyla bi bilgisayara bağlı proğram yardımıyla bütün sayaçlar okunabiliyor

sim kartı aracılı ile bilgi okunuyor. yani nasıl cep telefonları yazi (kısamesaj ) alıp veriyor birbirine bu sistem de aynı, elektrik sayacının endeksi sim kartta hem korunuyor hem de iletiliyor, yani radyo dalgaları kullanılıyor. Benim bildigim bu kadar. İletişim baz istasyonları üzerinden mi yoksa güclü ve kücük alıcı verici devresi mi bilmiyorum.onu da bilen söylesin

Biz uzaktan haberleşme işini yapıyoruz irtibata geçerseniz özelden görüşebiliriz.

elektrik sayacinin optik okuyucusuna miknatisla bir haberlesme cihazi yerlestiriliyor. bu cihaz sayesinde internetten saati 24 saat gozlemliyebilirsin.

bu bahsedılen işi GSM moduluyle yapilıyor iletışım protokolunu bilmıyorum ama iletışım protokolu bulunabılır telefona veya karşı taraftakı bır bılgısayara mesaj olarak gonderılebılır buna benzer bır sistem hirsiz alarm cihazi olarak yaptım beş adet sensor gırışı var bunlardakı hareketı telefonuma mesaj olarak yonlendırebılıyorum istersem rapor alabılıyorum

hocam bizim sayacı elektrik şirketi an bean okuyor. fakat bizde okumak istiyoruz çünkü kapasitif ve reaktif cezaii duruma düşmemek için ben de internetten sayaçlarımızı takip etmek istiyorum bizim 5 ayrı abonemiz var ve geniş bir arazide. ilginize teşekkürler

Evet bu sistemi bizde kullanıyoruz. İnt. üzerinden almış oldugunuz kullanıcı şifresi ile birlikde sayacın durumunu sizde görebilirsiniz. Uzaktan okuma desteğini veren şirket kimse, size yardımcı olması gerekende odur. Sizin yapacagınız onlardan kullanıcı ID-ŞİFRE almanız bununla birlikde size birde küçük bir yazılım verecekler veya int. indirebilirsiniz, uzaktan okuma yazılımı. Saygılar

GPRS ile Uzaktan Enerji Takip Sistemi

Pozitif Bilgi teknolojileri ve otomasyon sistemleri bu alanda 2 çeşit çözüm sunmaktadır

1. İNTERNET ÜZERİNDEN ENERJİ TAKİP SİSTEMİ ( GPRS MODÜLÜ İLE )

· RS232ATCP/IP çeviriciler

· GPRS modem ile cep telefonu şebekesi üzerinden.

2. İŞLETME İÇİ ENERJİ TAKİP SİSTEMİ

Bu iki sistemde de amaç;

· Enerji değerlerimizi takip altında tutmak ( arşivlemek)

· Kontrolsüzlükten dolayı işletmemizi cezai duruma düşürmemek

· Oluşabilecek bir arızadan anında haberdar olmak o arızayı en az zararla gidermek

--------------------------------------------------------------------------------

İNTERNET ÜZERİNDEN ENERJİ TAKİP SİSTEMİ ( GPRS MODÜLÜ İLE )

· GPRS modem ile cep telefonu şebekesi üzerinden.

· RS232ATCP/IP çeviriciler

Bu iki çözümde sonuçta cihazın internete bağlanmasını sağlar. Böylece cihaz verileri ınternet üzerinden SERVER'a aktarılır. Cihaz üzerinden SERVER İP numaralan ve prof numarasının girildiği gelişmiş bir bağlantı protokolü mevcuttur. SERVER daki datalar da Mysis CLIENT yazılımı sayesinde işletme içinden veya dünyanın herhangi bir yerinden izlenebilir .Bunu için geliştirilmiş yazılımlarımızla fabrika veya işletmenizde SERVER kurabilir, kiralık SERVER'lardan yararlanabilirsiniz. Bu bağlantının avantajı aynı anda yüzlerce cihazın takibi ve kontrol imkânı sağlamasıdır. Ancak SERVER kurulumu ve internet dönüştürücüleri ek maliyet getirmektedir.

GPRS modem ile cep telefonu şebekesi üzerinden.

SİSTEMİN YAPISI

Sistemin yapısı

Değerleri okunacak elektronik sayaçlar
GPRS modem
Terminal bilgisayar
Elamanlarında oluşmaktadır.

SİSTEMİN ÇALIŞMASI

Merkezi Yönetim Sistemi (MYSİS) altyapısıyla çalışan sistem, uzak noktadaki enerji değerlerine, istenen noktadan internet üzerinden ulaşmayı sağlamaktadır.

Kritik noktalara yerleştirilen Güç Analizörleri, verilerini GPRS modem aracılığıyla sunucuya iletilir. İnternete bağlı olan kullanıcı ise istediği noktadan sunucuya bağlanarak verileri alır.

Ölçülen Değerler

· 3 Faz Akım değerlen (11, 12, 13)

· 3 Faz Faz-Nötr Gerilim değerleri (V1, V2, V3)

· 3 Faz Faz-Faz Gerilim değerleri (V12, V23, V31)

· 3 Faz Güç Faktörü (Cos ) değerleri

· Anlık Güç Değerleri (kW, kVArL, kVArC)

· 3 Faz kW değerleri (her faz ayrı)

· 3 Faz kVA değerleri (her faz ayrı)

· 3 Faz kVAr değerleri (her faz ayrı)

· Toplam kWh, kVArLh, kVArCh değerleri

· 3 Faz kWh değerleri

· 3 Faz kVArLh değerleri

· 3 Faz kVArCh değerleri

· Toplam Güç Faktörü (Cos ....), Frekans değeri

· % Harmonik değerleri

1. RS232ATCP/IP çeviriciler

SİSTEMİN YAPISI

Sistemin yapısı

RS232TCP/IP dönüştürücü
Terminal bilgisayar

SİSTEMİN ÇALIŞMASI

Sistem işletme içi kritik noktalardaki analizörlerle ölçülen enerji parametrelerinin takibi, arşivlenmesi ve grafik ortama aktarılmasından ibarettir.

Kritik noktalara yerleştirilen Güç Analizörleri, verilerini RS232TCP/IP aracılığıyla internet üzerinden sunucuya iletilir. İnternete bağlı olan bir kullanıcı ise istediği noktadan sunucuya bağlanarak verileri alır.

--------------------------------------------------------------------------------

1. İŞLETME İÇİ ENERJİ TAKİP SİSTEMİ

SİSTEMİN YAPISI

Sistemin yapısı

RS232 – RS485 Dönüştürücü
Terminal bilgisayar

SİSTEMİN ÇALIŞMASI

Sistem işletme içi kritik noktalardaki analizörlerle ölçülen enerji parametrelerinin takibi, arşivlenmesi ve grafik ortama aktarılmasından ibarettir.

Kritik noktalara yerleştirilen Güç Analizörleri, verilerini RS485 protokolü ile merkez terminale iletirler. Merkez terminal tarafından alınan veriler veritabanına kaydedilir.

RS232 ile izleme: Cihaz direkt bir seri kablo ile bir PC ye bağlanır. PC cihazdan verileri (Merkezi Yönetim Sistemi ) yazılımı aracılığıyla alarak arşivleyebilir. Cihaz parametreleri PC üzerinden değiştirilebilir,

RS485 ile izleme: Birbirine bağlı birden fazla cihaz tek bir PC den takip edilebilir her bir cihazın verisi ayrı ayrı değiştirilebilir. Her cihaza ayrı bir ağ numarası verilerek cihazlar arası ayrım sağlanır. Böylece kritik noktalardaki enerji parametrelerinin takibi, arşivlenmesi ve grafik ortama aktarılması sağlanır.

Bu bağlantının avantajı basitliği ve ekonomik olmasıdır. Ancak aynı anda sadece 1 cihaz izlenebilir.

ALINTIDIR.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri