Uzaktaki Hoparlöre Ses Az Geliyor

xagama

Üye
Merhabalar, DVD playerin tek çıkışını kullanarak yaklaşık 25 - 30 metre civarı (daha fazlada olabilir) tek 0,75 kordon kablo kullanarak 5 tane hoparlörü besliyorum. Bu hoparlörler hatta paralel bağlı. Fakat doğal olarak en baştaki hoparlörden çok, güç kaybı yaşandığı için sondaki hoparlörlere ses oldukça az geliyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? Benim bu konudaki düşüncem bu hattın ortasına çok fazla güçlü olmayan bir hat (linye) trafosu koymak fakat sesin kalitesini bozabileceğini düşünüyorum. O yüzden burada sizlerden fikir almadan girişmek istemedim. Sizce ne yapmalıyım; bütün hoparlörlere tek tek 0,75 kordon kablo ile hat çekmek mi (kaçındığım çözüm), dediğim gibi trafo koyarak sesi güçlendirmek mi daha mantıklı? Bu sistem bir kafede müzik için kullanılacak. Benim fikirlerim dışında bir fikriniz varsa lütfen yazın. Teşekkürler... Not: hoparlörler tahmini değeri 8 ohmdir.

DVD player ın ses cıkıs gücü kaç wat. Ohm degerı ne verilmiş. 8/5 = yaklaşık 1.6 ohm toplam hoperlerlör ohm tutyor.
Bir deneme olarak, Baglantıyı 3. hoperlörde yapın.

DVD player ın ses cıkıs gücü kaç wat. Ohm degerı ne verilmiş. 8/5 = yaklaşık 1.6 ohm toplam hoperlerlör ohm tutyor.
Bir deneme olarak, Baglantıyı 3. hoperlörde yapın.
Doğru mu anlamışım; 5 ve 4üncü hoparlörü devredışı bırakıp öyle mi denemeliyim?

Doğru mu anlamışım; 5 ve 4üncü hoparlörü devredışı bırakıp öyle mi denemeliyim?
HAYIR, şöyle demek istedim. Hoperleölreı yerlerıne sıralayın. Playerden gelen kabloyu, ortadakı 3ç kabloya bağlayın. Buradam 4 ve 5 kabloya ve yıne 3. hoperlörden 2 ve 1. hoperlöre gıdın. Kessit düşümü olmasın. Müökünse kabloyu da 1.5 mm yapın. Ama yıne, playerın ses çıkış gücünü toplam hoperlör gücü ile karşılaştırın.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri