Uzak Mesafelere Enerji Taşınmasında Tali Pano Koymak?

kemalbnc

Üye
Herkese iyi günler. Forumda birkaç araştırma yaparken uzak mesafelere AG'de enerji taşınması gerilim düşümüne yol açacağından bazı arkadaşlar mesela yükün yakınına tali pano koyarak daha verimli bir enerji alınabileceğini söylemiş. Bunu biraz açıklayabilecek olan var mı tali panonun buradaki rolü nedir? İyi çalışmalar..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
diyelimki yükün yakınına tali pano koydunuz,tali panoya ne koydularki size fayda saglayacak.yükün yakınına tali pano koysanız bile o panoyada en nihayet başka bir dagıtıcı panodan takat kablosu çekilecektir.yani aynı şey.farkeden bir şey yok.fakat sizin uzak dediginiz mesafenin uzaklık birimi ne kadar.eger gerçekten uzaga kablo çekilecekse kablo kesitlerinin, uzunluk birimine göre üzerinde düşecegi voltaj bellidir.ya kablo kesiti hesabıyla işinizi çözersiniz veya sistemi çalıştıracagınız bölgeye yüksek voltaj hattı çektirirsiniz.

diyelimki yükün yakınına tali pano koydunuz,tali panoya ne koydularki size fayda saglayacak.yükün yakınına tali pano koysanız bile o panoyada en nihayet başka bir dagıtıcı panodan takat kablosu çekilecektir.yani aynı şey.farkeden bir şey yok.fakat sizin uzak dediginiz mesafenin uzaklık birimi ne kadar.eger gerçekten uzaga kablo çekilecekse kablo kesitlerinin, uzunluk birimine göre üzerinde düşecegi voltaj bellidir.ya kablo kesiti hesabıyla işinizi çözersiniz veya sistemi çalıştıracagınız bölgeye yüksek voltaj hattı çektirirsiniz.
ben de bilmediğim için sordum ya.. ben de ne var ki o tali panoda, tali pano koyun diyorlar diyorum.. Siz benim sorduğum soruyu tekrar bana soruyorsunuz..

Kompanzasyon panosudur belki...

Belki de ama öyle olsa tali pano yerine kompanzasyon panosu olarak bahsedilirdi heralde..

25.03.2010 tarihinde açılan konuda geçen dyaloglardan birkaç tanesini paylaştım demek istediğim belki daha iyi anlaşılır diye;

Kablo kesit sorusu?
arkadaşlar kolay gelsin..
kısa bir sorum olacak...

0,4 kV 45 kw lık bir motora 4000m mesafeden (ki büyük ihtimalle og den toprak altından alınacak ve direk tipi trafoyla indirilecek) besleme yapacağız.

bu besleme hattı için kaç mm lik kablo kullanmak gerekir?

şimdiden teşekkürler...

dostum mesafen çok uzak gerilim düşümü yönünden sıkıntı yaşarsın birde kullanacağın kesit çok büyük olur. bu nedenle bence en güzel çözüm trafo çıkışından sonra bir tali pano daha yap (motora yakın olacak şekilde) böylece hem gerilim düşümü sorunu yaşamazsın hemde kablo kesitini küçülterek maliyeti düşürürsün​

bence enerjiyi ana panodan direk Örnek olarak motora vermek yerine önce başka bir pano'ya taşıyıp oradan kontrol ve dağıtımını yapmanızdır.
ana panodan örnek motorumuza göre uygun kesitte kablo seçmek yerine tali panoda kullanılacak diğer güçleride hesaba katarak biraz daha büyük kesitte kablo seçmeniz gibi

tali panodan kasıt gerilim regülatörü panosu olabilir diye düşünmekteyim. tek yük için motora yakın bir panoya yüksek kesit gelip düşük kesit çıkmakla, yüksek kesit kablo çekip motora yakın bir yerde düşük kesit ile ek yapmak arasında gerilim düşümü yönünden bir fark yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri