Uzak Mesafe Haberleşme

is_mail_b

Üye
3 km uzaklıktaki havuza su pompalanmaktadır. Buradaki suyun mesafesini kontrol etmek için nasıl bir cıhaz kullanabilirim bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
slm arkadaşlar 3 km mesafe aralında 0-1 bilgi akatrımı yapabilmek için ne tür bi cihaz kullanmalıyım<BR>

Merhaba
Gezinirken,şöyle bir ürüne rastlamış ve not olarak almıştım.İşinize yarar mı?2.8Km 27dBm Wireless Transceiver Module 2pcs

Bu tür modüller doğru hesaplanmış ve konumlandırılmış antenlerle iş görebilir ama, tek başına değil.
Modülü mcu vb. kontrollü bir sisteme entegre etmelisiniz.
Ne amaçla kullanacağınızı yazmamışsınız ama karşı tarafa bilgi ulaştı mı, geri bildirimini almanız gerekecektir, yoksa iş tesadüflere kalır.

Bu tür modüller doğru hesaplanmış ve konumlandırılmış antenlerle iş görebilir ama, tek başına değil.
Modülü mcu vb. kontrollü bir sisteme entegre etmelisiniz.
Ne amaçla kullanacağınızı yazmamışsınız ama karşı tarafa bilgi ulaştı mı, geri bildirimini almanız gerekecektir, yoksa iş tesadüflere kalır.
Merhaba
Haklısınız,ama ortalama 3km mesafeye 0-1 data aktarmayı düşünen bir arkadaşın belli bir bilgi birikiminin olduğunu kabul ederek yazdım.(yaş olarak da 33 görünce düşüncem pekişmişti)

Kudret hocam, pic ile rf üzerinden rs-232 uygulaması yapmıyor musunuz? Aslında tam sizin ilgilendiğiniz konular bunlar.

Merhaba
Vallahi,rf konusuna hiç bulaşmak istemiyorum ama ürün o kadar cazip ki elimdeki çalışmamı bitirdikten sonra bakmayı düşünüyorum.

soğolsın krdeş teşekkur ederim.verdiğin adres cok işime yaradı.

27 dbm = 500mw ve açık alanda 2800m ben buna dağ fare doğurdu derim , çünkü 10 mw zaten bu mesafeden fazlasını veriyor.
Udeanın PLL içeren ask modülleri işini görür.

70 cm dalga boyunda 500mw lık bir güç ile açık alanda 12km civarında bir mesafe elde edilir. 2 wat içinse yaklaşık 30 km dir.Bu mesafe olayının bir hesabı kitabı olduğunu duymadım ama elimdeki telsizler bunu doğruluyor.Bu değerler anten anteni görmesi koşulu iledir.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri