m-usta-fa

Usta Üye
İyi Günler;
İş yeri için, bir miktar 36 watt balast alacağım. Phillips, Osram gibi kendini ıspatlamış aydınlatma firmalarının mekanik balastlarından daha ucuz fiyata, çin malı elektronik balastlar var. Çok ilginçtir ki bağlayınca çalışıyorlar da :) Ancak çalışmaya ne kadar devam ederler bilemiyorum.
Bu konu ile ilgili tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
Bu balastların, kendi ömürleri çok mu azdır?
Lamba ömrüne zararı var mıdır?
Işığı , olması gerekenden daha az verme durumları olabilir mi?
Önerebileceğiniz marka var mıdır?
Uzak doğu malı elektronik balastlarla ilgili kötü tecrübeleriniz oldu mu ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
pamir elektriğin elektronik balastlarını dene kalitelidir..
ışık verimide iyidir..

Voltaj problemi yoksa yani 210-230 arasında bir voltaj da 2 yıl civarında dayanıyor bir giyim mağzasına 2005 yılında 600 tane birden kullandım 2 yıl problemsiz çalıştı daha sonra ayda 1-2 tanesi problem çıkarıyor toplamda100-150 tane değişti diyebilirim kullandığım marka BEST diye bir şeydi ama şimdi bulamıyorum yuett horoz gibi markalar var fiyatıda ucuz montajı kolaystartel istemiyor karar senin 5-6 yılda bir dekarasyon değiştiren firmalarda kullanman avantajlı tabi duygusal olarakta

Voltaj problemi yoksa yani 210-230 arasında bir voltaj da 2 yıl civarında dayanıyor bir giyim mağzasına 2005 yılında 600 tane birden kullandım 2 yıl problemsiz çalıştı daha sonra ayda 1-2 tanesi problem çıkarıyor toplamda100-150 tane değişti diyebilirim kullandığım marka BEST diye bir şeydi ama şimdi bulamıyorum yuett horoz gibi markalar var fiyatıda ucuz montajı kolaystartel istemiyor karar senin 5-6 yılda bir dekarasyon değiştiren firmalarda kullanman avantajlı tabi duygusal olarakta

Teşekkür ederim. 5 tane yu ett kullandım. 1 tane ack 2 tane best.
Best leri çalıştıramadım. Ack ışığı dalga dalga veriyor. Sanki fluoresan yürüyen ışık efekti yapıyor .
Yu-ETT ler şimdilik mükemmel. Ama satan adam 2-3 ay sonra eline alırsın dedi :)
şimdilik kararımız hugo diye bir marka kullanmak. Bunu denemedim ama çok iyi bir alman markası olduğunu söylüyorlar.
Diğer markalar 3-3,5 lira civarı. hugo 1x36 7,5 euro+kdv, 2x36 8,5 euro+kdv
Çin ürünlerinde 2x36 olayı yokmuş.
Dekorasyonunu değiştiren firma değil de , kendi çalıştığım fabrikaya kullanacağım. Evladiyelik olsun istiyorum.
Pelsanın armatürleri kullanılmış fabrikamızda. Malesef cayır cayır balastlar yanıyor. Tekrar aynı sonuç olsun istemiyorum.1 kere masraf yapalım da, bir daha yapmayalım.

Enerji kalitesi açısından iyi bir seçim olmaz.

Enerji kalitesi açısından iyi bir seçim olmaz.

Biraz daha açıklar mısınız? Neden ki? Mesela mekanik balastlarda, cosinusphi 0,50 lerde iken, elektronik balastlarda 0,95 lerde. Biraz açıklama yapmanız mümkün müdür?

Biraz daha açıklar mısınız? Neden ki? Mesela mekanik balastlarda, cosinusphi 0,50 lerde iken, elektronik balastlarda 0,95 lerde. Biraz açıklama yapmanız mümkün müdür?

Elektronik balastlar harmonik kaynağıdır. Eğer devre gerekli standartlara uygun tasarlanmazsa THD oranı artar. Yani cosfi'nin 0.95 olması her zaman enerji kalitesi açısından uygun demek değildir. Genelde okullarda GüçFaktörü=cosfi diye öğretilir fakat enerji kalitesi dersinde farklı anlatılır. GFgerçek diye açıklama da yazılabilir yanına. Şurada elektronik balastları da inceleyen bir makale var:

http://www.emo.org.tr/ekler/c7dc4edfbd2d474_ek.pdf

Yük PFgerçek THBI Fb PFgerçek
ACS600
Motor Sürücü
Devresi
0,93 138,24 0,586 0,54
Elektronik
Balastli
Fluoresan
Lamba
0,9743 123,1 0,63 0,6143
Klima 0,97 37 0,938 0,9
Bilgisayar 0,88 101,7 0,701 0,61
Mikrodalga
Firin
1 30,3 0,957 0,95
Fotokopi
Makinasi
0,58 69,1 0,823 0,48
Redresör 0,44 54 0,88 0,38
Monitör 0,89 86,7 0,756 0,6

Böyle bir tablo var o yazıda. Örneklerle daha kolay anlaşılabilir sanırım. PowerFactor kısaltması ile geçmiş burada.

kalitesiz balast lamba ömrünü kısaltır..

Sağolun sayın CT;
Evet cosq ile PF aynı değil, onu biliyorum. Harmonik konusunda sıkıntımız zaten var ama, anladığım kadarıyla hugo iyi bir marka, çıkışına filtre koymuşlardır diye düşünüyorum. Sonuç olarak, ucuz çin malı balastlar, hem çabuk bozulur diyorsunuz, hem lamba ömrünü kısaltır diyorsunuz değil mi?
Bir de işin harmonik boyutu çıktı ortaya. Peki mekanik balasttaki kayıpları düşünürsek, elektronik balast kullanmak daha iyi değil mi? Yani harmonik mi, kayıplar mı diye bir seçim yapmak zorunda kalsak, hangisini tercih etmekte fayda var acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri