Uygun Alternatör Tercihi Nasıl Yapılır? Hesaplaması

yingin

Üye
Öncelikle merhabalar kendim makine mühendisliği öğrencisiyim ve tez ödevim için türbin tasarımı gerçekleştirmeye çalışıyorum. Yapmış olduğum türbin tasarımından ise elektrik enerjisi üretmem gerekmekte. Elektrik konusuna hakim olamadığım için bu kısımda genel itibariyle bulduğum yerli ve yabancı kaynaklardan verim alamamış bulunmaktayım. Projemden sizlere bahsedecek olursam nehir kenarlarına kurulacak mikro ölçekli HES yapısı ve içerisinde bulunacak türbin yardımıyla nehir akışının türbin kanatlarını tahrik etmesi ve bu tahrik işlemi sonrasında milin dönmesini gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Neredeyse bütün sistemin hesaplamaları ve tasarımlarını gerçekleştirmiş bulunmaktayım fakat elektrik enerjisini üretebileceğim alternatörü bir türlü seçemiyorum ve aynı şekilde hesaplayamıyorum. Konu hakkında bilgisi olan birisi yardımcı olursa çok sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öncelikle merhabalar kendim makine mühendisliği öğrencisiyim ve tez ödevim için türbin tasarımı gerçekleştirmeye çalışıyorum. Yapmış olduğum türbin tasarımından ise elektrik enerjisi üretmem gerekmekte. Elektrik konusuna hakim olamadığım için bu kısımda genel itibariyle bulduğum yerli ve yabancı kaynaklardan verim alamamış bulunmaktayım. Projemden sizlere bahsedecek olursam nehir kenarlarına kurulacak mikro ölçekli HES yapısı ve içerisinde bulunacak türbin yardımıyla nehir akışının türbin kanatlarını tahrik etmesi ve bu tahrik işlemi sonrasında milin dönmesini gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Neredeyse bütün sistemin hesaplamaları ve tasarımlarını gerçekleştirmiş bulunmaktayım fakat elektrik enerjisini üretebileceğim alternatörü bir türlü seçemiyorum ve aynı şekilde hesaplayamıyorum. Konu hakkında bilgisi olan birisi yardımcı olursa çok sevinirim.

Bu tip sistemlerde türbin ve alternatör ayrı ayrı hesaplanmaz. Seçilecek alternatör sistemin devrine ve hareket miline aktarabileceği güce bağlıdır. Kullanacağınız alternatörü bilmeden türbini nasıl tasarladığınızı bilemiyorum. Madem tasarladınız artık türbine en uygun alternatörü bulmaya çalışacaksınız. Buradaki sihirli kelimeler devir ve güç.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri