Uydu Alıcısı Devre Şemasında Yanılgı Hakkında

• Konbuyu başlatan bilisimbaskan
  • Başlangıç tarihi
Bir arkadaşımın uydu alıcısınıtamir etmek için açtım açmadan önce belli olan sorunu vardı. Busorun uydu üzerindeki tuşlar ile kanalları gezip ses ayarı yapabilirken. Kumanda kontrolü ile hiç bir işlem yapılamıyordu. Uydu alıcıları devre şemalarını incelediğimde kumanda alıcısının devresindeki iki diyot sadece giriş ve yönlendirmeyi sağlıyor birleştiği yer kumanda frekansı ve düğme tuşları oluyor.

Benim devre şemam incelediğim uydununbenzeri şema idi fakat ben sorunun diyotlardan olabileceğinidüşünerek değiştirdim ama sorun çözülmedi.

Bir kaç ölçüm yaptığımda ölçü aletinden aldığım sonuçlarda diyotlar çalışmıyordu. Fakatdiyotlar sorunsuz çalışıyormuş beni yanıltan şemanın kendisioldu.

Şemadaki en eksik bilgi herkesin ilkbakışta anlayacağı fakat şemayı incelediğinizde yanıltacak olan bir bilgi bende ilk şemayı incelediğimden uydu alıcısının kumanda frekansını alan optik in arza yapmış olabileceğini düşünmedim.

Sanırım ilk önce tahmin etseydim optik i değiştirdikten sonra optike gelen frekans sinyallerinin bu diyotlar üzerinden geçtiğini anlayabilirdim o zaman diyotların çalıştınıda anlamak mümkündü. Zaten tuş denemelerinde diyot ölçümü yapmayı ihmal ettiğimden gelecek byte enerjilerin diyotlardan geçtiğini bilmek mümkün olacaktı.

Devre şemasından önce sorunu iyicetespit etmek gerektiğini fark ettim. Benzer konularda takılanarkadaşlarımın eminim kenara yada köşeye kaldırdıkları işleri mevcuttur. Tekrar inceleyip çözüm üretmelerinde fayda var benim üç günümü alan bu sorunu düzeltmek mutluluk verdi.

Başka bilgileri paylaştığım konumda görüşmek üzere saygılarımla

not : uydu alıcısının modeliaşağıdaki resimdeki olandır. Şemasını ise google aramalarında hemen buluyorsunuz.

5-kamosonic-ks-ist3413-uydu-alicisi.jpg

Forum istatistikleri

Konular
114,827
Kullanıcılar
420,144
Son üye
ApillaT

Yeni konular