Uydu Alıcı TV Bağlantısı

bakir2021

Üye
Esenlikler;

83 yaşındaki ninem hâla eski tip anten ile TV izliyor ve görüntü gerçekten çok bozuk ve kadının zaman geçireceği tek şey TV salgın nedeniyle arkadaşları da gelip gitmiyor. Ona uydu alıcısı almayı düşünüyorum ama TV'si epey eski bir model.

Uydu alıcımı sadece RF girişi olan TV'ye nasıl bağlamam gerekiyor?

Eski tip antenlerde doğrudan antenden gelen kablo TV'ye bağlanıp TV yayını alınabiliyordu. Çanak antenlerde niçin uydu alıcı kullanılması gerektiğini araştırdım ama bulamadım.

Her neyse artık uydu alıcı kullanıyoruz uydu alıcılarında HDMI çıkışı var bir de AV çıkışı var.

Riosat-RHD-830-Mini-Full-Hd-1080-Uydu-Al-9132.jpg

AV de analog RF de analog birbirine bağlansa görüntü alınabilir herhalde her ikisi de görüntü ve ses arayüzü üstelik.
AV çıkışları için AV kablo ararken iki tür kabloya rastladım;
Biri atari eski tip DVD için bağlantı kablosu bunda uydu alıcısına uyan jak yok şöyle;

ATAR%C4%B0-AV-KABLOSU.jpg

Diğeri ise AV çıkışını TV'ye bağlayan AV çıkışına uygun jak bulunduran kablolar;

av.jpg

18044.jpg

AV çıkışını scart girişli TV'ye yadan RCA girişli TV'ye bağlayan bu ara kablolar var ama RF girişine bağlayan bir ara kablo bulamadım.

İlk AV kablosundaki jackı değiştirsek 3 çizgili 3.5mm stereo jack olsa kablonun bir tarafı diğer tarafı ise erkek TV fiş olsa bir elektronikçide bunu yaptırsam TV'de görüntü alabilir miyim? Her elektronikçi bunu yapabilir mi böyle bir kablonun masrafı ne kadara çıkar bana yardımcı olursanız sevinirim...

RF çıkışlı uydu alıcı almayı da düşündüm TKGS özellikli olanlarından bulamadım. Next'in bir modeli var TKGS barındıran o da çok pahalıydı 2 uydu alıcı fiyatına.

2. Ve 3. Resimdeki kablolar muhtemelen isinizi gorecektir. Deneyip gormeniz lazim.

Uydu cihazinin icinden o kablolar cikmadimi?

2. Ve 3. Resimdeki kablolar muhtemelen isinizi gorecektir. Deneyip gormeniz lazim.

Uydu cihazinin icinden o kablolar cikmadimi?

2. ve 3. resimdeki kabloların jackları uymuyor sorun tam olarak bu zaten.
Uydu cihazının yanında sadece HDMI kablo veriyorlar. Henüz satın almadım doğru bağlantıyı yapabileceğime emin olamadığımdan.

2. resimdeki kablonun TV'ye bağlanan kısmı uygun, uydu cihazına bağlanacak kısmı ise 3 çizgili 3.5mm jack olmadığından girmez diye düşündüm kablo satın almadım elimde kablo yok şu anda. AV girişine tutunur mu 2. resimdeki uç bilmiyorum.

3. resimdeki de AV portuna uyan 3.5mm jacklı kablo ama diğer ucunda 3'lü RCA var benim bahsettiğim televizyonda RCA portu yok sadece RF portu bulunuyor.

Esenlikler;

83 yaşındaki ninem hâla eski tip anten ile TV izliyor ve görüntü gerçekten çok bozuk ve kadının zaman geçireceği tek şey TV salgın nedeniyle arkadaşları da gelip gitmiyor. Ona uydu alıcısı almayı düşünüyorum ama TV'si epey eski bir model.

Uydu alıcımı sadece RF girişi olan TV'ye nasıl bağlamam gerekiyor?

Eski tip antenlerde doğrudan antenden gelen kablo TV'ye bağlanıp TV yayını alınabiliyordu. Çanak antenlerde niçin uydu alıcı kullanılması gerektiğini araştırdım ama bulamadım.

Her neyse artık uydu alıcı kullanıyoruz uydu alıcılarında HDMI çıkışı var bir de AV çıkışı var.

Riosat-RHD-830-Mini-Full-Hd-1080-Uydu-Al-9132.jpg

AV de analog RF de analog birbirine bağlansa görüntü alınabilir herhalde her ikisi de görüntü ve ses arayüzü üstelik.
AV çıkışları için AV kablo ararken iki tür kabloya rastladım;
Biri atari eski tip DVD için bağlantı kablosu bunda uydu alıcısına uyan jak yok şöyle;

ATAR%C4%B0-AV-KABLOSU.jpg

Diğeri ise AV çıkışını TV'ye bağlayan AV çıkışına uygun jak bulunduran kablolar;

av.jpg

18044.jpg

AV çıkışını scart girişli TV'ye yadan RCA girişli TV'ye bağlayan bu ara kablolar var ama RF girişine bağlayan bir ara kablo bulamadım.

İlk AV kablosundaki jackı değiştirsek 3 çizgili 3.5mm stereo jack olsa kablonun bir tarafı diğer tarafı ise erkek TV fiş olsa bir elektronikçide bunu yaptırsam TV'de görüntü alabilir miyim? Her elektronikçi bunu yapabilir mi böyle bir kablonun masrafı ne kadara çıkar bana yardımcı olursanız sevinirim...

RF çıkışlı uydu alıcı almayı da düşündüm TKGS özellikli olanlarından bulamadım. Next'in bir modeli var TKGS barındıran o da çok pahalıydı 2 uydu alıcı fiyatına.
50-60 TL'ye 2. el, scart çıkışlı tüplü bir tv almanız çok daha pratik ve ucuz olacaktır.

Keşke teyzemize küçük güzel bir TV alınsa çok daha güzel olurdu ama hayırlısı olur inşallah.
50-60 TL'ye 2. el, scart çıkışlı tüplü bir tv almanız çok daha pratik ve ucuz olacaktır.
Hocam ikinci el TV al dedim olmaz diyorlar. Sıfır monitör buldum 15" sıfır TV buldum 37 ekran 100 TL küçük diyorlar işte aldım mı en az 55 ekran olması lazım diyorlar onu da almıyorlar şimdilik idare ediyorum diye. Ben kendim alayım diye düşünüyorum ama işsizim.

TV'nin bozuk olduğunu söylemişti ama geçenlerde baktım FOX tv ve bir tane kanal daha epey güzel gösteriyordu antende sorun olabilir. Anteni bir oynatalım falan dedim yok yok dedi ev sahibinden izin almak falan gerekiyor dama çıkmak için ben daha ne yapayım bilmiyorum. Uydu alısını 1 kez kurulunca uzun yıllar ellemek gerekmiyor o yüzden almak istiyorum bir işe girdiğimde belki TV üstü anten ile bile güzel bir görüntü yakalanabilir ama kanal ayarlarını falan ayarlamayı bilmiyorum uyduda ise dışarıdan gelen görüntü TV'ye direkt aktarılıyor hem de aşağı yukarı aynı fiyat receiver. LNB falan ekstra masraf olacak ama görüntü kalitesi daha iyi olacak sonuçta.

TV'nin keşke bir scart girişi olsaydı receiver bağlamak için. Akıllı kutu RF modülatör almak gerektiği söyleniyor ama AV'den doğrudan scarta dönüştüren kablo var, AV'den RCA'ya dönüştüren kablo var AV'den RF'ye dönüştüren kablo neden olmazda böyle bir kutu ve elektronik devre gerekir elektronikçilere sorayım dedim...

O kablolar iş görmez akıllı kutu kullanman lazım

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-01-09-22-08-40-487_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-01-09-22-08-40-487_com.android.chrome.jpg
    94.6 KB · Görüntüleme: 30

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri