Uyartım Akımı Nedir?

deringuc

Üye
Arkadaşlar uyartım akımı nedir. Ne den gereklidir. ardımcı olurmusunuz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bunu bir örnekle açıklamak daha kolay olur. mesela sargılı bir rüzgar türbinünü düşün uyartım gerilimi olmadığında endüvi ne kadar hızlı dönerse dönsün gerilim endüklenmez çünkü manyetik alan yoktur. bu ilk manyetik alanı sağlamak için uyartım olmalıdır... aksi halde herhangi bir yerde dönen bir iletkende nasıl ki bir gerilim oluşmuyorsa burda da oluşmaz....

Kucuk motorlarda ve jeneratorlerde sabit miknatisla saglanan manyetik alani buyuk motor ve jeneratorlerde elektromiknatisla saglariz. Bu elektromiknatisin adi "uyartim sargisi", uzerinden gecen akim ise "uyartim akimi" dir.

Uyartım sargılarını besleyen enerjide jeneratörden elde edilir. İlk çalıştığında enerji üretilmesi için uyartım akımı gerekli, uyartım akımı verilmesi içinse jeneratörün enerji üretmesi gereklidir. İşte tam bu sırada artık mıknatısiyet devreye girer. Bu stator ve endüvide bir önceki çalışmadan kalan belli belirsiz mıknatıslıktır. Bunu bir anfi gibi düşünebilirsiniz. İlk ateşleme bununla olur ve katlanarak artar. Sonunda gerekli uyartım akımını tam olarak sağlar. Çok uzun süre bekleyen jeneratörler elektrik üretemezler bunun için uyartım akımı kısa bir süre için dışarıdan verilir. Akü ile bile olsa yeterlidir.

DC motorlarda da, uyartım gerilimi vardır. (J-K ucları) bu gerılım verilmediğinde motor sonsuza dönmek ister. Onun için Dısardan uyartımlı DC motorlarda Uyartım gerilimin oldugu ve devyere akım verdiği sürücülerde denetlenir ve bır röle kontagından kumanda gerimi kontrol edilir.

Gerçek adı Uyarma Akımı 'dır . Bilgilerinize

Kucuk motorlarda ve jeneratorlerde sabit miknatisla saglanan manyetik alani buyuk motor ve jeneratorlerde elektromiknatisla saglariz. Bu elektromiknatisin adi "uyartim sargisi", uzerinden gecen akim ise "uyartim akimi" dir.

Teşekkür ederim buradaki en açıklayıcı bilgiyi sen yazmıssın. Peki uyartım akımının artması veya azalması ne gibi sonuclar dogurur. Eline saglık teşekkürler.

Teşekkür ederim buradaki en açıklayıcı bilgiyi sen yazmıssın. Peki uyartım akımının artması veya azalması ne gibi sonuclar dogurur. Eline saglık teşekkürler.

Dc motorlarda uyartım akımı azaltılırsa motor devri yükselir uyartım akımı yükseltilirse devir düşer.Bunu bir örnekle açıklayalım etiketinde 750/1200 rpm 700v armatür gerilimi ve 220v ikaz gerilimi yazan motorun 700v armatür geriliminde ve 220v ikaz geriliminde 750 rpm de döner.İkaz gerilimi 220v tan aşağıya doğru düşürülerek devir 750 rpm den 1200 rpm çıkartılır.Dc motorlarda devir armatür gerimi ile doğru orantılı ikaz gerilimi ile ters orantılıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri