UV LAMBA TRAFOSU HAKKINDA

eser@

Üye
UV Lambalarında kullanılan trafolar hakkında bilgisi olan varmı arkadaşlar. özelliği nedir voltajı kısarak kademe ayarımı yapıyorlar yoksa başka bie ozelliği mi var. yardımcı olursanız sevinirm.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
UV Lambalarında kullanılan trafolar hakkında bilgisi olan varmı arkadaşlar. özelliği nedir voltajı kısarak kademe ayarımı yapıyorlar yoksa başka bie ozelliği mi var. yardımcı olursanız sevinirm.
bu uv lambayı nerde kullanıyorsunuz

Merhaba.Hayır,aslında her halükarda da bir akım sınırlaması yapılarak lambanın şebekeden bu yüksek akım şiddetlerini,istenmeyen şekilde bu UV lambadan geçirerek anında bozulmaması için,sizin trafo dediğiniz,ancak asıl adı balast olan bu sınırlayıcı devrelerle (Klasik şok bobinli veya elektronik tipte olanları ile) sağlanır.UV lamba derken su tasviye cihazlarında kullanılan türde yüksek basınçlı civa buharlı veya yapay,yani güneşsiz ortamda bronzlaşmada kullanılan (Kanserojen etkileri oldukça da fazladır) düşük basınçlı civa buharlı UV flüoresan tüplerini de kastetmiş bulunsanız,her iki halde de balast akım sınırlayıcıdır,voltajı sınırlama özelliği yoktur.Biz voltajı sınırlayıp da çok azaltmış olsak eğer,flüoresan veya yüksek basınçlı lambanın elektrot yanma,ateşleme değerini çok da düşürdüğümüzde,lamba hiç ateşleme yapamaz ve neticede de sönme,hiç yanmama durumu olur.Zaten sıradan dimmerlerle,özel tasarımla yapılan dimmerler dışında flüoresan veya tasarruf lambalarının ışığını kısma işlemini bu nedenle de tam yapamıyoruz,çok iyi de bildiğiniz gibi.Yani sorunuzun bu cevabında anahtar kelime ise sadece bir "akım sınırlaması" şeklindedir.Kolay gelsin.

Merhaba.Hayır,aslında her halükarda da bir akım sınırlaması yapılarak lambanın şebekeden bu yüksek akım şiddetlerini,istenmeyen şekilde bu UV lambadan geçirerek anında bozulmaması için,sizin trafo dediğiniz,ancak asıl adı balast olan bu sınırlayıcı devrelerle (Klasik şok bobinli veya elektronik tipte olanları ile) sağlanır.UV lamba derken su tasviye cihazlarında kullanılan türde yüksek basınçlı civa buharlı veya yapay,yani güneşsiz ortamda bronzlaşmada kullanılan (Kanserojen etkileri oldukça da fazladır) düşük basınçlı civa buharlı UV flüoresan tüplerini de kastetmiş bulunsanız,her iki halde de balast akım sınırlayıcıdır,voltajı sınırlama özelliği yoktur.Biz voltajı sınırlayıp da çok azaltmış olsak eğer,flüoresan veya yüksek basınçlı lambanın elektrot yanma,ateşleme değerini çok da düşürdüğümüzde,lamba hiç ateşleme yapamaz ve neticede de sönme,hiç yanmama durumu olur.Zaten sıradan dimmerlerle,özel tasarımla yapılan dimmerler dışında flüoresan veya tasarruf lambalarının ışığını kısma işlemini bu nedenle de tam yapamıyoruz,çok iyi de bildiğiniz gibi.Yani sorunuzun bu cevabında anahtar kelime ise sadece bir "akım sınırlaması" şeklindedir.Kolay gelsin.

Binbaşı kardeşim uv lamba hakkında bilgi topluyorum ben uv lambalar kurutma sisteminde kullanılanlardan boya kurutuyor panosunda trafo gördüm 2 adet ama siz balast olduğunu söylediniz 20140205_145257.jpg20140205_145229.jpgtrafolar bunlar lambaya seri bağlı ne işe yaradıklarını çözememiştim ama akımı sınırlamayı nasıl yaptığını nasıl anlarım yani ölçme işini.

Binbaşı kardeşim uv lamba hakkında bilgi topluyorum ben uv lambalar kurutma sisteminde kullanılanlardan boya kurutuyor panosunda trafo gördüm 2 adet ama siz balast olduğunu söylediniz Ekli dosyayı görüntüle 16472Ekli dosyayı görüntüle 16473trafolar bunlar lambaya seri bağlı ne işe yaradıklarını çözememiştim ama akımı sınırlamayı nasıl yaptığını nasıl anlarım yani ölçme işini.

Merhaba.Sevgili eser@ dostum,bir şeyin trafo mu yoksa balast görevi gören,ancak görünüşte bir trafo mu olduğu tam olarak da şöyle anlaşılabilir:Öncelikle trafo kelimesi,İngilizce’de şekil değiştiren “transformer”den dilimize tam olarak geçmiştir.Elektriğin gerilim/amper oranında önemli bir değişiklik de yapıyor,örneğin amperi azaltıp,gerilimi düşürüyorsa veya tersini yapıyorsa veya olduğu gibi ayni voltajda geçirip gücü de kısıtlıyorsa (İzolasyon trafosundaki gibi) biz bunun,bu özelliği itibariyle bir trafo olduğundan kolaylıkla da bahsedebiliriz.

Ben 220 volt 500 watt.lık bir trafonun,sekonder çıkışlarına hiç dokunmadan,boşta bırakıp,eğer sadece primer girişindeki sargısına,220 VAC’den seri bağlı lamba flamanını,bir starter bağlantısıyla bağlayarak girersem ne olur,biliyor musunuz? Bu taktirde bu bir trafo olarak görünmesine ve özelliğinde de bulunmasına rağmen,(Primer/sekonder sargısı ve sınırlanmış bir KVA güç değeri de bulunmuş olsa) artık bu kullanım amacından dolayı bu bir trafo olamaz artık,flüoresan lambanın direkt olarak da balastı olmuştur,çünkü ben öyle kullanıyorum,kullanım amacım balast olmasına neden olacak şekildedir çünkü.Tutup da artık buna direk bir trafodur da diyemezsiniz,ben bunu anlatmağa çalıştım,ama konuyu yanlış tarafından,bunu belki de hiç düşünmeden siz daha basit olarak da değerlendirmişsiniz sanırım.

Sizin bir trafo,benim ise balast (Şok bobini) dediğimiz bu elektrik elemanının,şebekeden ne kadar akım çektiğini de,eğer etiketinde yazılı bu amper değeri varsa,ölçmeye de hiç gerek kalmaz.Örneğin 32watt.lık 85 cm.lik klasik bir flüoresan balastı,Cos fi değeri 0.45 iken 0.46 amper değerini aktif ve reaktif sayaçların toplamı olarak çeker.Ancak reaktif sayaç yoksa eğer (Sanayi kullanımındaki uygulamasındaki gibi) yer alan aktif bir sayaçtan,şebekeye iade ettiği bu reaktif güç oranında bir güç değeri de geçmeyecek,sadece aktif sayaçtan okunan sabit bir değeri geçecektir.Bu nedenle de güç formülü P=V*I değil,P=V*I*Cos fi ‘dir.Biz Cos fi yi biliyorsak eğer,geçen akım ; I=P/V*Cos fi olur.Yukarıda 30 cm çaplı yuvarlak 32 wat.lık flüoresan tüpten geçen akım I=P/V*Cos fi’den I=32/220*0.45’den I=0.32 amper sadece olur,0.46 amper değeri baz alınamaz.Çünkü ev kullanımında bunu tespit edecek ayrıca bir reaktif sayacımız da bulunmaz.Bu nedenle gerçek geçen akımın tespitinde reaktif sayacınızın ele alınıp alınmaması gibi,2 ayrı duruma göre hesap yaparak veya bu ölçümü yaparken de bu kablolardan geçen akımı bu şekilde hesap etme durumunuz da vardır.

Evdeki flüoresan kullanımında ise,şebekeye de reaktif güç iadesi yapıldığı,tesisattaki kablo kesitinin hesabında da bu akım tam olarak göz önüne de alındığı halde,bunu belgelendirecek bir reaktif sayaç hiç bulunmadığından dolayı,yukarıdaki örnekte de olduğu üzere,bu fazladan geçen; 0.46-0.32=0.14 amper değerini biz tespit edip de okuyamıyoruz.(Sanayide ve reaktif sayaçların yer aldığı özel iş yerleri haricinde) Etikette yazan değer ise aktif+reaktif sayaçlardan geçen akımların bir toplamı şeklindedir.Yani direkt ölçümlendirilmiş ve basitçe ölçülebilmiş sabit bir değer de değildir bu.Umarım konuyu çok daha iyi anlamışsınızdır.Kolay gelsin.Başarılar.

Son düzenleme:
2. resimdekinin etiketinde yazıyor "Tip: şok bobini" balasttır devreye seri bağlanır, hat girişindeki düzensizlikleri yüke alıcıya yansıtmamak için kullanılır, saygılar

zor biraz ?(

Binbaşı kardeşim uv lamba hakkında bilgi topluyorum ben uv lambalar kurutma sisteminde kullanılanlardan boya kurutuyor panosunda trafo gördüm 2 adet ama siz balast olduğunu söylediniz Ekli dosyayı görüntüle 16472Ekli dosyayı görüntüle 16473trafolar bunlar lambaya seri bağlı ne işe yaradıklarını çözememiştim ama akımı sınırlamayı nasıl yaptığını nasıl anlarım yani ölçme işini.

Sevgili arkadaşım,tekrar merhabalar.Eğer bu sözünü ettiğiniz “UV” lambası bir akkor flamanlı ampül olup da,üzeri koyu mavi-mor renkte ince bir filtre ile veya boya ile kaplı bir lambaysa ve de çalışma voltajı,220 VAC’den de düşükse işte o zaman ac/ac voltaj düşürücü bir trafo ile direk olarak da beslenir,220 VAC ile de beslenemez.İşte burada kullanılan elektrikli cihaz da bir balast olmaz,voltaj düşürücü bir trafo olur bu durumda.Buradaki olay bir akım sınırlaması şekilnde değil de voltaj sınırlaması ve direk güç kısıtlaması şeklinde de olur.Eğer bahsettiğiniz bu “UV” kurutma lambası akkor flamanlı tipteyse,örneğin 24 volt,30 volt veya 40 volt ac. gibi düşük ac. voltajlarla da çalışıyorsa eğer,ancak o zaman dediğiniz bu durum (Bir voltaj düşürücü trafo ile besleme) söz konusu olacaktır.Geçen akım da omik direnç olduğu için,dc. akımda geçtiği gibi ayni amper değerinde (Eş değerinde de) olacaktır,yani I=P/V'den direk olarak da hesap edilecektir bu durumda da.24 watt.lık flamanlı bir ampül eğer 24 volt ac ile de çalışıyorsa trafonun sekonder devresinden bu lambaya geçen net akım I=24/24 ; I=1 amperlik bir ac.akımı şeklinde olacaktır.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
merhaba eser uv lambaların çeşitli kullanım alanları var.Biz ise uv lambaları çatlak kontrol cihazlarında kullanıyoruz ve imal ediyoruz. Bir balast ignatör ve uv lamba ile kolay yapılabilir.Yalnız biz bu uv lambalarda ışık dalga boyu 365 nm ve insan gözüne zarar vermemesi için özel filtre cam kullanıyoruz. Şu an yenı bir çalışma yapıyoruz led uv lamba bu konuda prototıp yaptık ve ıyı sonuç aldık. Uv lambalarda aşırı ısı söz konusu ve belirili zamanlarda ampulunu değiştirmek gerekiyor. Led uvler bu konuda iyi.Balast ve ignatörlü uv lambalarda kademe ayarı yapılamıyor ama led uv lambalarında yapılabilyor çünkü içinde bir sürücü devre var.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri