Uv floresan katalog verilerine uygun balast seçimi

SametY.

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Elimde aşağıda verileri bulunan uvc ampulün olduğu bir su arıtma cihazı var. Maalesef üzerinde balastı yok. Bu ampule hangi özelliklerde ve güçte bir balast almalıyım? Tam 8 elektrikçi gezdim. 54 wattlik alman lazım diyen oldu, 65 wattlik alman lazım diyen oldu, 41 wattlik alman lazım diyen oldu. 90 wattlik, 80 wattlik lazım ama Türkiye'de bulamazsın diyen oldu... Kısaca her kafadan bir ses çıktı bende güvenemedim. Bu işin doğrusu nedir? Yardımlarınız için teşekkürler.
IMG_20221103_103104.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arıtma cihazını aldığınız yerden sormadı-
nızmı ?
Arıtma cihazı derken sadece uv sterilizasyon özellikli eski bir cihaz. Üzerinde etiketi tahrip olmuş ama bağlantıları, sızdırmazlığı vs. sağlam. Bir akrabamdan geldi bana, yedekte kullanılmamış 4 ampulü olunca ziyan olmasın dedim.

Arıtma cihazı derken sadece uv sterilizasyon özellikli eski bir cihaz. Üzerinde etiketi tahrip olmuş ama bağlantıları, sızdırmazlığı vs. sağlam. Bir akrabamdan geldi bana, yedekte kullanılmamış 4 ampulü olunca ziyan olmasın dedim.
1 ampul = 1 yıl kullanılır. bu da 4 yıl eder. 90 watt = 90 wattır. daha küçüğünü kullanamazsın. biraz daha araştır. bu arada 113 volt çıkış veren düşük wattta bir sürücü (balast) kullanırsan verim alamazsın. 25 yıl önce çalıştığım iş yerinde vardı. çalıştırırken dikkatli ol, çıplak gözle sakın bakma.

1 ampul = 1 yıl kullanılır. bu da 4 yıl eder. 90 watt = 90 wattır. daha küçüğünü kullanamazsın. biraz daha araştır. bu arada 113 volt çıkış veren düşük wattta bir sürücü (balast) kullanırsan verim alamazsın. 25 yıl önce çalıştığım iş yerinde vardı. çalıştırırken dikkatli ol, çıplak gözle sakın bakma.
Teşekkürler Sn. paskomya. Bugün foruma yazdıktan sonra iki elektrikçiye daha sordum. Ya önüne gelen elektrikçi açmış kimsenin işten anladığı yok veya herkes dolandırıcı olmuş elinde ne varsa onu satmaya çalışıyor. Yahu aynı ampule 41 watttan - 90 wattta kadar bir sürü balast öneriyor adamlar abi al bu olur diye.:mad:

Şimdi doğru anladıysam eğer benim çıkış gücü 113 volt olan 90 waattlık bir balast bulmam gerekiyor değil mi? Bir sürü balastı inceledim ancak çoğunda çıkışı kaç volt bir bilgi göremedim. Yada ben bulamadım.:rolleyes:

Bu arada uyarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Teşekkürler Sn. paskomya. Bugün foruma yazdıktan sonra iki elektrikçiye daha sordum. Ya önüne gelen elektrikçi açmış kimsenin işten anladığı yok veya herkes dolandırıcı olmuş elinde ne varsa onu satmaya çalışıyor. Yahu aynı ampule 41 watttan - 90 wattta kadar bir sürü balast öneriyor adamlar abi al bu olur diye.:mad:

Şimdi benim doğru anladıysam eğer çıkış gücü 113 volt olan 90 waattlık bir balast bulmam gerekiyor değil mi? Bir sürü balastı inceledim ancak çoğunda çıkışı kaç volt bir bilgi göremedim. Yada ben bulamadım.:rolleyes:

Bu arada uyarınız için ayrıca teşekkür ederim.
bak arkadaşım, ben AC den nerdeyse hiç anlamam. ama bilgim bana yeter. balast dediğimiz nane aslında bir sürücü, fakat sürdüğü motor veya led değil. UV lamba filtre. o elektrikçi amcalara sor bakalım UV ne demek, UV filtre ne işe yarar? nerelerde kullanılır. eminim benim bildiklerimden fazla şeyler söyleyeceklerdir. biz bu filtreleri, lambaları, 150.000 $ değerindeki yavru balıkların suyunu dezenfekte etmekte kullanıyorduk. (sadece bir çevrim için ve yılda sadece dört çevrim yapabiliyorduk.) tesisin içine giren adamları bile dezenfekte ederdik. UV çok tehlikelidir ama en garantisi odur. sıfır kimyasal, sıfır membran. bulabileceğiniz yer ülkemizde bulamadım üzgünüm
https://fivergroup.com/150W-UV--Ballast-Manufacture-for-UV-Lamp-383.htm bu olabilir sitede ayrıntılı inceleme ve sıkı bir yazışma yapmak lazım teknik detaylar hakkında.

eğer benim tahmin ettiğim gibi su arıtmada kullanacaksanız elinizdeki filtreyi günümüzde her zaman bulabileceğiniz UV lamba sistemleriyle değiştirin sadece suyun debisini düşürmek yeterli olacaktır. bir de bu balastları lütfen yetkili satıcılardan satın alınız. elektrikçilerden değil. bu elelktrik mağazalarını küçümsediğim anlamına gelmesin. çünkü aldığınız parça basit bir aparat değil.

Teşekkürler. Linki inceledim çin menşeili bir firma. Oradan buraya kişisel ihtiyaç için bir iki adet balast getirmek muhtemelen çok külfetli olur. Astarı yüzünü geçer diye düşünüyorum.

Aslında hali hazırda böyle bir ihtiyacım yok. Bahçede ufak bir süs havuzu var su bazen yosunlanıyor. Bu filtrelerin suda asılı halde bulunan yosunları öldürdüğünü ve bu amaçlı olarak kullanıldığını biliyorum. Kasası falan çok kaliteli pırıl pırıl duruyor baya da güçlü bir ampul üzerinde ki incelediğime göre. Boş duracağına bir işe yarasın dedim.

Araştırmaya devam.

Bu ürünün verilerinde 113 volt - 90 watt yazıyor. Bir elektrikçi 113 volt çıkış veren balast için 90 watt kullanman lazım. Bizim ülkedeelektrik 220 volt o yüzden 45-50 wattlık bir balast işini görür dedi. Galiba oran orantı yaptı:D

Acaba bu florasan lambalarda böyle bir hesap var mı yoksa salladı mı? İyice aklım karıştı.

Bir su arıtma firması ile iletişime geçtim. Bu ampulden bizde var standart kullandığımız ürün dediler. Sorun şu ki onlarda 65 watt olduğunu, 65lik sürücü kullanmam gerektiğini söylüyorlar.:D:D:D

Bir su arıtma firması ile iletişime geçtim. Bu ampulden bizde var standart kullandığımız ürün dediler. Sorun şu ki onlarda 65 watt olduğunu, 65lik sürücü kullanmam gerektiğini söylüyorlar.:D:D:D
adamlar doğru söylüyorlar, 90 wattlığı ben çalıştığım dönemde kullanıyorduk, ve fransadan geliyordu. yani eski bir teknoloji.

Sizinki GHO843T5L

IMG_20221103_103104.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.sateksuaritma.com/ultra...nu/320-ultraviyole-uv-cihazi-balast-kart.html

Ultraviyole Cihazı Elektronik Balast Kart
  • E / ES, Pro, Plus Serisi Ultraviyole Cihazı (Ultraviolet Sterilizer) Elektronik Balast Kartı
  • Güç seçenekleri: 18W, 21W, 41W, 65W
  • Bağlantı seçenekleri : Pinli , Soketli

https://www.sateksuaritma.com/ultraviyole-lamba/24-lighttech-ultraviyole-uv-lamba.html

LightTech Ultraviyole Uv Lamba Modelleri​

ModelMarkaGüç (Watt)Boyut
EnBoy
GPH287T5Marka sorunuz1415287
GPH436T5L CA/4CLIGHTTECH2115436
GPH843T5L CA/4CLIGHTTECH4115843
GHO843T5L CA/4CLIGHTTECH6515843
GIA1570T6L CA/HO/4CLIGHTTECH320191554

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar