Ustalara danısılır kompozit video cıkısı

ankistizm

Üye
elimizde 1980 lerden oldugunu düşündüğüm shimadzu marka bilgisayar var. cihazla ilgili bildiğim şeyler:

1. calısıyor.
2. japon malı kuvvetle muhtemel ntsc
3. din8u crt cıkısına sahip
4. orjinal ekranı nerde kaldı nasıl bulunur bilinmiyo
5. cihazın datasheet i manuali ve service manuali shimadzu dahil bulunamıyor
6. pal olduğu bilinen kompozit girişli siyah beyaz iki ayrı crt monitorde denendiğinde ikisindede benzer sonuclar verdi yatay cizgi şeklinde yazı oldugunu düşündüğüm imge deyim onlara hızla kayan cizgiler ama mantıklı sonuc yok benim cahil görüşüm bir data var fakat encode edilipte mantıklı görüntü elde edilemiyor.

sorum şudur nedir sorun ntsc pal farkında renk olmaz diyorlar ama eski siztemlerde retrolarda nasıldı durum fikri olan herkesi dinlemeye acıgım bilen bilmeyen soylesin konusalım birlikte bir ortak akıl yaratalım derim. simdiden okuyana tesekkürler kolay gelsin arkadaslar

arkadaslar cihaza giren din8u soket burda 2. bacak toprak üsteki üç bacak rbg birtane sarı kompanet
beyaz vertical sync siyah +5
2w30ygo.jpg

buda orjinal monitorun soketi ben bunu soktum tabiki bu soketin adını sanını pin sırasını bilmiyorum ömrümde görmedim
33xbghu.jpg

wk060z.jpg

burdada sokulmus soket kabloları görünüyor ben uclarına birkac deneme için bakır tel lehimledim
bnc girişli siyah beyaz monitorde scartlı tv de ve bugün standart vga crt monitorde denedim.
vergw3.jpg

Monitörler o yıllarda siyah beyaz diye biliyorum, deneme yaptıkların daha önce çalışan monitörler miydi bahsettiğin yatay beyaz çizgi vertikal hatasını andırıyor.
Antteknik firmanın Tr temsilcisiymiş onlarla irtibata geçip destek verebilirler belki merkezdeki arşivden filan.
http://www.antteknik.com/tr/iletisim/

antteknikle görüştüm en eski calısandan bile eski oldugu için bilen yok vga dan eski cga standartı varmıs retro oyun konsolcular bilir belki mevzu ntsc den paldan cıktı su an ebaydan cga ega yua to vga konverter satın aldım daha öncede ntsc to pal converter almıstım ilgilenen varsa 20 gune gelir 40 liraya birakırım :)

denedigim monitorler kompozit video girişliydi ama bunda h sync ve vsync/csync diye iki sinyal var benim derdimden anlayacak ustaların en genci 45 yasından baslar sıkıntı su bende dahil biz diyecegim vganın içine doğmusuz ama vgadan onceki on yıllık periyotta 4-5 standart geliştirilmiş vganın gelişiyle 20 yıllık saltanat baslamıs daha sonra dvi gibi bir basarısızlık ve hdmi la yeni bir donemin baslangıcının şaitleri olduk yani sozun ozu benle yasıt bir cihazla yasadıgım serüven beni ekran tarihcisi yaptı

chaletimi hos görün ama gelen yayının khz değeri nasıl olculur yani ega mı cga mda mı hepsi özgün bir khz aralıgına sahip osilatörmüdür bunun yolu

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri