Ustalık Belgesi-Teknikerler ve Teknisyenler

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak İzmir EMO ve İlgili Bakanlık ve kurumlara görüş için sunulan Elektrik ile ilgiliFen Adamlarının Yetki Görev ve sorumlulukları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılması hakkında yönetmelik taslağı Elektrik ile ilgili Fen adamlarının yetki ve görevlerini artırıcı yönde değişiklikler öngörmektedir.
1.Grup için 150KW'tan 1500KW'a
2.Grup için 125KW'tan 1000KW'ta
3.Grup için 75 KW'tan 500KW'ta
Hazırlanan metinin uzun olmasından dolayı meslektaşlarımızın google' dan ( Elektrik Fen Adamları Yönetmelik Taslağı Üzerine GörüşlerTeknik Araştırma ve Uygulama. Genel Müdürlüğü tarafından hazır- ... Yetki, Görev ve Sorumlulukları. Hakkında Yönetmelikte Değişiklik) lütfen Sonuç bölümüdeki değerlendirmeleri paylaşalım.
Haklarımız yıllardır talep ediliyor ama..........Yoksa meslektaşlarımızın başına bir Leh Valessa mı gerekiyor.
otomasyon

Mesleğin kanun kapsamına alındığı tarihten önce vergiye kayıtlı ve bir mesleki teşekküle kayıtlı işyeri sahibi olan ve bu işyerinde fiilen usta olarak çalışan ve bakanlıkça ilan edilecek tarihlerde başvuruda bulunanlar doğrudan “Ustalık Belgesi” alabilirler.(kanun maddesi: geçici 1b/1).(Bu başvuru ancak af çıktığı zaman yapılır). (Ek IV formu)
Not:Anayasaya mahkemesi tarafından bu maddeye göre doğrudan ustalık belgesi alınması iptal edilmiştir.Yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar geçerli değildir.

meb den alıntıdır

teknik lise mezunları için ne gerekli oluyor,dükkan açabilmek için alınması gerekli olan belgeler nelerdir?

selamlar arkadaşlar ben 11 senelik elektrıkcıyım yaklasık olarak 1.5 donem cıraklık egıtımde okudum ama 99 depremınden sonra bırakmak zorunda kaldım.şuan 4.5 senedır bır şirkette elektrıkcı olarak calısıyorum.1300gun ssk var.99 acılışım var.ben kalfalık yada benzerı belge almak ıstıyorum.yardımcı olurmusunuz nasıl alabılırım

ama ben anadolu teknik lise sinden mezun oldum okul kalfaymış çırakmış meselesi yok direk işyeri açama belgisi vardi ve tahminen belli bir sözleşme gücüne kadar imza atma yetsi olduğunu söylüyor

merhaba fen adamları yönetmeliğini değiştirmek için bizde teknikerler federasyonu olarak örgütleniyoruz ve üye olacağınız elektrik ve elektronik teknikerleri derneği bünyemizde bulunmaktadır.

Teknikerler Dernegiadresinden bize ulaşabilirsiniz.

selamlar arkadaşlar ben 11 senelik elektrıkcıyım yaklasık olarak 1.5 donem cıraklık egıtımde okudum ama 99 depremınden sonra bırakmak zorunda kaldım.şuan 4.5 senedır bır şirkette elektrıkcı olarak calısıyorum.1300gun ssk var.99 acılışım var.ben kalfalık yada benzerı belge almak ıstıyorum.yardımcı olurmusunuz nasıl alabılırım
Çıraklık eğitimini tamamlamadığın için onun bir hükmü yok yani kalfalık sınavlarına girme hakkın yok...
1.şık: 1,5 yıl daha sigortalı devam edeceksin ve 6 yılı doldurarak SGK prim dökümü ile beraber yerel Mesleki eğitim merkezi ne dilekçe verip ,ilk kalfalık sınavlarına gireceksiniz.Daha sonra ;
A. 2 yıl daha ustalık eğitimine devam ederek ardından sınavlar ile alacaksınız.
B.Bu süre zarfında Af çıkarsa kalfalık sınavının hemen ardından bir sonraki sınav döneminde ustalık sınavlarına katılacaksınız...

2.şık. Bu süre zarfında Af çıkarsa ve affın kapsamı içindeki (üzerindeki) yaş grubuna girerseniz hemen kalfalık ve ustalık sınavlarına ard arda sınav dönemlerinde girerek belgenizi alacaksınız...

Benim bir sorum olacak ben mesleki ve teknik açıkögretim okulu müdürlügün den ikinci sınıf yetki belgesi aldım 1994'de bana 16 kw ta kadar imza yetkimin olduğu söylenmişti.Bu konuda bilğisi olan arkadaşlar varsa bilğilerini paylaşmasını bekliyorum şimdiden teşekürler.

benim bir sorum olacak arkadaşlar 2 yıllık mezunu olarak usta öğretici belgesini nasıl alabilirim

ben meslek lisesi elektrik mezunuyum.geçen gün ustalık belgesi için bir araştırma yaptım internetten burada ustalık belgesi sınavlarında elektrik tesisatçılığı ve elektrikli makinalar var.ben her ikisinide yapıyorum.makina panosuda yaparım elektrik tesisat arızasıda.bunlar için ayrı belge mi almam lazım?

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri