Ustalık Belgesi-Teknikerler ve Teknisyenler

life_2834

Üye
Merhaba Arkadaşlar.

Forumumuzda çok net olarak algılayamadığım ustalık belgesi nasıl alınır Ustalık belgesi Teknik Öğretmenler,teknikerler,teknisyenler hangi sınıfa girer ne kadar yetkileri vardır gibi sorulara biraz önce Bayındırlık Bakanlığı ve ÇIRAKLIK, MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ GELİŞTİRME VE YAYGINLAŞTIRMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI ile yaptığım telefon görüşmleri sonucu sizleride bilgilendirme gereği duydum.

Ustalık Belgesi Orta okul mezunu olmak şartı ile çıraklık eğitim merkezlerinden kursa ve sınava tabi tutulduktan sonra alabilirsiniz.Yada Meslek Lisesi mezunu olup milli eğitimin sınavına katılarak sahip olabilirsiniz.
Yetkileri Fen Adamları yönetmeliği.3.gruba dahilsiniz.

Gelelim Teknik Öğretmenlik okuyan arkadaşlara.
Ustalık belgesi verilmemektedir.Ama çıraklık eğitim merkezlerine başvurarak diploma gösterip işyeri açma belgesini alabilirsiniz.
Yetkileri Fen Adamları yönetmeliği.1.gruba dahilsiniz

2yıl Meslek yüksek okulu okuyan arkadaşlarda çıraklık eğitim merkezlerine başvurarak diploma gösterip işyeri açma belgesini alabilirsiniz.
Yetkileri Fen Adamları yönetmeliği.2.gruba dahilsiniz.

Birde Meslek Yüksek Okulunda End.Elektronik mezunu olan arkadaşlar ve benim için ÇIRAKLIK, MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ GELİŞTİRME VE YAYGINLAŞTIRMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI ile yaptığım görüşmede Elektronik ve elektrik teknolojisi olarak bölümler birleştiği için Fen adamları yönetmeliğine göre bizlerde 2.gruba dahil olmuşuz bilginize.

Birde arkadaşlar Fen Adamları Yönetmeliğini Bayındırlık Ve İskan Bakanlığı altında Teknik araştırma ve Uygulama Müdürlüğü hazırlıyormuş yani en yetkili merci burasıdır.Buraylada yaptığım telefon görüşmesinde yetkilerimizin az olduğunu belirtim bunun üzerine bir çalışmaları olduğunu ama sizin gibi arkadaşlarında taleplerini yazılı ve iadeli tahütlü bize ulaştırmalısınız dedi.
Bu konu için siz arkadaşlarda biraz araştırarak.Yetkili mercilere toplu olarak yazılı isteklerimizi belirtirsek Fen adamları yönetmeliği değişebir.Bu söylediğimi o bölümdeki tek elektrik mühendisi olan Sadi Dinçer ve Onun Müdürü Ersin Bey Söylemektedir.

Hadi Ne duruyoruz harekete geçelim birlikten kuvvet doğar arkadaşlar.

Kontrolkalemi.com üyelerine duyrulur.

2yıl Meslek yüksek okulu okuyan arkadaşlarda çıraklık eğitim merkezlerine başvurarak diploma gösterip işyeri açma belgesini alabilirsiniz.
Yetkileri Fen Adamları yönetmeliği.2.gruba dahilsiniz.

Bu belge 3308 sayıslı Mesleki Eğitim Kanunu'nca düzenlenen USTALIK BELGESİ'ne tanınan tüm hakları kapsar.

eklemek istedim

Son düzenleme:
evet arkadaşlar bu konuda
cidden sağlam birçalışma yyapmamız lazım
teknikerler olarak hak ettiğimiz değeri kazanmalıyız

kontrolkalemi yetkılılerı bu konuda on ayak olursanız cok memnun olurum.

******************** buradan yetkilerine bakabilirsiniz ayrıntılı mevzuat yönetmeliği var

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn.hacksiz'in verdiği linkdeki bilgiler

Elektrikle İlgili Fen Adamlarının Görev, Yetki ve Sorumlulukları
Madde 4 - (Değişik: RG 3/2/1990-20422) Elektrikle ilgili fen adamlarının görev,yetki ve sorumlulukları aşağıda belirtilmiştir.
1 inci Grup

*
Elektrik iç tesisi plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanması ve imzalanması işleri:

Bağlantı gücü 50 KW`a kadar olan binaların elektrik iç tesisleri,

*
Elektrik İç Tesisi Yapım İşleri:

Bağlantı gücü 150 KW, 400 Volta kadar tesisler,

*
İşletme ve Bakım işleri :

Bağlantı gücü 1500 KW`a kadar (35 K V dahil) tesisler,

*
Muayene ve Kabul İşleri:

Kendileri tarafından yapılan tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli işlerin tamamlanması, işlerinde yetkilidirler.
2 nci Grup

*
Elektrik iç tesisi plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanması ve imzalanması işleri :

Bağlantı gücü 30 KW`a kadar olan binaların elektrik iç tesisleri,

*
Elektrik iç tesisi yapım işleri:

Bağlantı gücü 125 KW, 400 Volta kadar tesisler,

*
İşletme ve bakım işleri :

Bağlantı gücü 1000 KW`a kadar (35 KV dahil) tesisler,

*
Muayene ve kabul işleri:

Kendileri tarafından yapılan tesislerin bakım, muayene, bağlantı ve kabulü için gerekli işlerin tamamlanması, işlerinde yetkilidirler.

3 üncü Grup

*
Elektrik iç tesisi yapım işleri:

Bağlantı gücü 75 KW,400 Volta kadar tesisler,

*
İşletme ve bakım işleri :

Bağlantı gücü 500 KW, 400 Volta kadar tesisler,

*
Muayene ve kabul işleri:

alıntıdır.

arkadaşlar anadolu meslek lisesi elektronik mezunuyum yaklaşık 5 senedir her ne kadar elektronik mezunu olsam da çeşitli tesislerde elektrikçi olarak çalışıyorum ve elektrik ustalık belgesi almak istiyorum. ustalık belgesi alabilirmiyim ve bunun için gereken şartlar nedir yardımcı olursanız sevinirim

sayın fast furious arkadaşım,
Ustalık belgesini alabilmen için çıraklık eğitim merkezlerine başvurmanı ve yeterli bilgiye ulaşmanı tavsiye ederim.
Ayrıca elektrik dallarına ait meslek lisesi diploması alabilmen için akşamları telafi lisesine gidebilirsin ve bir buçuk senede elektrik dalına ait meslek lisesi diploması alabilirsin. Bunun içinde endüstri meslek liselerine müracat et

slm arkadaşlar ben endüstri meslek lisesi mezunuyum ama 2 yıllık üniverste okumayı düşünüyom okursam bana ne ğibi faydası olabilir iş bulmada avandajım olabilirmi aca ba hakkın da bilği verir seniz sevinirim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri