USB Yük Test Cihazı Arızası

Merhabalar. Aynı konu üzerinden devam edeyim dedim.

Cihaz yine bozuldu. Bu defa da eeprom ile ilgili bir arıza görünüyor ama tam da emin olamadım.

Şöyle ki, normal kullanırken birden ekranı gitti. Ölçüm yapıyor yük de çekiyor ama ekran yok. 3v regülatör (7530-1 kodlu kendisi) baktım ki çok ısınıyor; söktüm ve bacaklarına uygun şekilde direkt 3v besleme yaptım, ekran geldi. Harici gücü kesip regülatördendir diyerek yeni regülatör taktım ama yine ekran gelmedi. Tekrar 3v vererek kontrol ettim. Bu defa da 24C32B kodlu eepromun aşırı ısındığını fark ettim (Elimi yakacak şekilde 400 ma çekiyordu).

Şimdi benim anlamadığım şu. Eeprom arızalandıysa harici güç verince ekran nasıl normal bir şekilde çalışıyor? Yoksa arızayı başka parçada mı aramalıyım?

Yarıdımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 61729

Merhabalar.
Bugün yine el attım bu cihaza. Bir fikir veren olursa uğraşayım ustalarım. Fotografta görünen sarı yuvarlak içerisindeki 7530-1 kodlu 3v voltaj regülatörünün uygun bacaklarından 3v verdim bugün ve yine ekran geldi ama eeprom çok ısınıyor. Sorun eepromdan mıdır yoksa başka bir yerden mi bilemedim. Satıcıya da programlanmış eeprom sordum bakalım.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri