USB voltmetre çözünürlüğü ?

jeohalil

Üye
antrak adresindeki konuşan voltmetre devresini daha hassaslaştırmak için ne yapmalıyım. dediğim gibi benim istediğim çözünürlük 1 mV

Ekli dosyalar

• Konuşan Voltmetre.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 0
  • USB Konuşan Voltmetre - Ampermetre.rar
    1.6 MB · Görüntüleme: 0
sayfalar açılmıyor ama muhtemelen pic kullanılmıştr diye düşünüyorum. kullanılan picin pdf ini inceleyin ad converter modul için external referans modunu set edin. ve bu external ref bacağına 1.2v luk high precision bir voltaj diyotu ile referans verin. normal 5v luk bir referansta 10 bit için hassasiyet 5/1024 ten 5mv civarı çıkar. referans 1.2 olursa 1mv hassasiyette ölçüm yaparsınız.
1.2/1024=0.0011v

Pic te adcnin minimum referansı 2 volt diye biliyorum.. Referansı ile oynasanda bişey değişmez..

Ama opamp vs kullanıp milivoltluk girişi katlayabilirsen mümkün..

DipNot: Az evvel pdf ye baktım..
-Besleme gerilimi 3 voltun altında ise (VrefH - VrefL) = Min 1,8 volt
-Besleme gerilimi 3 voltun üstünde ise (VrefH - VrefL) = Min 3 volt

18 serisinde baktım ki usb li bir pic ise 18 serisidir.

vrefh= vss den vdd+0.3v a kadar diyor.

Bu devre benimde hoşuma gitti yaptım özellikle amper kısmı beni ilgilendirdiği için yaptım ama hayal kırıklığı oldu bende avo metre ile ölçtüğüm pil kısa devre akımını ölçtüğüm pil 1.8 amper çıkarken bu yaptığım devre ile 3.5 amper gösteriyor neden böyle oluyor birde bağladığım cihazın çektiği amperini ölçüyor zannetim ama bağladığım pili ölçüyor sadece bilenlerden yardım isteyecektim voltajı tam ölçüyor sorunyok
ampermetre.jpg

------------------------------"bağladığım cihazın çektiği amperini ölçüyor zannetim ama bağladığım pili ölçüyor sadece" --------------------------------------Burada ne demek istediğinizi anlamadım, pilin kısa devre akımını ölçme ile ilgisi nedir? Ben ölçümde yanlışlık olup olmadığını anlamak için örneğin bir ledin, bir motorun, elinizdeki bir cihazın çektiği akımları hazır bir ölçü aleti ile ve bu yapmış olduğunuz devreyle ölçüp karşılaştırmanızın daha net sonuç vereceği kanaatindeyim, ayrıca alenizdeki ölçü aleti fluke gibi kaliteli bir ölçü aleti değilse onunda gösterdiği değerlere pek güven olacağını zannetmem. Gerçekten ölçümde bir yanlışlık olduğuna kanaat getirirseniz devrede bir yanlış bağlantı yapmış olma ihtimalinizde mevcuttur, devreyi ben tasarlamadığım için şimdilik daha fazla birşey söyleyemeyeceğim, devreyi yapan arkadaşlar bulunabilse ve onlardanda böyle bir hata ile karşılaşıp karşılaşmadıkları öğrenilebilse güzel olurdu.

------------------------------"bağladığım cihazın çektiği amperini ölçüyor zannetim ama bağladığım pili ölçüyor sadece" --------------------------------------Burada ne demek istediğinizi anlamadım, pilin kısa devre akımını ölçme ile ilgisi nedir? Ben ölçümde yanlışlık olup olmadığını anlamak için örneğin bir ledin, bir motorun, elinizdeki bir cihazın çektiği akımları hazır bir ölçü aleti ile ve bu yapmış olduğunuz devreyle ölçüp karşılaştırmanızın daha net sonuç vereceği kanaatindeyim, ayrıca alenizdeki ölçü aleti fluke gibi kaliteli bir ölçü aleti değilse onunda gösterdiği değerlere pek güven olacağını zannetmem. Gerçekten ölçümde bir yanlışlık olduğuna kanaat getirirseniz devrede bir yanlış bağlantı yapmış olma ihtimalinizde mevcuttur, devreyi ben tasarlamadığım için şimdilik daha fazla birşey söyleyemeyeceğim, devreyi yapan arkadaşlar bulunabilse ve onlardanda böyle bir hata ile karşılaşıp karşılaşmadıkları öğrenilebilse güzel olurdu.
Tamamdır usta çözdüm olayı sorun 0.22 ohm 10 wattlık dirençte bendeki 22ohm çıktı halbuki alırkende bakmıştım okadar gözümden kaçmış demekki fan motoru bağladım az önce ölçü aletiyle baktığımda 180ma civarında çıkıyor bu yaptığım devreye bağladığımda 20A çıkınca anladım olayı 1 ohm luk direnç bağladım 0.9 A geriledi tatlıya bağlandı elimdeki direnci aldığım yerden doğrusu ile değiştirecem ilgilendiğiniz için ayrıca teşekkürederim

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri