USB-Seri- Paralel Port Dönüştürücü Problemi

enexs

Üye
3 eksen bir cnc yi mach2 programı ile kontrol etmek istiyoruz. cnc sürücüsünün girişi paralel port olduğu için laptopun usb portunu önce seri porta dönüştücü bir kablo bulduk driverini yükledik ve çalıştığını gördük ondan sonra seri- paralel dönüştücü bulduk ve onu taktık. böylece usb den paralel porta dönüşümü amaçladık ama çalışan bir driver bulamadığımızdan bu işe yaramadı. direkt usb paralel prot dönüştürücüde bulamadık. acaba çözüm ne olabilir ? 2 tane dönüştürücü kullanmak çözümü imkansızmı kılıyor yoksa problem driverdamı ? eğer driverdaysa gerekli olan driverı nerde bulabilirim
teşekkürler

Paralel port olduğuna emin misiniz?
25 pin Rs232 de olabilir.

hocam bizde yukarda anlattığım gibi 2 tane dönüştürücü var birincisi usb- seri port bu çalışıyor. 2. si ise seriprot -paralel port dönüştürücü bunun paralel port olduğuna eminim en azından bize paralel port diye verdiler uygun bir driver bulabilsem problem çözülecekmiş gibime geliyor

Parallel porttan giden veri, seriye gore cok hizli oldugu icin araya oyle bir donusturucu girdigi zaman sistem calismaz.

hocam bizde yukarda anlattığım gibi 2 tane dönüştürücü var birincisi usb- seri port bu çalışıyor. 2. si ise seriprot -paralel port dönüştürücü bunun paralel port olduğuna eminim en azından bize paralel port diye verdiler uygun bir driver bulabilsem problem çözülecekmiş gibime geliyor

Eğer müsaitse sistemin bir fotoğrafını yollayabilir misin?
Piyasada USB-LPT bulabilirsin (genelde printer çıkışı olmayan laptoplar için)

Bir diğer yöntem de USB'ye bir LPT printer ekle (sendeki USB-LPT dönüştürücü ile) bu printerı sisteme tanıtmaya çalış (dot matrix bile olabilir) tanıttığın printerdan sınama sayfası yazdırmaya çalış böylelikle sendeki USB -LPT dönüştürüyü test etmiş olursun

Eğer USB - LPT çalışıyorsa cihaza dair ayarları incele mümkünse LPT çıkışlı bir bir desktop edin ve BIOS ayarlarlarından EPP ECP (printer ile ilgili) ayarlarını oyna

Eğer cihazın bir yazılımı var ve bu da bir yazılım kilidi (dongle) ile korunuyorsa ve yazılım kilidinin istediği pin uçlarını USB-LPT simule edemiyorsa da aynı sıkıntı olabilir.

Aklımdakiler bunlar

Umarım çözersin

Eger Mach programını kullanmak zorunda değilseniz mevcut cnc kartınızı geliştirmiş olduğum Usb Cnc kartı üzerinden bilgisayarın Usb çıkışına bağlayabilirsiniz.

Kart ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki linkte mevcut.

BİKOMAK USB CNC Kontrol Kartı

Siz bence boşuna uğraşıyorsunuz ben daha önce 6 tane usb paralelport çevirici ile uğraştım ve çalıştıramadım en sonunda PCMCI paralel port cevirici ile sorunu hallettim ve gayet güzel çalıştı ama bu kadar cevirici ile uğraşmaktansa bikomak dan zafer bey ile görüşün direk olarak USB den haberleşen bir kart kullanın daha hızlı ve kesin sonuç olur ben şuan paralel kullanıyorum ama değiştirmeyi düşünüyorum..

kolaygelsin..

Eger Mach programını kullanmak zorunda değilseniz mevcut cnc kartınızı geliştirmiş olduğum Usb Cnc kartı üzerinden bilgisayarın Usb çıkışına bağlayabilirsiniz.

Kart ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki linkte mevcut.

BİKOMAK USB CNC Kontrol Kartı

Tebrik ederim. Size sormak istediğim 1 adet 30 nm, 2 adet 12.5 nm motor ve bunlara uygun sürücülerim var. Bunları sizin kartınızla dizüstü bilgisayarla kullanabilirmiyim.

Sürücü ve motorlarınızın markasının, güçlerinin ne olduğunun hiç bir önemi yok.

Yeterki sürücünüz Clk palsları ile motoru ilerletsin ve Dir ile motor yönünü değiştirsin.

Bir gelişme kaydedebildiniz mi ? Zira benim desktop da da pci lpt kartım ile cnc kartını bir türlü çalıştıramadım..Vista xp her ikisinde de denedim fakat lpt portundan gelen kablo cnc kartındaki tüm ledleri yakınca birşeyler ters gittiğini düşünüyorum..

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri