Usb portundan 3.5 lik hdd çalıştırmak

tafix

Üye
selam arkadaşlar Ben usb portundan 3.5 lik hdd çalıştırmak istiyorum ve bunu harici bir adaptör kullanmadan yapmak istiyorum USB portunda +5volt var 3.5inç lik hdd de 12Voltla çalışıyor bu durumda harici bir 12 voltluk adaptöre ihtiyaç duyuyorum.Acaba +5 voltu 12volta yükseltmek için gerilim katlayıcı gibi bi devre varmı?yada bi öneriniz varmı?

Not : Git 2.5 inçlik laptop hdd al demeyin Hem pahalı hemde istediğim kapasitede 2.5 Hdd yok

çin malı 4.5 dolar. laptop harddiskini ıde ye dönüştürücü

arkadasım benim aklıma ilk gelen bi 5\ 12i nvertör yapıp sonra onu tekrar dogrultmak oldu ama sana pahalıya mal olur bencede çin malını alsan senin için daha ucuza gelir

iyide bende laptop hdd yok ki çin malı o dönüştürücüyü alayım.Benim problemim 3.5 lik harici hdd kutusunun beslemesini usb den almak.Normalde 12 voltluk bi adaptörü var ben bu adaptörü kullanmadan direk enerjiyi usb portundan almak istiyorum lütfen iyi okuyun

kardeşim hem harici hdd kutusuna pahalı diyorsun hem labtopu yakmanın yolunu arıyorsun
bilgisayarın usb chipi anında duman olur

USB Portu Maximum 500mA akım verebilir. HDD nin çalışabilmesi için en az 1,2 A akım gerekir, dolayısıyla usb ye takar takmaz havai fişek gösterisi seyredersin. Ayrıca USB 1 ve 4. ayaklarından yalnızca 5V verebilir. HDD ler ise 5 V ve 12 V gerilimlerine aynı anda ihtiyaç duyarlar. Gerilim çoklayıcılar bu alanda işe yaramazlar çünkü kaynak akımınız 500mA i geçemez. Ama ihtiyacınız olan 1,2 A dir.

Dolayısıyla bu sevdadan vazgeçiniz...

hdd usb portuna zarar verebilir

usb portundan iyi bir power ile max. 3A akım çekebilirsin. 5V/3A 15Watt güç demek. O güçle o hard discki beslemek baya zor olur. Çeviricinin kayıplarınıda göz önüne alırsak arkadaşımızın dediği doğru. Çin malı dönüştürücü al daha iyi.

ısrarla çin malı dönüştürücü tavsiye ediyorsunuz, notebook harddiskini ide'ye dönüştürüyor. okumadan neden yorum yapıyorsunuz. adam bunu yapmak istemiyor...

benim fikrime göre 2-3 usb yi birleştirerek bu yapılabilir. usb beslemeleri seri bağlanabilirse voltaj yükselebilir ama seri bağlanır mı bilmiyorum anakart yanabilir bir araştır. eğer seri bağlanmıyorsa paralel bağla, bir gerilim katlayıcı ile katlarsın. Bu sayede 500mA yerine 1A - 1,5A çekersin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri