USB çoğaltıcıya adaptör takmak

Affansen

Katılımcı Üye
Bit pazarından 5 TL'ye USB hub almıştım geçen sene. Ama birkaç USB'den sonrasını kaldırmıyor. Ben de 5V adaptör versem güç kısmına, sorun olur mu?
@binbaşı @ardem

Normal 2.0 usb çıkışı 500mA"dır. Harici beslemeli değilse bilgisayardan gelen artı beslemeyi bir diyottan geçirerek beslen hub'ın aynı ucundan harici 5 volt ile beslenebilir. Eksi uç ortak olacak. Böylece yeterli gelmeyen akım bağlı cihazları aksatmadan çalıştırır, bilgisayar için de risk oluşturmaz. Bir de usb kablolar çok uzun olmamalı, veriyi taşıyamaz, çalışmaz.

300 ma bildiğim kadarıyla. USB portunu yakmadığım sürece sorun olmayacak. :)

@paskomya hocam böyle bir şey mümkün mü?
bilgisayardan kopalı çok oldu, doğru olabilir. sonuçta anakart çıkışı usb den enerji çekiyorsun ve güç verimi sınırlı, extra güç vermek doğru olur ama gücün anakarta dönmemesi için araya diyot koymanda fayda var, akım tek yönlü olmalı sadece dışarı ana karta doğru değil.

bir de bana lütfen sıfat kullanırken "hoca" sıfatını kullanmayınız. hoca camide, öğretmen de okul da, ben sadece tamirciyim deseniz deseniz usta dersiniz kalfa dersiniz. lütfen güzel Türkçe'mizi güzel kullanalım.

bilgisayardan kopalı çok oldu, doğru olabilir. sonuçta anakart çıkışı usb den enerji çekiyorsun ve güç verimi sınırlı, extra güç vermek doğru olur ama gücün anakarta dönmemesi için araya diyot koymanda fayda var, akım tek yönlü olmalı sadece dışarı ana karta doğru değil.

bir de bana lütfen sıfat kullanırken "hoca" sıfatını kullanmayınız. hoca camide, öğretmen de okul da, ben sadece tamirciyim deseniz deseniz usta dersiniz kalfa dersiniz. lütfen güzel Türkçe'mizi güzel kullanalım.
Tamamdır ustam. Bazı forumlarda öyle kullanılıyordu. Alışkanlık olmuş. O yüzden oluyordu.

Diyot koymak mantıklı. Fikir için teşekkürler. Ama bir sorum daha var. Eski bir TV anakarkatı vardı. İçindeki diyotları kullansam olur mu? İsterseniz gereken ölçümü yaparım. :)

Tamamdır ustam. Bazı forumlarda öyle kullanılıyordu. Alışkanlık olmuş. O yüzden oluyordu.

Diyot koymak mantıklı. Fikir için teşekkürler. Ama bir sorum daha var. Eski bir TV anakarkatı vardı. İçindeki diyotları kullansam olur mu? İsterseniz gereken ölçümü yaparım. :)
Devrenin girişindeki doğrultma diyotları bile fazlasıyla yeterli gelecektir. Eğer köprü diyot kullanmamışlarsa.

diyotu koyacağın yeri anladın değil mi? yüksek voltaj ve amperde olmasın zener filan kesinlikle olmasın , bilgisayar tarafına takacaksın beslemeyi sonra vereceksin ve @rsimsek ustanın dediği gibi kırmızıya yani artı olana takacaksın ki anakarta elektrik akmasın

diyotu koyacağın yeri anladın değil mi? yüksek voltaj ve amperde olmasın zener filan kesinlikle olmasın , bilgisayar tarafına takacaksın beslemeyi sonra vereceksin ve @rsimsek ustanın dediği gibi kırmızıya yani artı olana takacaksın ki anakarta elektrik akmasın
Anladım galiba. Amacımız ana USB portuna elektrik girmemesini sağlamak galiba.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri