UPS'in doğrultucusunun IGBT ile veya tristör ile yapılması?

  • Konbuyu başlatan kemalbnc
  • Başlangıç tarihi

kemalbnc

Üye
Katılım
16 Nis 2012
Mesajlar
199
Puanları
3
Yaş
33
İyi günler. UPS'in doğrultucusunun IGBT veya Tristörle yapılmasının ne gibi farkları vardır? Benim bildiğim kadarla IGBT daha ileri bir teknoloji tristöre göre. UPS uygulamasında bunların birbirine göre artısı veya eksisi nelerdir?
 

delta 20

Üye
Katılım
2 Ocak 2011
Mesajlar
177
Puanları
3
Tristör doğrultuculu ups ler girişlerinde (eskilerde) şok bobinleri veya 12 darbeli cihazlarda faz kaydırma trafosu vardır ,invertör ile rectifier arasında DC ara devre yoktur.Harmonik leri IGBT lere göre biraz daha yüksektir.CNC makinaları hızlı değişen yüklerde kullanılacaksa tristör doğrultuculu UPS kullanılmalıdır sağlamlık ve dayanıklılık açısıdan.
IGBT doğrultuculu ups ler harmonik distosiyonları daha düşüktür.Rectifier ile invertör arasında DC voltajı yükselten ara devre vardır ve genelde trafosuz cihazladır daha çok bilgisayar ve yük değişimleri hızlı olmayan sistemler için kullanılabilir ,arıza oaranları tristörlülere göre daha fazladır
 
Konu Sah

kemalbnc

Üye
Katılım
16 Nis 2012
Mesajlar
199
Puanları
3
Yaş
33
ben IGBT tristörden daha gelişmiiş bir eleman olarak biliyordum ama ani değişen yüklerde demek ki tristör daha dayanıklıymış..
 

Forum istatistikleri

Konular
114,793
Mesajlar
808,018
Kullanıcılar
420,020
Son üye
Orhanakca

Yeni konular

Üst