Ups Trafosu

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalar merhaba. Ups trafosunun cikisi 7V. Fakat ups nin akusu ise 12V. Bu nasil oluyor?
7V yukselten ayri devre mi var?
Ups trafolarinin giris uclarini seri lamba ve ddm ile direnc kademesinde olcerek 220v girisini de buldum. Ayrica sekonder tarafindan 7v verdim giristen 220 v civari da aldim.
Sekonder trafina 12v verdigimde giristen degisik uclardan 250v ile 300v ile aliyorum ayrica trafo zirildiyor.

Ekli dosyalar

• 20191005_101112.jpg
    20191005_101112.jpg
    397.6 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG-20191004-WA0035.jpeg
    IMG-20191004-WA0035.jpeg
    225.2 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG-20191004-WA0033.jpeg
    IMG-20191004-WA0033.jpeg
    350.2 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG-20191005-WA0001.jpeg
    IMG-20191005-WA0001.jpeg
    382.4 KB · Görüntüleme: 27
Bu trafo aküyü şarz eden trafomu yoksa 220vac üreten trafomu.

Bu trafo aküyü şarz eden trafomu yoksa 220vac üreten trafomu.
Devreyi bilmiyorum. Trafonun giris ve cikislari kart uzerindeydi. Bugun bir inleme yapip kart uzerinden foto atayim

Bu trafo hem akuyu sarj ediyor hemde elektrik kesildiginde 220 voltu üretiyor yani ups bu trafoyu iki yonlu kullaniyor.

7v cikisla nasil sarj oluyor orayi anlamadim

Merhaba, Öğretmen27 Hocam, by-pass (220 voltu şebekeden alıp direk UPS çıkışı prizlerine geçirme), regülasyon ( 180-220 volt ara sarımlar arasındaki voltaj inip çıkmasına göre anlık gidip gelmeler) ve akü-inverter (kesinti durumunda) destek durumundaki fonksiyonları için ayrı ayrı görev yapan röle grubu (en az 5 adet röle) bulunuyor. Sözgelimi power (açma-kapama) düğmesi kapalı iken UPS’nin fişi prize takıldığında, bu röle grubundaki bazı rölelerle 0- 220 volt ara trafo sarımlarına, bu röle grubu kontaklarından 220 volt AC uygulandığında, bu sekonderdeki 7 volt AC çıkışı akü şarjında hiç kullanılmıyor (sadece akü-inverter çıkışında 7 volt AC oluşturulup buradan uygulanarak trafonun 180 volt AC kısımından alınan AC gerliimi röle grubu kontaklarıyla UPS çıkışına iletilip verilmiş oluyor) veya DC-DC konverterle bu voltajı kesinlikle de yükseltilmiyor, onun yerine sizin trafodaki 0-180-220 volt trafo primer sarımlarındaki 180-220 volt arasındaki 40 volt AC voltaj farkı bu amaçla kullanılmış oluyor. 12 volt kuru aküyle 2 * 9 0 – 9 - 18) volt AC UPS trafo sarımlarını kullanan ve akü şarjı için daha düşük AC sarımlarını kullanan bazı UPS trafosu uygulamalarına da rastlamıştım. Örneğin bunlarda sekonder çıkışında 3 adet kablo (sarı-mavi-siyah) yerine 5 adet kablo (siyah-sarı-sarı-kırmızı-kahve) bulunur ve akü şarjı için 12 voltun üzerinde olan bazı voltaj değerleri AC olarak yine bu ara kablo uçlarından alınıp aküye DC olarak iç redresörle doğrultularak uygulanır.

Zırıltı oluşmasının temel nedeni ise ; trafo primer sargısının asıl giriş gerilimi olan 7 volt AC yerine 12 volt AC’ yi direk uyguladığınız için bu çok normaldir. Çünkü trafoların primer giriş geriliminin çok üzerinde ( 1-2 volt AC farkıyla bu sesler duyulmayabilir) uygulanan fazla AC voltajlarında, tüm saç nüveli AC/AC trafoların sekonder çıkışlarında zırıltıların (vınıltıların) duyulması normaldir. Yani daha fazla uygulanan AC voltajlarında her zaman böyle bir tepki (bu sesler) olur. Çünkü daha fazla voltajla daha fazla kapalı mağnetik alan kuvvetlerinin nüvede kapalı bir devre olarak dolaşımı esnasında, bu trafo saçları üzerinde daha kuvvetli olan mağnetik alan çizgilerinin geçmesi ve bunların daha fazla titreşerek, titreşimlerin ses olarak duyulmasıdır.

Not: UPS trafosunun 180-220 volt ara sargıları ile bu akü şarj devresinde kullandığını, prize takıldığında yanacak kadar ısındığını görüp prize takarak aküyü şarj ederken bozulan şarj devresini tamir etme yerine 12 volt, 7 A akü şarj devresini dıştan uyguladığım zaman kolayca da farketmiştim. Zira UPS PBC’sine P (faz) ve N (nötr) uçlarından, fişi prize takıldığında giren AC 220 volt değeri,örneğin trafosuz akü şarjı olarak 220’den 12 volt akü şarjı için redresör olaraki kullanılmış olsaydı, şarj devresinde sıkıntı olan 650 VA’lık tunçmatik LİTE UPS trafosu sarımlarında hiç bir iç ısınmaya neden olamazdı. Bu trafo sarımlarında iç kısa devre, istenmeden izolasyonu bozulmuş sargı iç teması, vb. kesinlikle bulunmuyordu ve fişle prize takıldığında sarımlar birkaç dakikada el yakacak derecede ısınıp hemen bir koku yayıyor, biraz daha prizde kalması halinde ise yanması mutlak kaçınılmaz durumundaydı. Yani direk buradan çıkan bir sonuca göre, UPS trafosunun primer sarımlarındaki 0-180-220 volt sarımlarındaki 180-220 volt arası olan 40 voltluk AC sarımlarının PCB’deki iç redresörle doğrultulup akü uçlarına röle grubu iç kontaklarıyla iletildiği kesindir. &50 VA’lık tunçmatik LITE’ı kullanma tecrübemden bu sonucu çıkarıyorum. 220 volt Ac primer uçalrından 220 voltu uyguladığımda sekonderdeki kalın (çift katlı) sarımlarından 6 volt küsur civarında AC voltajını ucuz bir avometreyle (Sarı TT-Tech gibi) ölçebilmiştim. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri