UPS Topraklaması

uzayerigi

Üye
sebeke topraklaması sebeke notrü ile sebeke topraklaması arasındakı fark 0,90 volt cıvarında

ups topraklaması ıse ups notru ıle ups topraklaması arasındakı voltaj 0,80 ile 2,5 volt arasında 5- 6 sanıyelık perıyotlarda dalgalanma yapıyor ups nötrü ve sebeke topragı arasında kı deger olculdugunde gene aynı dalgalanma oluyor fakat sebeke nötrü ve ups topragı olculdugunde cok ufak ve cok uzun sure zarfında dalgalanma oluyor ups den beslene bır kac cıhazımız arıza cıkarttı

topraklama test curunda olculen deger 0,35 v 0,80ohm
arızayı topraklamadamı upslerdemı aramak gerekıyor
UPSLER TOPLAM 1600 KVA

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Upsler toplamı 1600 kva derken işletmedeki tüm upslerin gücümü yoksa toplam paralel çalışan ups lerin gücümü ?
ups lerin çıkışlarındaki yük dağılımı dengesiz olursa veya yükler nonlineer se ups çıkış nötr ü faz kesitinin en az 1.6 katı olmalı sizin sorununuz nötr ile ilgili topraklama direnciniz 1 ohm bile değil.Ups leriniz kaç pulse ,çıkışlarnıda trafo varmı ne tür yükleriniz var
ve nasıl arıza oluyor daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız

size soyle soylıyım bızım ups yuklerımızın tamamı bılgısayar ve benzerı ınduktuf yukler studyo ısıkları var

3 adet 200 kva paralel ups 26a - 26a - 26a yanlız aksam saatı yuku bu asıl yukunu gunduz olcebılırım onuda bır ıkı gun sonra olce bılırım
2 adet 200 kva parelel ups 40a - 42a- 40a sabıt yük
2 adet 160 kva yedeklı ups ( yuk bırısınde dıgerı yedegı seklınde ) studyo ısık panosu bu ups nın yuku dengesız ama faz basına 40 amperı gecmıyor
2 adet 160 kva yedeklı ups ( yuk bırısınde dıgerı yedegı seklınde ) studyo ısık panosu 18amper- 20amper -20amper ups nın uzerındekı ekrandakı degerlere gore aktıf güc ve crest faktöru cok dalgalı ( crest faktötu nedır bılmıyorum )

ups panosu gırıs beslemesı faz basına 2 *150 mm ntöru 1*150

faz ve nötr kablo kesıtıne gelınce esıt kesıtıne gelınce nyy kablo notrun daha kalın olma ıhtımalı yok ama merak edıp kabloları kaclıktır dıye bakmadım

bırde sahsı bır sorum olacak ups hakkında kendıme evde kulanmak ıcın 700ka gucunde ufak bır ups buldum sebekede 210 la 220 volt arası verıyor fakat sebekeyı kesıp akuden beslendıgınde 110 volta dusuyor ıcınde bır adet trafo var primeri 186v 226v vede 252 volt sekonderınde 16 volt 16 volt 8 volt 8 volt vede devreyı beslemek ıcın 1 volt 5 volt cıkısları var
prımerı en yuksek sebekede 260 volt akuden beslenırken en fazla 201 volt verıyor sekonderı 12 volt ve 6 volt verıyor temelım bobınaj acaba bu trafoyu sarsammı yoksa sıkıntıyı baska yerdemı arasam

Sadece bilgi işlem odası için nötr-toprak arasına 0.5 mF'lık kondansatör kullanmayı deneyebilirsin.

bu 0,5 mf kondansatorun voltajı kac olmalı benım ıcın sıkıntıyı gıdermek kadar sıkıntının nedenıde bılmek te onemli
kacak akımlar ve ups bunu kacak akım olarak algılamaz degılmı

ups nötr, toprak bağlantılarını gözden geçir.

bu 0,5 mf kondansatorun voltajı kac olmalı benım ıcın sıkıntıyı gıdermek kadar sıkıntının nedenıde bılmek te onemli
kacak akımlar ve ups bunu kacak akım olarak algılamaz degılmı

630 volt'luk koydum ben sıkıntı yok şimdilik. 250V'luk koyduğumda ısındıktan sonra kaçak akımı açtırmıştı. İlla 0.5mF'lık denemenede gerek yok. Çıkan voltaja göre uygun değerdekini ekleyebilirsin.

size soyle soylıyım bızım ups yuklerımızın tamamı bılgısayar ve benzerı ınduktuf yukler studyo ısıkları var

3 adet 200 kva paralel ups 26a - 26a - 26a yanlız aksam saatı yuku bu asıl yukunu gunduz olcebılırım onuda bır ıkı gun sonra olce bılırım
2 adet 200 kva parelel ups 40a - 42a- 40a sabıt yük
2 adet 160 kva yedeklı ups ( yuk bırısınde dıgerı yedegı seklınde ) studyo ısık panosu bu ups nın yuku dengesız ama faz basına 40 amperı gecmıyor
2 adet 160 kva yedeklı ups ( yuk bırısınde dıgerı yedegı seklınde ) studyo ısık panosu 18amper- 20amper -20amper ups nın uzerındekı ekrandakı degerlere gore aktıf güc ve crest faktöru cok dalgalı ( crest faktötu nedır bılmıyorum )

ups panosu gırıs beslemesı faz basına 2 *150 mm ntöru 1*150

faz ve nötr kablo kesıtıne gelınce esıt kesıtıne gelınce nyy kablo notrun daha kalın olma ıhtımalı yok ama merak edıp kabloları kaclıktır dıye bakmadım

Ups leriniz düşük kapasitelerde çalışıyor bu kadar ups in düşük kapasite çalışmasından dolayı sisteme harmonik etkisi fazla olacaktır.
Harmonik ölçümü yapıp buna uygun çözüm aramanız daha uygun olacaktır.Çok hassas cihazların önünede 1/1 izole trafo bağlayıp kullanabilirsiniz.

Diğer konuya gelince off line ve line intractive tipi upslerin aydınlatma hariç kullanılmasına karşıyım.Kullanacaksanız online kullanın.Tehlikelerini hem labaratuar ortamında hemde sahada yaşayarak gördüm.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri