UPS tavsiyesi

Bu açıklama fiziğe aykırı 2x12x17Ah=408VA kaynak/ 300w yük/ 4 saat besleme ! benim oğlan bile kahkaha attı :D
1 saat dahi imkansız
300w psu kullanan pc nin saatte düzenli 300 w harcadığını zannetmiyorum.
Benim pc nin 250w psu bozulunca, bir arkadaşın verdiği 600w lık psu taktım. Ama bu onun saatte 600w harcadığı anlamına gelmez.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
300w psu kullanan pc nin saatte düzenli 300 w harcadığını zannetmiyorum.
Benim pc nin 250w psu bozulunca, bir arkadaşın verdiği 600w lık psu taktım. Ama bu onun saatte 600w harcadığı anlamına gelmez.
Yük ile kaynak kafa kafaya 150w bile olsa 2 saat besleyemez...! 4 saat !...
Kimseyi yalan söylemekle itham etmiyorum. Sadece mantıksız ve fizik kurallarına aykırı.
Verdiğimiz bilgiler ışığında adam ups alacak yanlış bilgilendirmemek gerek !

Son düzenleme:
Bu açıklama fiziğe aykırı 2x12x17Ah=408VA kaynak/ 300w yük/ 4 saat besleme ! benim oğlan bile kahkaha attı :D
1 saat dahi imkansız
Bi kahkaha da ben atayım da oğlan sevinsin :D Kıkırdak.
300W PSU kullanılan çift çekirdekli bir PC şebekeden kaç watt çeker acaba :D
Hemen da balıklama dalıyorsunuz yaaf.

jel aküler çok pahalı değil mi yaa
yamyam hocam jel akülerin performans ömürleri uzun değil, iki senede bitiyor diyorlar genelde, sizinki güzelmiş hangi marka almıştınız
Çin işi ürünleri örnek gösterip JEL teknolojisine çamur atıyorlar.
Benim akülerim Yiğit marka ve iki yıl garantili olarak tanesine 250TL civarı vermiştim yanlış hatırlamıyorsam.
4 yıl dır da kullanmaktayım. Faturasını bulabilirsem resimlerim.
O yıllarda JEL diye satılan çin işi aküler 135TL idi.
270TL yi 2 yılda çöpe atacağıma kalite alırım daha fazla öderim.
Ben hayatımda ilk defa JEL akü kullandım. Kurşun asit aküler ile aralarındaki teknik farkları bile bilmem. Bildiğim tek şey varsa 4 yıldır kullanmaktayım.

hocam güzel bir tercih yapmışsınız, hala performansı iyi, umarım daha senelerce kullanırsınız

Bi kahkaha da ben atayım da oğlan sevinsin :D Kıkırdak.
300W PSU kullanılan çift çekirdekli bir PC şebekeden kaç watt çeker acaba :D
Hemen da balıklama dalıyorsunuz yaaf.

Çin işi ürünleri örnek gösterip JEL teknolojisine çamur atıyorlar.
Benim akülerim Yiğit marka ve iki yıl garantili olarak tanesine 250TL civarı vermiştim yanlış hatırlamıyorsam.
4 yıl dır da kullanmaktayım. Faturasını bulabilirsem resimlerim.
O yıllarda JEL diye satılan çin işi aküler 135TL idi.
270TL yi 2 yılda çöpe atacağıma kalite alırım daha fazla öderim.
Ben hayatımda ilk defa JEL akü kullandım. Kurşun asit aküler ile aralarındaki teknik farkları bile bilmem. Bildiğim tek şey varsa 4 yıldır kullanmaktayım.

Vallaha benim oğlan gülmeye devam ediyor yaw baba sen bütün hesaplamalarını net rakamlar üzerinden yaptın yamyam abi hala 1 bilgisayarın saatlik tüketim bilgisini bize veremedi bu yamyam abi bizi yiyip duruyor diyor :D:D:D (Bu arada benim oğlan ufak değil ha 26 nisan 2019'da 17 bitecek :D )

12v17Ah iki adet aküden bahsediyorsunuz tam şarj ! ve kayıpsız olduğunu var sayalım !
2x12vx17Ah=408vA yapar İnverter kaybı,cosfi kıl tüy yün gıcını yırtsa 300w'ı geçmesi imkansız...
Senin 300w'lık PC 75w mı çekiyor? 75w çekse süper lüks kayıpsız sistemde 4 saati imkansız.

Şaka bir tarafa Pil Dünyasındaki adam da aynı şeylerden bahsetti bizde uyduruk çin malı aküler olmaz, Jel aküyü UPS'e kullanacaksan o kadar fiyat farkını verme dedi. Özürlü aracı gibi sürekli ani akım çeken yükler için yüksek performanslı olduğunu söyledi ama ben hala ömrü açısından tercih edilmesi gereken bir akü olduğunu düşünüyorum.

Bir önceki mesajımda da belirttim Sn @yavuz31 verilen sayısal bilgi ve örneklere bakarak ups alacak ve yük formu farklı o yüzden sayısal örnekler verirken dikkatli olmak gerekir. Yanlış yönlendirmelere mahal vermemek gerek.

Son düzenleme:
merhaba makelsan tamamen yerli bir kullanışlı ve inform falan tarzı markalarla eş degerde 2000va işini görürü.

merhaba makelsan tamamen yerli bir kullanışlı ve inform falan tarzı markalarla eş degerde 2000va işini görürü.

İnform Legrandın bünyesine aldığı büyük bir firma. Makelsanın inform ile boy ölçüşecek kalitede olduğuna inanmıyorum. Ama sırf yerli marka olduğu için destek verilebilir.

Son düzenleme:
Vallaha benim oğlan gülmeye devam ediyor yaw baba sen bütün hesaplamalarını net rakamlar üzerinden yaptın yamyam abi hala 1 bilgisayarın saatlik tüketim bilgisini bize veremedi bu yamyam abi bizi yiyip duruyor diyor :D:D:D

Ortaya iyi bir iddia çıkacak.
Tabii ki bu iddiaya ancak kendisine ve bilgisine güvenen katılabilir.
Oğlan iyi demiş. PC nin saatlik üretim bilgileri en önemli unsur.
Hemen ortaya koyalım.
IMG_1576.JPG
Bu benim PC'nin güç kaynağı. 300W olarak aklımda kalmış ama 240W verebiliyormuş.
Zaten güç kaynağının verebileceği max güç çok önemli değildir. Önemli olan bu PSU'dan kaç W güç çekildiğidir.
İlk akla gelen donanım işlemcidir.
E83.png
Takribi 10 yıllık bir üretim olan bu işlemci TDP 65W imiş. Günümüz modern işlemciler çok daha az güç harcamaktadırlar.

RESMİ KAYNAK
https://ark.intel.com/content/www/t...sor-e8300-6m-cache-2-83-ghz-1333-mhz-fsb.html
Diğer donanımlara kısaca göz atarsak...
O yıllarda PC yi onboard ekran kartı ile ve 4GB RAM ile kullanmakta idim.
SAMSUNG SSD ve HP DVD/ROM PC nin demirbaşlarıdır.
HP.png
Yalan olmaması için de benim HURDA UPS'in bir vesikalığını ekleyeyim.
IMG_1574.JPG
Yeşil renkli aküleri görebilmeniz için UPS'in kapaklarını söktüm.:D

Orijinal AKÜ almaya kalkışsaydım vaziyet KEL idi :D
https://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/apc-rbc7-aku-paketi-P233009840

Bu yazılanlar içerisindeki hesaplamaları yapabilecek ve karşı fikir üretebilecek her bilimsel düşünce takdir edilecektir.

Son düzenleme:
Ortaya iyi bir iddia çıkacak.
Tabii ki bu iddiaya ancak kendisine ve bilgisine güvenen katılabilir.
Oğlan iyi demiş. PC nin saatlik üretim bilgileri en önemli unsur.
Hemen ortaya koyalım.
Ekli dosyayı görüntüle 53531
Bu benim PC'nin güç kaynağı. 300W olarak aklımda kalmış ama 240W verebiliyormuş.
Zaten güç kaynağının verebileceği max güç çok önemli değildir. Önemli olan bu PSU'dan kaç W güç çekildiğidir.
İlk akla gelen donanım işlemcidir.
Ekli dosyayı görüntüle 53532
Takribi 10 yıllık bir üretim olan bu işlemci TDP 65W imiş. Günümüz modern işlemciler çok daha az güç harcamaktadırlar.

RESMİ KAYNAK
https://ark.intel.com/content/www/t...sor-e8300-6m-cache-2-83-ghz-1333-mhz-fsb.html
Diğer donanımlara kısaca göz atarsak...
O yıllarda PC yi onboard ekran kartı ile ve 4GB RAM ile kullanmakta idim.
SAMSUNG SSD ve HP DVD/ROM PC nin demirbaşlarıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 53533
Yalan olmaması için de benim HURDA UPS'in bir vesikalığını ekleyeyim.
Ekli dosyayı görüntüle 53534
Yeşil renkli aküleri görebilmeniz için UPS'in kapaklarını söktüm.:D

Orijinal AKÜ almaya kalkışsaydım vaziyet KEL idi :D
https://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/apc-rbc7-aku-paketi-P233009840

Bu yazılanlar içerisindeki hesaplamaları yapabilecek ve karşı fikir üretebilecek her bilimsel düşünce takdir edilecektir.

Sanki hesaplamaya monitör gücünü eklemek unutulmuş :rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri