UPS tavsiyesi

Hemen ekleyelim.
17'' Fujitsu LCD monitör. Ve 10W güç tüketen bir profesyonel 3G LTE MODEM de dahil.
Malum elektrik gidince modem de gitmesin değil mi gardaş :D

Monitör kasadan beslememi harici mi? sadece monitör 100w'tan aşağı çekmemeli.

CRT FLAT MONİTÖRLER 15 İNCH MIN.60 WATT MAX. 85 WATT ÇEKİYOR (BEKLEME KONUMUNDA ÇOK DAHA AZ TABİ MINIMUM RAKAMI)
CRT FLAT MONİTÖRLER 17 İNCH MIN.80 WATT MAX. 100 WATT ÇEKİYOR (BEKLEME KONUMUNDA ÇOK DAHA AZ TABİ MINIMUM RAKAMI)

LCD MONİTORLER 15 VE 17 INCH FARKETMİYOR MIN 30 WATT MAX.45 WATT SLEEP DURUMUNDA 1 WATT

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
APC üstüne tanımam ama aküsünü de UPS yenisiyle aynı fiyata satıyorlarmış insaf biraz ..

Monitör kasadan beslememi harici mi? sadece monitör 100w'tan aşağı çekmemeli.
PES yani :D 200W yapalım mı gardaş.
Bu monitörün teknik verilerine ulaşamadım ama aynı özelliklerde LG ve samsung marka LCD monitörlerim 12V 2,5A adaptör ile çalışıyor.
Bu monitör doğrudan 220V ile besleniyor.
Zamanında küçük işletmeler için çıkartılmış ve hurdaya atılmış bir monitör.

PES yani :D 200W yapalım mı gardaş.
Bu monitörün teknik verilerine ulaşamadım ama aynı özelliklerde LG ve samsung marka LCD monitörlerim 12V 2,5A adaptör ile çalışıyor.
Bu monitör doğrudan 220V ile besleniyor.
Zamanında küçük işletmeler için çıkartılmış ve hurdaya atılmış bir monitör.

Pekala en ölü değerleri alalım;
işlemci 65w
modem 10w
monitör 30w
Total 105w

Hadi onu da 100w alalım kaynak 300w yük 100w yüklenme %33,3 besleyeceği süre max 15dk
Yine biryerlerde büyük hata var :rolleyes: 2,5saat besliyor demiştiniz o_O

Son düzenleme:
Pekala en ölü değerleri alalım;
işlemci 65w
modem 10w
monitör 30w
Total 105w

Hadi onu da 100w alalım kaynak 300w yük 100w yüklenme %33,3 besleyeceği süre max 15dk
Yine biryerlerde büyük hata var :rolleyes: 2,5saat besliyor demiştiniz o_O
Şu günlerde 2.5 saat kadar gidiyor demiş olmalıyım. İlk aldığım zamanlarda değil.
Şu günlerde tam bir hesap yapmadım ama birkaç ay önce sitede bir arıza olmuştu. Gün boyu elektrik kesilmişti. O zaman yaklaşık olarak UPS kapanıncaya kadar yaklaşık 2.5 saat kullanmıştım.

Hata buradaki hesaplamalarda.
TDP 65W demek o işlemcinin 65W harcadığını belirtmez.
Ben PC yi oyun amaçlı kullanmadığım için işlemcim daima %0 ila %5 arası çalışmaktadır. Üstelik işletim sistemim linux tabanlı olduğu için iyi bir performans ile çalışıyorum.
Ama işlemcinin %0 veya %5 lerde çalışması hiç güç tüketmiyor anlamına da gelmiyor. Ne yazık ki teknik verilerde en düşük processing de kaç watt güç tükettiği bilgisi bulunmamaktadır.
Benim o yıllardaki kaba hesaplamalarımda ANAKART kaynakları için (RAM ve SSD dahil) 50W civarı bir güç harcaması hesaplamıştım. Ancak bulduğum bu değer kesin değildi.
Buna ilave DVD/ROM, MODEM ve bir de monitör bulunuyordu. Yani 100W lık güç tüketimim bile yoktu.
Test aşamalarını 320V sitesinde arkadaşlarımla paylaşmıştım ama konu içeriğini bulamadım.
Akü değişimi sonrası akülerin toparlanması için birkaç kez doldur boşalt yapılması gerektiğini biliriz. Bu sebeple UPS i tam boşaltabilmek için extra yükler kullanmıştım..
Aküler belli bir seviyeye geldiğinde UPS kendisini kapattığı için bu testi rahatlıkla yapmış ve birkaç doldur boşalttan sonra testi yapmıştım.
PC testi ise daha sonra yapılmıştı.

Burada tartışılması gereken unsur bir UPS in kaç saat güç sağladığı değildir.
Benim sistemde 4 saat kullanmış olsam da senin sistemde bu süre daha uzun ya da kısa olabilir. Bunun hiç önemi yoktur.

Önemli olan bir kullanıcıya önerilen ürünün yapım kalitesidir.
Ben sadece uygun fiyatlı ve iyi bir marka ürün önerdim. Önerimin esas sebebi ise aynı markayı yıllardır kullanmam ve memnun kalmamdır.
Türkiyede bu ürünün temsilciliği de bulunduğuna göre, gönlüm rahattır.
Eğer kullanmadığım bir ürünü önermiş olsaydım o zaman çok büyük ayıp etmiş olurdum.

Diğer bir husus ise akü gurubudur.
İlk almış olduğum Ti-tech marka çin işi aküleri şimdi bir arkadaşıma asla önermem. Paranı sokağa atma derim. Son derece kötü ve dayanıksız üretimlermiş. Denedim gördüm. O aküleri ilk aldığımda da aynı PC'yi kullanıyordum. Ama kullanım süresi neredeyse yarı yarıya azdı.
Bu unsuru cep telefonu pilleri ile kıyaslayabiliriz.
Bir cep telefonu alırsınız. İlk aldığınızda pil şarj ömrü 1 hafta kadar gidiyorsa, pil ömrünü tükettiği zaman gidip yan sanayii pillerden alırsınız. Ama asla orijinal üründeki performansı alamazsınız.

upsakuomur.png

Bakın bu örnek güzel bir örnektir. Örnekte akü gücü 4x12x9=408vA olup x %90 = 389w kabulü yapılmış.
Akünün yükü 2 saat gibi bir süre besleyebilmesi için yük değeri akü gücünün %10'u civarında olmalıdır. Yani akü deşarj eğrisi lineer değildir.
Sizin örneğe uyarlarsak 2x12x17=408VA x %90 = 367w kaynak x%10=36,7w yani yükünüzün 40w altında olması gerekir (2 saat süreyle beslenebilmesi için). Kaldıki akü deşarj voltajı ups'lerde bildiğim kadarıyla 10,8v'un altına inmez koruma devreye girer.

Son düzenleme:
kva gücü yükseldikçe dayanma gücü artacaktır fakat kva gücü arttıkça fanlı modeller ön plana çıkyıor, fanlı olanlardan alma derim, Şebeke voltajını da regule ettiklerinden ev ortamında fanlar devreye girerek sinir bozucu ses çıkarıyorlar.
ben linkteki fansız upsyi 400 wattlık pcm için kullanıyorum 15 dk dayanmıştı yeter deyip çektim fişi, daha fazla da dayanabilirdi, üzerinde dayanma süresi yazıyor.
tek problemi voltaj düşmesi ya da yükselmesinde bobin sesi gibi ses çıkarması fakat o da pc çalıştığında pc fan seslerinden dolayı duyulmuyor

https://urun.n11.com/ups-ve-guc-kay...eractive-ups-kesintisizguc-kaynagi-P164846968

Piyasada inverterler epeyce pahalı, aynı güçte ups'ler daha ucuz. İnverter+akü+şarjcihazı yerine ups'in inverterini kullanıp +akü+şarj cihazı (gücü yükseltmek amaçlı değil) kullanım süresini uzatmak amacıyla en ideal çözüm görünüyor.
Aslında Ups'in görevi yükü uzun süre beslemek değil biz görevi dışında bir hizmet beklentisine giriyoruz ama yapılan uygulamalara baktığımızda bunun sorun çıkmadan gerceklesebildigine şahit oluyoruz. Bazen limitleri zorlamak güzel neticeler verebiliyor.

Son düzenleme:
İnform Legrandın bünyesine aldığı büyük bir firma. Makelsanın inform ile boy ölçüşecek kalitede olduğuna inanmıyorum. Ama sırf yerli marka olduğu için destek verilebilir.
merhaba tuzlada fabrikalarını gezdim argeden aldıgımız ürünün test yük yükleme kısmına kadar bir gün geçirdim bence iyi ve aynı zamanda dinamik ups (drups) bile var

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri