UPS Parelel calistirma

musa217

Üye
Mrb arkadaşlar sisteme 3 adet 250 Kva UPS Parelel bağlamak istiyorum nasıl yapılıyor bu bunun için herhangi bir özellikli UPS varmı yoksa çıkışlar aynı parelelden yüke verilirse olurmu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Mrb arkadaşlar sisteme 3 adet 250 Kva UPS Parelel bağlamak istiyorum nasıl yapılıyor bu bunun için herhangi bir özellikli UPS varmı yoksa çıkışlar aynı parelelden yüke verilirse olurmu
Merhaba, ben şahsen elektronik devreler içeren ups tarzı güç kaynaklarının birleştirilmesine çok mantıklı bakmıyorum mesela;
Neden 3 tane 250kva ve neden tek bir 750kva değil hatta bu kadar yük var ise yük sistemine özgü düzgün bir UPS sistemi neden yapılmıyor bilmiyorum belki elinizde vardır fakat benim söylemek istediğim herşeyin ucuzuna kaçmak!
Yukarıda arkadaşın bahsettiği konuda ups lerin haberleşme ile paralel bağlanması ve çıkış kablo kesit ve metrajlarının eşit olmasından bahsediliyor ve bence de doğru fakat ;
Beslenen sistemde enerji gitti ve ups 1 arıza yaptı ne olacak ? Diğer UPS ler birimiz arızalı hadi biraz yüklenelim diyip gerilimi sabit tutup aşırı akıma adapte oluyor mu? Yada 2 ups arıza yaptı ? Hep ucu ucuna yetecek kadar Ups almak yada ilave etmek evet bu işin ucuzuna kaçmak bence ve madem kiymetli cihazlarimız var enerjisinin gitmesini istemediğimiz o halde ederini bulmalılar diye acizane düşünüyorum, kusuruma bakmayın biraz sitem gibi oldu😊

Merhaba, ben şahsen elektronik devreler içeren ups tarzı güç kaynaklarının birleştirilmesine çok mantıklı bakmıyorum mesela;
Neden 3 tane 250kva ve neden tek bir 750kva değil hatta bu kadar yük var ise yük sistemine özgü düzgün bir UPS sistemi neden yapılmıyor bilmiyorum belki elinizde vardır fakat benim söylemek istediğim herşeyin ucuzuna kaçmak!
Yukarıda arkadaşın bahsettiği konuda ups lerin haberleşme ile paralel bağlanması ve çıkış kablo kesit ve metrajlarının eşit olmasından bahsediliyor ve bence de doğru fakat ;
Beslenen sistemde enerji gitti ve ups 1 arıza yaptı ne olacak ? Diğer UPS ler birimiz arızalı hadi biraz yüklenelim diyip gerilimi sabit tutup aşırı akıma adapte oluyor mu? Yada 2 ups arıza yaptı ? Hep ucu ucuna yetecek kadar Ups almak yada ilave etmek evet bu işin ucuzuna kaçmak bence ve madem kiymetli cihazlarimız var enerjisinin gitmesini istemediğimiz o halde ederini bulmalılar diye acizane düşünüyorum, kusuruma bakmayın biraz sitem gibi oldu😊
Her zaman tek iş yapacaksın, kaliteli yapacaksın ve arkaya yaslanıp ömür boyu kafa rahat yaşayacaksın. Diyelim ki 3 tanesini bağladın paralel ve 2 tanesi aruza yaptı birinin üstüne düştü mu sistemdeki tüm yük. Sonrası Allah kerim.

Sistemde enerji kesintisinde çalışması acil olan yükler vardır, diğerleri tırı vırı olmasa da olur yüklerdir ( Orda elektrik var , bizde niye yok yeeaaaaa, telefonumu şarja takacam ) Mesela hastanelerdeki yaşam destek üniteleri gibi . Bütün sistem tek bir ups in sağlıklı çalışmasına bağlanırsa onun da arizalandigi durumlarda sistem krizi başlar . Ama bir ya da bir kaç jeneratör ya da ups den beslenen sistemlerde sistemin bir kısmını besleyen jeneratör ya da upslerde sorun olduğunda sekonder öncelikli tüketicilere siz bekleyin kardeşim deyip primer öncelikli tüketicilere öncelik verilebilir . Zaten bütün büyük sistemlerde böyle yapılır. Ayrıca sistemin bir kısmı beklerken diğer kısmına Bakım yapılabilir. Her taraftan bakılırsa karlı bir durum . Sağlam olsun, marka olsun, büyük olsun mantığı ise her tarafından yanlış. @servetd hoca daha iyi izah eder.

Son düzenleme:
O zaman sistemin ismi paralel bağlama değil, yedekli bir sistem olmalı. Yani istediğin zaman devreye alabileceğin.

Benim görüşüm de, kaç ups varsa her birini ayrı bir bölümü besleyecek şekilde kullanmak. Herhangi birinde bir sorun olduğunda en azından diğer ikisi hizmete devam eder. Böylece arızı durumda önceliğe göre birbirlerinin yerine de ikame edilebilirler. Zaten bu durum sadece olasılıkları azaltmak içindir. Sürekli olacak durum değildir. İfade edildiği gibi paralel bağlamak mantıklı değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri