Ups panosu

mertsoft

Üye
selam arkadaşlar, sizlere bir kaç sorum olacak... ups panosu oluşturmak istiyorum. ups üreticisi giriş sigortası 63a çıkış sigortası 50a olmalıdır diye yazmış...

Size yapmak istediğim olayı anlatıp, sizden fikir almak istiyorum. Anlatacağım şekilde panoyu nasıl oluşturmalıyım.
Ofis ortamında 20kw ups bağlayacağım. 1 adet teknik servis odam, 1 adet salon, 1 adet müşteri karışlama odası, bir adet de sistem odası için ups prizleri çektriceğim.. her bir bölüm için ayrı ayrı sigorta takmak istiyorum. ups firmasının dediği gibi giriş sigortası ve çıkış sigortası da koyacağım.. birde pako şanter koymak istiyorum. Pako şalteri panoyı kapatmak, ups veya sebeke konumuna almak için.. Benim anlamadığım konu ups giriş ve çıkış sigortalarını nasıl kullanmalıyım...

Bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Büyük güçteki ups lerde by-pass sigortalarıda mevcuttur ups de meydana gelecek ikaz ve uyarı anında ups i by pass ederek şebekeden doğrudan beslenebilirsiniz,ayrıca akü grubunuz olacaktır bu aküler bakımsız tip olur siz yinede akülerin sağlamlik kontrolunu yılda bir kez akülere yük altında ölçüm yaparak uygulatın,
Ups giriş sigortası trifaze olur çıkışınız ise monofaze sizin sigortalarla bi işiniz olmayacak.

Büyük güçteki ups lerde by-pass sigortalarıda mevcuttur ups de meydana gelecek ikaz ve uyarı anında ups i by pass ederek şebekeden doğrudan beslenebilirsiniz,ayrıca akü grubunuz olacaktır bu aküler bakımsız tip olur siz yinede akülerin sağlamlik kontrolunu yılda bir kez akülere yük altında ölçüm yaparak uygulatın,
Nnasıl bir yol izlemeliyim. odalarda ups prizleri çekilecek.. Ups panosu için...

Ups panonuzdan ups in gücüne göre linye ve sigorta dağilimi yaptiracaksınız zaten mevcut ups in gucunu aşarsaniz cihaz alarm vermeye başlar

Ups panonuzdan ups in gücüne göre linye ve sigorta dağilimi yaptiracaksınız zaten mevcut ups in gucunu aşarsaniz cihaz alarm vermeye başlar
Panoyu kendim bağlayacağım, o yüzden fikir almak istedim. Giriş ve Çıkış sigortalarını nasıl kullanmalıyım, o konuda fikir sunarsanız sevinirim..

Son düzenleme:
Sizin ups panonuza giriş sigortanız trifaze 80 amperlik w otomat olacak buradan ups i besleyeceksiniz onunda önüne ayni amperde bi pako şalter atarsınız,giriş kablonuzda 4x10 olacak bununla ups e giriş yapacaksınız topraklama için ayri bi kablo çekiniz çıkışıi ups den alacaksınız ve linyelere bölup kac linye varsa gucu asmamak sartiyla 16 A lik w otomatlarla yapin

Büyük Upslerin kendi üstünde sigorta korumaları var ,ayrıca manuel olarak bypass a almak için kendi üstünde ups-bypas-0 konumları olan şalteride olmalı .
Besleme trifazedir büyük ihtimal 63 amperden geçirip beslemesini yapın çıkış için de servisin verdiği değeri kullanın 50 amper, çıkışı 2 ya da daha fazlamı?ona göre ups çıkışını dengeli bir şekilde linyelere sigorta gelicek şekilde dağıtın ,yüksek amper kullanmayın arıza durumunda arızalı sigorta atsın yeni tip upsler bunu destekler zaten (server ve benzeri kapanmaz arızalı priz devreden çıkar, etiketleme yapın hangi sigorta neresi bilin)Ups yeni ise panoya montajı garanti için servis yapar çoğunlukla,toprak hattı uygun değilse servis bağlantı yapmayabilir.Ups bulunduğu ortamda klima olması elzemdir veya uygun havalandırma ,sistem odasında sıvı teması olmayacak bir konumlamada gerekir(cam kenarı ,klima altı olmamalı).Kolay gelsin.

Büyük Upslerin kendi üstünde sigorta korumaları var ,ayrıca manuel olarak bypass a almak için kendi üstünde ups-bypas-0 konumları olan şalteride olmalı .
Besleme trifazedir büyük ihtimal 63 amperden geçirip beslemesini yapın çıkış için de servisin verdiği değeri kullanın 50 amper, çıkışı 2 ya da daha fazlamı?ona göre ups çıkışını dengeli bir şekilde linyelere sigorta gelicek şekilde dağıtın ,yüksek amper kullanmayın arıza durumunda arızalı sigorta atsın yeni tip upsler bunu destekler zaten (server ve benzeri kapanmaz arızalı priz devreden çıkar, etiketleme yapın hangi sigorta neresi bilin)Ups yeni ise panoya montajı garanti için servis yapar çoğunlukla,toprak hattı uygun değilse servis bağlantı yapmayabilir.Ups bulunduğu ortamda klima olması elzemdir veya uygun havalandırma ,sistem odasında sıvı teması olmayacak bir konumlamada gerekir(cam kenarı ,klima altı olmamalı).Kolay gelsin.

ardem ustam size özel mesaj attım, yanıtlarsanız sevinirim.​

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri