UPS Odası Soğutma Hesabı?

kemalbnc

Üye
İyi günler. UPS odamız 8m genişliğinde, 7.5m uzunluğunda ve 3.5m yüksekliğindedir. Mevcut 3 tane 60 kVA,1 tane 80 kVA,1 tane de kaldırılacak olan 100 kVA'lık UPS var. 300 kVA'lık bir tane UPS ise kurulacak. Yani toplam güç (3x60)+(80)-(100)+(300)=460 kVA olacak. Mevcutta 3 tane 48000 Btu'luk klimalar var. Yeni 300 kVA'lık UPS de geldikten sonra kaç Btu'luk klima gerekir? Hesabı yani formülü nedir? Bilen arkadaşların yardımını bekliyorum. İyi çalışmalar..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
UPS aldığınız firma kaç BTU luk klima gerektiğini hesaplar.
Ancak UPS odalarında soğutma yapılır kritik olan konu soğutmanın döşemeden yapılmasıdır.
Kolay gelsin.

Faydalı olurmu bilmiyorum ama konuya yazayım dedim doğru orantı ile hesaplasan yaklaşık bi değer bulursun gibi geliyor mesela şuan ki klimalar yetiyorsa o UPS yokken eklendiğinde TOPLAM BTU = ( 760 * 48000 ) / 460 formülünden toplam BTU; GEREKEN BTU = TOPLAM BTU - 460 'dan da 300kva lık UPS eklendikten sonraki btu yu bulabilirsin gibi geldi tam teknik formülünü bilmiyorum araştırmak gerekir oda hacmi vb. kriterler ele alarak... Saygılarımla... Yardımcı olduysam ne mutlu :)

evet o şekil hesap benim de aklıma geldi ama yine de tam olarak nerden geldiğini öğrenmek istiyorum. Ayrıca odamızın ölçülerini yukarıda belirttim. Yani bu firmalar hangi formülden hesaplıyor biz bilsek onlara gerek kalmayacak:)

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri